Pratite nas

Zdravlje i ljepota

UPALA MJEHURA: Pijete čajeve, pa ispiškite “beštije” (Recept)

Published

on

Enterokok, E.coli, Ureaplazma, Klamidija, Klebsijela, Proteus, Streptokoki, Pseudomonas. Sve ove bakterije, koje ja i moji pacijenti od milja zovemo “beštije” uzrokuju akutne, ali i što je još gore hronične upale mjehura, bubrega, prostate, jajnika, vrata maternice, mokraćne cijevi i svih ostalih dijelova urološkog i ginekološkog trakta.

Svugdje se zavlače, razmnožavaju se i dovode do upale sluznice unutarnjih organa. Zbog kraće mokraćne cijevi koja je u žena dugačka oko 5 centimetara, a u muškaraca duža, od 18 do 22 centimetara. Ove upale su češće kod žena – eto, i tu je muški rod bolje prošao od nas.

Kakos u današnje vrijeme ni antibiotici nisu više ono što su bili, jer su mnoge vrste bakterija postale rezistentne (imune na antibiotic) ljekari će pacijentima preporučiti i terapiju na bazi ljekovitog bilja. S ljekovitim biljem, polako, ali sigurno nestaju upale. Ovo sui čajevi koji pomažu. MOžete ih koristiti kao mješavinu ili pojedinačno.

Kopriva i zlatnica uz maslačak ili brezu imaju diuretsko djelovanje i tjeraju nas na mokrenje tj.pojačavaju rad bubrega. Time, pijemo i piškimo, pa mehanički pomažemo da se istjera određeni broj bakterija iz organizma.

Neven ima imunološko djelovanje i ono je veoma važno jer se imunitet stalno treba podizati. Posebna priča su brusnica i žutika koje sprječavaju primanje bakterija za sluznicu uroginekološkog trakta i dodatno djeluju baktericidno, dakle ubijaju bakterije.

U čajnoj mješavini neka se nađe i šipak jer pridonosi boljem okusu, ali donosi i bogatstvo C vitamina.

Bazga (zohva) ima dodatno, protib upalno i imunološko djelovanje.

Borovnica djeluje diuretski i svojim eteričnim uljima koji su bogati pinenima pomaže u borbi protiv bakterijske upale. Borovica se jedino ne smije davati trudnicama jer ima abortivno djelovanje, u velikim količinama i osobama koje boluju od glomerulonefritisa

Dnevno treba popiti litru čaja, može i više. U čaj treba dodati i limunov sok. Bakterije ne vole kiselo i neće preživjeti u kiseloj sredini urina koja mora biti pH 5-6.
Kod jačih bolova ili nemogućnosti mokrenja treba se napariti na čaju od kamilice 10 do 15 minuta.Tople i ljekovite pare opustit će spazam mišića, smiriti bolove i olakšati mokrenje..(Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

ČIŠĆENJE BUBREGA: Pijte šoljicu ovog napitka svako jutro! (RECEPT)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending