STOMAČNE TEGOBE: Kako da liječite i spriječite grčeve? (Savjeti i recepti)

Da li vas muči neprijatan ojsećaj u stomaku nakon jela, naduti ste, imate zatvor ili grčeve? Niste jedini, jer procjene govore da čak 50 odsto ljudi makar povremeno pati od ovih tegoba…

Mada stomačni grčevi mogu da budu znak nekog oboljenja, sami po sebi nisu bolest, već stanje uzrokovano raznim faktorima. Mogu biti crijevne ili želudačne prirode, a kod žena i “oni dani” u mjesecu mogu da izazovu neprijatne bolove u obliku grčeva.

Kada krenu da vas muče grčevi, jedan položaj može znatno da pomogne i olakša situaciju:

Stanite uspravno, ispružite ruke u nivou ramena, pa ih prekrstite tako da vam lijevi dlan bude ispod desnog lakta, a desni dlan ispod lijevog lakta. Zatim je potrebno gornji dio tijela sagnuti tako da bude paralelno s podom. Vaša koljena treba da budu u lagano skvrčenoj poziciji, a laktove je potrebno staviti na koljena i držati tu poziciju dok grčevi ne prođu.

Kako da spriječite grčeve?
Za početak izbacite suvišan vazduh iz svog organizma tako što ćete izbaciti namirnice opštepoznate po tome da stvaraju gasove. To su prije svega gluten, šećer i ugljeni hidrati (previše svega), ali i pasulj, kupus, mekinje, karfiol, brokoli, crni luk, suhe šljive, suho grožđe i prokelj.

Takođe, smanjite unos fruktoze, šećera koji se nalazi u medu, voću i voćnim sokovima. Kao i ostali šećeri, fruktoza ostaje u debelom crijevu, gdje se bakterije njome hrane i stvaraju gasove. Nemojte izbaciti sve voće iz ishrane, ali smanjite unos voćnih sokova i meda.

Problemi sa stomakom mogu biti posljedica i netolerencije na laktozu. Probajte da se na nekoliko dana odreknete mliječnih proizvoda i pratite da li to izaziva neko poboljšanje. Fermentisani proizvodi: jogurt, kiselo mlijeko, kefir… ne samo da ne stvaraju tegobe, već se i preporučuju radi dobrih bakterija.

Pomoć u varenju
Đumbir je odvajkada poznat kao lijek protiv mučnine i stomačnih tegoba. Napravite ukusan čaj od đumbira i popijte ga nakon večere – fino izrendajte kašičicu svježeg korijena đumbira, sipajte preko nje šolju ključale vode i ostavite da se natapa pet minuta. On će stimulisati varenje tako da se hrana neće zadržavati u vašim crijevima i doprinositi pojavi gasova.

Nana takođe pomaže da se poboljša varenje, a pojava gasova svede na najmanju mjeru.

Sjeme mirođije, koje ima prijatan miris slatkog korijena, koristi se stotinama godina za smanjenje gasova i poboljšanje varenja. Sjeme kima, anisa i celera ima sličan efekat. Žvakanje pola kašičice sjemena poslije obroka će olakšati tegobe, a sva ova sjemena su dostupna u većim supermarketima u dijelu sa začinima.

Čaj od kamilice je narodni lijek za stomačne bolove, dok kardamom pomaže da bolje svarite hranu. Stavite kašičicu kardamoma u 250 ml vode i polako ga kuhajte deset minuta. Pijte vruć čaj uz obroke. (Naj portal)