Da magija i vještice nisu mogući samo u filmovima, pokazuju POljaci koji su otvorili „koledž magije“. Oni su se pobrinuli da se nastava za buduće vještice i čarobnjake odvij u bajkovitom zamku Čoša iz 13. vijeka.
Otvaranju škole za čarobnjake uveliko su doprinjeli obožavatelji hit serijala o Hari Poteru, koji su željeli da naprave mjesto gdje bi mogli u stvarnom životu iskusiti filmsku magiju. Poljski fanovi najpoznatijeg čarobnjaka na svijetu pokrenuli su 2014. godine kampanju kako po sakupili pedeset hiljada dolara potrebnih za otvaranje škole.
S obzirom da je Hari obožavan širom svijeta, Poljaci su veoma brzo došli do zacrtane sume, i 2015.g, su prvi put održali svečano okupljanje u Čoša dvorcu koji je otvoren za javnost i koji je od devesesetih godina prošlog vijeka služio kao hotel i konferencijski centar.
U novembru 2014. godine, oko 200 učesnika iz 11 država okupilo se na nekoliko dana kako bi prvi iskusili magiju škole za vještičarenje i čarobnjaštvo.
Najveći dio polaznika činili su LARP, koji su došli iz nekoliko država. Naime, LARP je skraćenica za Live Action Role Play, tj. igranje uloga uživo. Iako nije riječ o klasičnim statistima, to je jedinstven spoj i sporta i umjetnosti, mada, mnogi ga smatraju hobijem.
Nijedna škola ne bi bila to što jeste bez profesora, a poljski magijski koledž nije izuzetak. Tu predaju razni profesori od, kako ih opisuju polaznici, „zbunjenih i rastresenih s lošim pamćenjem do mladih, oštroumnih i jezičavih“.
Baš kao i u filmovima o Hariju i njegovim prijateljima, i ovdje su učenici podijeljeni u pripadajuće kuće. Tako imate kuću Faust, kuću Molin, kuću Sendivogius, kuću Durentius i kuću Libussa. Između kuća kako i dolikuje, vlada rivalitet posebno kada dođe vrijeme ispita i najpopularnijeg sporta – metloboja, koji se ipak igra na zemlji.
Kada biste zašli hodnicima ovog poljskog dvorca, vidjeli biste da čak i uniforma učesnika podsjeća na onu koju su nosili u Hogvartsu. Studenti svake od pet kuća imaju svoje specifične uniforme koje se razlikuju po bojama, tako da svi znaju koji student je iz koje kuće.
Svi su ovdje došli da se provedu, osjete dramu, eskalaciju sukoba, a onda da se opet vrate u svoje svakodnevice, na svoje redovne poslove.
Prvi semestar ove škole, održan u novembru 2015.,trajao je samo četiri dana, a na ovaj koledž se mogu prijaviti samo “studenti” stariji od 18 godina, a jedan semestar u ovoj neobičnoj školi košta oko 300 eura.
Oni koji ovdje provedu jedan čarobni semestar kući odlaze sa nezaboravnim iskustvom, i veliki je broj onih koji se svake godine vraćaju sa prijateljima kako bi „dopunili znanje“ i barem nakratko pobjegli od stvarnosti i stresa stvarnog života. Ovo su samo neke od njihovih reakcija koje su sa ostatkom svijeta podijelili na blogovima. (Naj portal)