Pratite nas

Zanimljivosti

Zašto je zaova tri puta gora od svekrve: BORBA SA NJOM UNAPRIJED JE IZGUBLJENA?

Published

on

Kada se žene udaju, često razmišljaju da li će se i kako slagati sa svekrvom.

To možda i ne treba da čudi s obzirom na gomilu predrasuda, ali i dokaza o lošem odnosu snahe i svekrve, ali jedna veoma važna figura iz muškarca rijetko kojoj mladi padne na pamet – muževljeva sestra. Evo zašto je nekad teže slagati se sa zaovom nego sa svekrvom

Jedno čileansko istraživanje u kojem je učestvovalo 600 ljudi, pokazalo je da se čak 56 odsto žena najlošije slaže sa muževljevom sestrom. Naime, sestre često pokušavaju i nakon ženidbe brata da sačuvaju taj njihov “klan” nastao još u djetinjstvu i autoritet koji imaju nad najbližim srodnikom.

“Kada odrastemo, braća i sestre postaju najjače figure u našim životima, zamjenjujući roditelje na toj “funkciji”. To je zato što realnost i današnjicu lakše dijelimo sa sličnom ili istom generacijom”, kaže psiholog Paula Sajez.

Osim tog “klana”, sestre imaju i druge motive za konflikte sa snahom, a najjači dolazi iz porodice i načina vaspitanja. Naime, ako je sestra uvijek bila uključena u bratovljev život, slobodno izražavala svoje mišljenje o njegovim odlukama, možda ih čak i donosila, njegovu ženidbu će vidjeti kao gubitak autoriteta i biće neprijateljski nastrojena prema snahi.

Drugi razlog može da bude uobičajeno rivalstvo među braćom i sestrama, čak iako je ono nesvjesno. Ako sestra nije baš u nekim odnosima sa bratom duže vrijeme, ni snaha neće biti baš poželjna i prihvaćena.

Mnoge studije ukazale su na činjenicu da bebe stvaraju veoma jake veze sa braćom i sestrama, slične onima koje stvaraju sa majkom. Ta veza može da objasni potrebu sestre da zaštiti svog brata od “tamo neke snahe”, zbog čega će biti u stanju da joj nađe milion mana. Pozadina svega toga zapravo je strah da će se ta jaka veza sa bratom izgubiti zbog nove žene u njegovom životu. (Naj portal)

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending