Pratite nas

Razglednice

Vodimo vas u pećinu Badanj pored Stoca: OVDJE SE NALAZI NAJSTARIJI SPOMENIK LIKOVNE UMJETNOSTI

Published

on

Stolačko područje je svojim mediteranskim šarmom, dobrom vodom, blagim nebom, pitomom krajolikom i skladom prirodnih ljepota, privlačilo je ljude od praistorijskih vremena.

Iliri i grčki pomorci, rimski patriciji, istočno gotski osvajači, slavenski velikodostojnici, osmanski plemići, venecijanske vojskovođe, austrougarski namjesnici, te mnogi poklonici sunca, svježine rijeke Bregave, kulturno istorijskih valera i tajnovitih poruka iz proteklih vijeka, ostavili su ovdje svoj trag: gradine i grobove, imena na pločama-poruke za one koji ce za njima doći.

Ako bi se hronološki putovalo morali bi se vratiti u period još 13000 do 12000 godina prije nove ere, pa sve do kraja prošlog vijeka. Dakle pećina Badanj, utvrđeni ilirski grad Daorson, poznate nekropole stećaka na Radimlji, Boljunima, Rotimlji i Vidoštaku kao i sama tvrđava Starog grada, grob Židovskog rabina Moshe Danona, te brojni sakralni objekti i mnoštvo prirodnih znamenitosti koji ostavljaju bez daha svakog namjernog ili usputnog prolaznika.

Pećina Badanj je značajno arheološko nalazište, smješteno kod sela Borojevića, 6 kilometara zapadno od Stoca, BiH. Pećina je zapravo potkapina, tj. udubljenje u stijeni koje se nalazi u kanjonu rijeke Bregave (oko 45 metara iznad njenog korita). Arheološkim metodama, nalazište je datirano u kasni period mlađeg paleolita – kasnog epigravettiena (13 000-12 000 godina p.n.e.). Otkriveno je 1976. godine, a prva istraživanja vodio je arheolog Đuro Basler.

Uz brojne artefakte i životinjske ostatke pronađena je gravura koja predstavlja najstariji spomenik likovne umjetnosti u Bosni i Hercegovni. Crtež prikaziva figuru konja gledanog s desnog boka, napadnutog strelicama, što je tipično za regiju mediteranske umjetnosti paleolitskog čovjeka čije gravure sadrže prikaz životinja i znakove. Dubina reza je 5 mm. Gravura nazvana „Konj napadnut strijelama” prvi je takav nalaz na istočnoj obali Jadrana. Nacionalni je spomenik BiH od 2003. godine. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending