Pratite nas

Zanimljivosti

Stopa razvoda zavisi od mjesta upoznavanja: NAJČEŠĆE SE RAZVODE ONI KOJI SU SE UPOZNALI NA POSLU ILI PREKO INTERNETA

Published

on

Teško je pronaći ljubav, a danas često osobe srodnu dušu susreću – online.

No, osobe koje se tamo upoznaju trebale bi biti oprezne ako žele da njihova veza potraje. Način na koji se upoznaš s partnerom može biti u uskoj vezi s time koliko dugo ćete ostati zajedno.

Novo istraživanje britanske Marriage Foundation pitalo je ljude koji jesu ili su bili u braku kako su upoznali svog supružnika, a rezultati pokazuju da je veća vjerovatnoća da će brakovi brzo završiti razvodom za parove koji se upoznaju putem interneta – vjerovatnije će se razvesti u prve tri godine braka, prenosi Miss7.

Ispitano je 2000 ljudi o tome gdje su upoznali svoje sadašnje ili bivše supružnike. I čini se da ova sve popularnija metoda upoznavanja predviđa kratak brak. Oko 12 posto parova koji su se upoznali putem interneta razveli su se u roku od tri godine braka, u usporedbi s osam posto koji se znaju od škole/fakulteta, šest posto koji su se upoznali na poslu, tri posto u baru ili društvenim izletima i dva posto preko prijatelja ili porodice.

Stopa razvoda za svaku skupinu raste kako godine prolaze. U prvih pet godina braka, parovi koji su se upoznali putem interneta i dalje su oni koji će se najvjerovatnije razvesti, s 15 posto ispitanika. No, stopa razvoda parova koji su se upoznali na poslu ne zaostaje puno i iznosi 13 posto. A u prvih 10 godina braka, razvodi među parovima koji su se upoznali na poslu znatno nadmašuju one kod internetskih spojeva i to 24 do 20 posto.

S 15 posto odnosno 13 posto, parovi koji su se upoznali preko prijatelja i porodice te parovi koji su se upoznali u školi imaju najmanju vjerovatnoću da će se razvesti u roku od 10 godina. Zašto je veća vjerovatnoća da će se parovi koji su se upoznali online rastati?

Pa zašto je veća vjerovatnoća da će se parovi koji se upoznaju na internetu razvesti u roku od tri godine?

Autor studije Harry Benson piše u svom zaključku da su, u usporedbi s onima koji se upoznaju preko prijatelja ili porodice, oni jedno drugom “relativni stranci”.

“Prikupljanje pouzdanih informacija o dugoročnom karakteru osobe s kojom izlazite ili se vjenčate je očito teže za parove koji se susreću na internetu bez doprinosa zajedničkih prijatelja ili porodice”, piše Benson.

“Za internetske parove, društvene veze između porodice i prijatelja moraju se formirati od nule, a ne biti dobro uspostavljene godinama ili čak decenijama.”

Međutim, ovi problemi nisu nepremostivi, pogotovo s vremenom. On nastavlja:

“Činjenica da dodatni rizik nestaje nakon prve tri godine braka ukazuje na važnost društvenog kapitala koji se dugoročno uspostavlja kroz porodicu i prijateljstvo.” Uglavnom, kako parovi rastu zajedno i postaju dio međusobnih života, više im ne nedostaju te informacije ili veze. (Naj portal)

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending