Vrbas je brza i hladna rijeka, mada se tokom ljeta u njoj najhrabriji se kupaju. Međutim, u mjestu Srpske Toplice, nekadašnjem Šeheru, na samoj obali su izvorišta termalne vode. Tu se ljekovita topla voda miješa sa hladnim Vrbasom i ova lokacija je omiljeno kupalište Banjalučana i turista.
Plaža na kojoj se topla voda izvora miješa sa hladnim Vrbasom smještena je na oko pet kilometara od centra Banja Luke, u podnožju Banj brda, na samom izlazu Vrbasa iz kotline. Ovo naselje inače, predstavlja najstariju gradsku četvrt, a mnogi smatraju da je Banja Luka upravo po tom mjestu dobila ime, zbog velikog broja banja.
U ovom naselju nalazi se niz izvora sa toplom mineralnom vodom, za koju kažu da liječi reumatizam, probleme sa srcem i različite kožne bolesti, a sa jednog od izvora voda se koristi za piće.
Na plaži Vrućica nalazi se više banja, među kojima su i banja “Direklija”, “Kraljičina banja” ili “Kraljičina ilidža”, koja je ime dobila po legendi da su se u njoj kupale kraljice, ljekoviti izvor “Šugavica”, a one imaju status nacionalnog spomenika kulture Bosne i Hercegovine.
Banja “Direklija” dobila je ime po dva kamena direka, koji datiraju iz rimskog doba. Jedan je polomljen, a jedan je na Kastelu. Taj direk nije pod zaštitom iako ustvari predstavlja jedino svjedočanstvo kako je grad Banja Luka nastao i kako je dobio ime.
S obzirom da je smještena u stijeni i da izgleda kao pećina banja “Direklija” predstavlja pravu atrakciju, a smatra se da su je koristili i Rimljani. I drugi izvori zanimljivi su posjetiocima svih uzrasta, pa dok mlađi dolaze radi zabave, stariji uživaju u ljekovitim svojstvima tople vode.
Mnogi ove termalne izvore na otvorenom koriste i tokom zime, a plaža Vrućica nije bez posjetilaca ni tokom noći, kada uglavnom dolaze mladi.
Ovi ljekoviti termalni izvori spadaju u najljekovitije vode na ovim prostorima. Banja “Direklija” je kažu ljekovita za srčane bolesnike, banja “Šugavica” nekada je korištena za liječenje stoke, u slučaju kožnih oboljenja, a danas je koriste ljudi za očna i kožna oboljenja. Teperature vode na izvorima kreću se od 28 do 33 stepena Celzijusova.
Ovu graditeljsku cjelinu osim njih čine i ostaci Ebinog hauza, Maslin hauz, banja u sastavu kuće Bisere Šeranić, tri banje sa termalnom vodom u kući Demirovića, Osmančevića banja, mjesto i ostaci banje Žbana.
Tu su banja “Direklija”, “Kraljičina banja” ili “Kraljičina ilidža”, koja je ime dobila po legendi da su se u njoj kupale kraljice, ljekoviti izvor “Šugavica”, a one imaju status nacionalnog spomenika kulture Bosne i Hercegovine. Plaža Vrućica predstavlja i botanički vrt jer izvori predstavljaju stanište populacije viline vlasi, koja je preživjela ledeno doba i jako je rijetka u kontinentalnom dijelu Evrope. (Naj portal)