Pratite nas

Sudbine

Ukleto mjesto na beogradskoj Adi Huji: TU GDJE JE POGINUO MATEJ, U SMRT JE OTIŠLO JOŠ TROJE LJUDI, UBIJEN JE MUŠKARAC…

Published

on

Danas je u medijima odjeknula tužna vijest da je kod Ada Huje u Beogradu nađeno tijelo muškarca čija se odjeća poklapa sa onom koju je u vrijeme nestanka nosio Splićanin Matej Periš. Čeka se još samo zvanična potvrda nakon analize DNK, mada je sasvim izvjesno da je riječ o nesretnom Splićaninu. Nakon ove tragedije počeo se vraćati film svih nesreća koje su zadnjih godina se dešavale na Ada Huji

Poluostrvo Ada Huja prostire se od Pančevačkog mosta do naselja Višnjica, na desnoj obali Dunava. Od centra Beograda udaljeno je svega četiri kilometra, no unatoč tome, godinama je bilo svojevrsno “slijepo crijevo” , koje je služilo kao deponija šute.

Dio je gradske općine Palilula, a Grad Beograd na svojim stranicama navodi da, realizacijom novih razvojnih projekata, Ada Huja ima šanse da postane jedan od prirodnih bisera i najvećih potencijala srpske metropole. Srpski mediji još su prije više godina Adu Huju prozvali “ukletim mjestom” zbog niza nesreća, tragedija, ubojstava i požara koji su se tamo dogodili.

Tako je Blic početkom avgusta 2018. pisao o požaru restorana Carska ohota, koji je potpuno izgorio, no srećom, niko pri tome nije stradao. Najveća tragedija koju Beograđani pamte svakako je pogibija troje mladih 2014. godine. Anastasija Stajić (16), Nemanja Antić (18) i Miloš Janković (20) utopili su se 11. studenog 2014. godine nakon što je BMW u kojemu su bili sletio u Dunav upravo na mjestu gdje je, prema navodima srpskih medija, pronađeno zasad još neidentificiranog mladića.

Troje putnika iz automobila preživjelo je nesreću s teškim povredama, a jedan poginuli mladić vozio se u prtljažniku jer za njega u automobilu nije bilo mjesta. Istraga je pokazala kako vozač nije imao položen vozački ispit, a kobnog jutra vozio je više od 110 kilometara na sat. za izdazivanje prometne nesreće s troje poginulih pravomoćno je osuđen na sedam godina zatvora.

U decembru 2016. u restoranu Carska ohota je ubijen Zoran Todorović (48). Za njegovo ubistvo pravosnažno je u martu 2019. na 13 godina zatvora osuđen njegov kum Aleksandar J. (33). Teretili su ga da je 8. decembra 2016. došao u restoran na Adi Huji, noseći prepravljenu – skraćenu lovačku pušku. Prišao je stolu za kojim je sjedio Todorović te iz puške ispalio u njega dvije patrone. Zatim je izašao iz restorana, ponovno napunio pušku i ispalio još jednu patronu u žrtvu nakon čega je pobjegao.

Nedaleko od mjesta gdje je troje mladih preminulo, u januaru 2018. u Dunav su sletjeli 50-godišnjak i 25-godišnjakinja, no spašeni su brzom reakcijom ribara koji ih je izvukao na obalu.

U restoranu Carska ohota 2012. godine u julu 2012. pretukli su mladića koji je branio djevojku. Više mladića palicama je pretuklo Nenada Vučkovića, koji je preminuo u bolnici od posljedica udarca u potiljak.

Adom Hujom harali su i požari. Jedan od većih izbio je u srpnju 2017. u Tvornici kartona Beograd, popularno zvanoj “Kartonka”. Gorjela je velika količina kartona, a mediji su pisali da se deset vatrogasnih ekipa satima borilo s vatrenom stihijom. Mjesec dana prije toga u gašenju požara u istoj tvornici poginuo je vatrogasac. Radnici su požar pokušali sami ugasiti te su prekasno zvali vatrogasce zbog čega je vatra zahvatila kotlovnicu, koja je eksplodirala.

Na stranicama Grada Beograda navode da se na Adi Huji godinama, još od 1960. godine, odlagalo smeće iz cijelog Beograda, dok deponija nije preseljena u Vinču, a gomile otpada su preorane i prekrivene zemljom.

Eko sistem Ade Huje i dalje ugrožavaju ostaci propalih betonja, deponiji pijeska i šljunka, tvornica papira, a naročito kanalizacija i vode Mirijevskog ostrva koje se izlijevaju u rukavac Dunavac iza Ade Huje.

Generalnim urbanističkim planom tamo je predviđena gradnja stambeno-komercijalnog kompleksa, dok će veći dio poluotoka biti izletiše sa sportskim terenima i uređenim zelenim površinama. Na Adi Huji nalazi se najveća karting staza na Balkanu, a tamo se planira izgraditi još jedan most preko Dunava dug preko tri kilometra. (Naj portal)

Sudbine

Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer

Published

on

Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.

Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.

Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:

„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.

Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.

„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.

Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.

“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.

Siniša Pazdrijan

Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.

„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.

Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.

„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.

Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:

„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.

U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.

„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.

Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.

Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.

E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.

I znate kako sam to proslavio?

Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.

Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.

„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending