Zdravlje i ljepota
VISOK PRITISAK: “JEČMENA VODA” OBARA PRITISAK I ČUVA SRCE (RECEPT)
Ječam spada u jeftine i lako dostupne žitarice koja se vijekovima koriste u ishrani, a mnogi ne znaju da se od ječma može napraviti i čaj koji ima blagotvorno djejstvo na zdravlje. Ovaj čaj, neki ga nazivaju i ječmena voda, pravi se jednostavno, samo se pečeni ječam prelije ključalom vodom, ostavi da odstoji pet do deset minuta i potom pije, hladan ili topao.
U Japanu ga često koriste ljeti kao osvježavajuće piće, i serviraju ga hladnog, dok ćete u Koreji često ovo piće ljeti zateći na stolu umjesto vode. Tradicionalno se pravi ili od već pečenog ječma, ili od ječma koji kupite u prodavnici a potom sami malo zapečete, da dobije boju. Ječam se nakon pripreme čaja baca.
Čaj od ječma sadrži antioksidante kao što su kvercetin, hlorogene i vanilične kiseline, koje štite ćelije od upalnih procesa. Pomaže ako imate problem sa visokim pritiskom, i podržava zdravlje srca i mozga. U tragovima sadrži melatonin pa se povremeno pije i pred spavanje, mada ne sadrži dovoljno melatonina da bi se smatrao „pravim“ suplementom za nesanicu.
Čaj od ječma je i diuretik te pomaže da se iz bubrega izbace toksini, što je korisno ako imate pijesak u bubregu ili infekciju urinarnog trakta. Ne sadrži kofein pa vas neće razbuditi kada to nije potrebno.Ponekad se u azijskim kulturama pije kao dodatak ishrani kod tegoba kao što su premor, upale ili dijareja.
Ako spremite čaj od ječma, biće pomalo gorak pa mu dodajte med da biste ga zasladili. (Naj portal)
PROČITAJTE I OVO:
VISOK KRVNI PRITISAK: Čaša smutija od borovnice i banane pomažu
Zdravlje i ljepota
Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE
Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE
Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.
Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.
Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.
Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.
Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.
Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON