Mučan slučaj dogodio se na sjeveru Hrvatske kada biološki otac 18 godina nije želio da prizna svoju kćerku iz vanbračne veze, pa je žena morala da dokazuje očinstvo na sudu.
Prijavu protiv muškarca podnile su majka i kćerka, koja sada ima 18 godina. Majka kaže da su bili mjesec dana u vezi i da se rodilo dijete, ali “nikada nije htio da ga prizna za svoje”. Tada je bio u braku sa zakonskom suprugom i sa njom ima dijete, a danas živi u inostranstvu sa drugom ženom i djetetom.
“U Hrvatsku dolazi jednom godišnje, ali ne pita za nas, ne kontaktira nas“, rekla je majka koja je sa kćerkom podnijela tužbu sudu.
Kaže da mu je tada rekla da je trudna, a on joj je odbrusio da se “oženio jednom nakon što mu je prva žena zatrudnila i ne želi to više da radi, a ako ona odluči da se porodi, ne zna da li će se ikada pojaviti u njihovom životu”. Poslije toga se više nisu viđali.
Majka kaže da on nikada nije želio da dobije potvrde koje mu je poslala za utvrđivanje očinstva i da zbog toga nije ništa preduzela. Dijete je odraslo znajući da ima oca koji ne pita za nju, piše portal Danica.hr.
Sud je morao da izvrši i DNK vještačenje, bez oca, koji je to odbio. Zbog toga su uzorci uzeti od majke i kćerke te muškarčeve supruge i kćerke iz prvog braka, koje su na to pristale.
“Iz analize genomske DNK i mišljenja Laboratorije za analize proizilazi da je utvrđeno da genetske karakteristike djevojčice odgovaraju genetskim karakteristikama njene polusestre i da je okrivljeni biološki otac obje devojčice sa vjerovatnoćom od 95,21222 odsto“, naveo je sud u presudi.
Otac se branio da je bio u lošoj materijalnoj situaciji jer je sav novac uložio u restoran koji je danas u “hladnom pogonu”.
“Samo struja me košta otprilike 4.400 kuna mesečno plus ostali troškovi. Živim sa drugom ženom, imamo sina od godinu dana, dijete ima potrebe, supruga mi je na porodiljskom i prima oko 3.000 kuna. Od toga plaćamo stan“, požalio se čovjek.
Sud je zaključio da je on otac djevojčice i ta činjenica mora biti zvanično upisana u matičnu knjigu rođenih. Otac može da uloži žalbu na presudu, smatrajući da je nepravosnažna.
Inače, kako je objasnio sudija, “dijete može da podnese tužbu za utvrđivanje materinstva ili očinstva do navršene 25. godine života, a ako je maloljetno, tužbu u njegovo ime podnosi njegov zakonski zastupnik”. (Naj portal)