Stručnjak za odnose, sa doktoratom u kliničkoj psihologiji, Jonis Veb, ističe kako se u toku svoje karijere susrela sa mnogim klijentima, često od 20 i 30 godina, koji preispituju da li su u “pravoj vezi” sa partnerom. Dr Jonis Veb postavlja pet pitanja, od čijih odgovora zavisi u kakvom stanju se nalazi tvoja veza
Takođe sam čula ovakve komentare od klijenata koji su u braku decenijama:
Ne sviđa mi se način na koji razgovara sa svojom majkom.
Njegov stan je u neredu. Trebalo bi da ga vidite!
Ona nije toliko zainteresovana za fizičku intimnost kao ja.
Čini se da mnogo ogovara.
Previše pije.
Nije dovoljno religiozan.
Ne djeluje mnogo ambiciozno.
Neuredno se oblači.
Čini se da ima brzu narav.
Ona se isključuje i odbija me kada je uznemirena.
Kada čujem ove stvari, skoro uvijek pokušavam da njega ili nju odvratim od same zabrinutosti, i usmjerim više u pravcu daleko vrijednijeg pitanja:
Kako bi vaš partner reagovao kada biste ovu zabrinutost iznijeli direktno njemu ili njoj?
Svojim klijentima postavljam ovo pitanje jer znam da problem, kao što je bilo koji od navedenih, može dovesti do problema u vezi. I takođe znam da gdje god se to pitanje pojavi, može postojati i mnogo drugih problema.
Biti u partnerstvu sa nekim tokom cijelog života je garancija da ćete se kao par suočiti sa mnogim takvim problemima. Dakle, sam problem je manje važan od sposobnosti para da ga riješi.
Klinički psiholog Džon Gotman otkrio je, u sada poznatoj studiji iz 2002. godine, koja je imala za cilj da predvidi kada će se par razvesti, da je prezir uobičajeni nusproizvod nedostatka vještina u vezi. Takođe je otkrio da je prezir najjači prediktor da će se par razvesti.
Da biste saznali da li ste u pravoj vezi, postavite (i odgovorite) ovih pet pitanja:
1. Možete li da upravljate svojim bijesom dovoljno da razgovarate o teškom problemu, a da istovremeno budete brižni jedno prema drugom?
Pokušajte da vodite važne razgovore kada ste između svađa.
2. Možete li da slušate brige jedni drugih i da kontrolišete svoju odbrambenost?
Razmislite o svom odgovoru najmanje 10 sekundi prije nego što izgovorite riječ. Uvjerite se da je ono što kažete konstruktivno i da pomjera razgovor unaprijed.
3. Da li ste oboje spremni da se suočite sa poteškoćama i promijenite sebe kako biste održali vezu?
Niko nije savršen, i morate biti spremni da priznate da nešto ne ij, da biste naučili nešto novo.
4. Da li jedno drugom kažete kada ste uznemireni ili treba nešto u vezi da se poboljša?
Vježbajte radikalnu transparentnost, bez pripisivanja motiva emocijama vašeg partnera.
5. Ako je vaš odgovor na bilo koje od gornjih pitanja “ne”, da li biste svi bili spremni da naučite ove stvari?
Ovo je, na kraju krajeva, svrha ove vježbe. Da li želite da ostanete u ovoj vezi ili ne?
Šta znači ako odgovorite sa “ne”
Ako ne možete da odgovorite na gornja pitanja sa bilo kojim stepenom samopouzdanja, onda niste spremni da se doživotno posvetite ovoj osobi. Razmislite da date vezi više vremena i pozabavite se još nekim problemima sa svojim partnerom, da vidite da li će on ili ona postati bolji u tome. Razmislite da posjetite terapeuta za parove ako je potrebno.
Ako ste u braku i imate neke “ne” odgovore, to ne znači da to mora biti kraj. Sve dok ste oboje spremni da naučite neophodne emocionalne vještine, vaš brak može postati sve što ste oduvijek željeli da bude.
Svako ima dosadne navike, nedostatke i mane. Svaka veza ima problema. Neki ljudi nikada nisu imali priliku da nauče složene emocionalne i međuljudske vještine, koje su potrebne da bi imali otpornu, trajnu vezu. To ih ne čini manje ljupkim. Barem ne ako su voljni da nauče vještine.(Naj portal)