Pratite nas

Zdravlje i ljepota

ZAUSTAVLJA RAST TUMORSKIH ĆELIJA: Kako kao lijek koristiti reiši gljivu (RECEPTI)

Published

on

U kineskoj medicini se reiši gljiva koristi više od 4.000 godina. Liječi bolesti srca i hepatitis, a zaustavlja i rast tumorskih ćelija. Prilikom ispitivanja reiši gljive u Linus – Pauling Institutu za nauku i medicinu u SAD, na 250 pacijenata oboljelih od tumora, kod kojih oficijelna medicina nije dala rezultate, primijećeno je da tretiranje ovom gljivom u većim dozama u kombinaciji sa vitaminom C daje nevjerovatne rezultate.

Sa redovnom konzumacijom reiši gljiva produkcija antitijela se drastično povećava, nestaju infekcije, aktivira se imuni sistem. U dozama većim od pet grama reiši gljiva je dala pozitivne efekte u borbi protiv tumora pluća, moždanog tumora, tumora jetre, tumora bubrega i raka pankreasa.

U tradicionalnoj medicini se odavno koristi za povećanje imunostimulativne aktivnosti, a u moderno vrijeme sve više i za ublažavanje negativnih efekata hemo i radioterapije. Naučnici njene pozitivne efekte objašnjavaju time što sadrži visoku koncentraciju organskog germanijuma, polisaharide i tripertene-komponente koje dokazano jačaju naš imuni sistem.

Prema tradicionalnoj kineskoj medicini “Ganoderma lucidum” služi za tretiranje bolesti pet ključnih organa kod ljudi – srca, pluća, jetre, pankreasa i bubrega. Pomaže i kod drugih oboljenja kao što su digestivna, neurološka, endokrinološka, kao i u regulaciji cijelog tjelesnog mehanizma i metabolizma osiguravajući tako da svi organi rade normalno.

Kineska tradicionalna medicina preporučuje upotrebu 3 do 5 grama sušene Ganoderme dnevno za održavanje dobrog zdravstvenog stanja organizma i 10 do 12 grama za ozbiljna oboljenja. Reiši (Ganoderma Lucidum) je najbolje konzumirati sa vitaminom C koji pomaže organizmu da bolje apsorbuje ljekovite sastojke gljive.

Reiši je drvenasta gljiva pa prema tome se priprema isključivo kuhanjem i potapanjema, čuva se na suhom mjestu, a skuhani čaj na hladnom.

Čaj od gljive reiši
Isjeći reiši na male komade, što manje to bolje, potopiti u vodu i ostaviti je preko noći. Kuhati je na slaboj vatri 30 min, nakon čega se može konzumirati.

Napitak pripremiti za najviše 3 dana, obavezno je držanje u frižideru ukoliko se kuha za 2-3 dana, a preporučuje se da se napitak zagrije pre konzumiranja, ali ne da proključa nego da bude topao čaj.

Jedna engleska naučnica je nedavno izdala publikaciju u kojoj navodi da se reiši najbolje apsobuje u organizam pri konzumnoj temperaturi od 60-70 stepeni.
Preporučuje se konzumiranje prije jela osim za osobe sa stomačnim problemima koje bi trebalo da napitak koriste poslije jela.

Napitak začiniti medom i iscijeđenim limunovim sokom za bolji ukus napitka, nikako rafinisanim šećerom. Tako pripremljen ima sasvim dobar ukus i preporucuje se kao obavezni preventivni napitak…

Koliko šolja čaja reiši popijete, toliko dana produžavate život – još jedna kineska uzrečica iz starih vremena…

Kada je preventiva u pitanju reiši se moze iskoristiti u kuhanju čaja 2 puta jer nikada u prvom kuhanju ne iskoristimo sav kvalitet koji sadrži zbog njene tvrdoće i drvenaste strukture. Treba napomenuti da je drugo kuhanje slabije jačine, ali dovoljno dobro kao preventiva.

Za ozbiljno liječenje se drugo kuhanje ne preporučuje – kod tretiranja kancera, šlogova i drugih težih bolesti samo jednom se kuha.

Druge vrste pripreme gljive reiši

Tonik:
Staviti 15 grama sušene Ganoderme u vino ili brendi i ostaviti 3-4 mkeseca da odstoji a najmanje 6 nedelja. Preporučuje se konzumiranje jedne male čašice dnevno.

Supa:
Dodati sušene komade reiši supi ili čorbi po vašem izboru i kuhati na laganoj vatri 1-3 sata a potom izvaditi komade reiši iz supe. (Sušeni komadi gljive reiši se mogu kuhati najviše dva puta).

Iz našeg iskustva najbolje je konzumirati čaj od sušene reiši u takvom obliku kakav nam je priroda dala iako se na tržištu mogu pronaći i još neke varijante u različitim oblicima. Držimo se one stare dokazane priče da je uvijek bolje uzimati prirodno iz prirode, a ne modifikovano, baš kao i sa domaćim biljkama i namirnicama. (Naj portal/Foto: pixbay)

PROČITAJTE I OVO:

Pojavile su vam dlačice u ušima: SRCE JE U OPASNOSTI…

Zdravlje i ljepota

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Published

on

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Popularni gastro vodič Taste Atlas nedavno je objavio popis najbolje ocijenjenih suhih mjesta na svijetu.

Prva tri mjesta zauzele su različite varijante španske šunke Jamon Iberico ili Iberski pršut. Riječ je o sušenom svinjskom butu proizvedenom u Španjolskoj i Portugalu, na Iberijskom poluotoku.

Smatra se glavnim jelom i portugalske i španske kuhinje. Podvrste zavise od vrste svinje od koje se prave.
U top 10 su i italijanski Prosciutto di Parma i Prosciutto di San Daniele kao i portugalski Presunto do Alente.

U top deset se našlo i suho meso iz Bosne i Hercegovini, kao i pršut iz Crne Gore.

Za meso iz naše zemlje navodi se da je to specijalitet koji se pravi soljenjem, sušenjem i dimljenjem govedine na hrastovoj vatri. Meso ne bi trebalo da bude previše suho, a za pravilno pripremanje jela potrebna je posebna vještina i znanja

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending