Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Spas za kičmu: JAPANSKA VJEŽBA “ZLATNA RIBICA”

Published

on

Poznati japanski iscjelitelj Katsuzo Nishi je uvijek svima preporučivao svakodnevno prakticiranje vježbe “Zlatna ribica”. Ova vježba jača kičmu (kralježnicu) i ima pozitivan utjecaj na opće stanje.

Vježba “Zlatna ribica” dovodi u red živce koji izlaze iz kičme i oslobađa ih pritiska. Ona omogućuje, ne samo ispravljanje kičme već i regulirsnje fizioloških funkcija svih sistema i organa, koordinira se rad vanjskog i unutarnjeg nervnog sistema, poboljšava se snabdijevanje krvlju svake ćelije u organizmu, ispravlja se držanje, pojačava se cirkulacija krvi. Osim toga, poboljšava se funkcija crijeva, jetre, bubrega, kože, srca, mozga.

Za postizanje maksimalnog učinka, vježba se izvodi ujutro i navečer, počinjući s 1 minutom, postepeno dovodeći vrijeme do 3 minute. Rezultat će biti uočen već poslije nekoliko dana i vaše tijelo će vam biti zahvalno.

Uputstva ua “Zlatnu ribicu”

Početni položaj: – lezite na leđa, na ravan krevet ili pod, licem prema gore; ruke istegnite što više možete i stavite ih iza glave; noge su potpuno ispravljene, a stopala su pod pravim uglom u odnosu na trup; nožnim prstima svo vrijeme težite ka licu. Pete i bedra su oslonjeni na pod (naročito potkoljeni dio).

Prije početka vježbe istegnite se nekoliko puta zaredom dok brojite do “7” i to oprezno, istežući kralježnicu na razne strane: petu desne noge vucite po podu naprijed, a objema ispruženim rukama istovremeno se istegnite u suprotnu stranu; zatim, isto to učiniti, ali na lijevu stranu (lijeva peta se kreće po podu unaprijed, a obje ruke istovremeno rastežu kralježnicu u suprotnu stranu na “7”).

Ponovite to 5-7 puta, sa svakom petom i objema rukama.

Stavite dlanove ispod vratnih kralježaka: savijte laktove, cijelim tijelom težite ka podu, skupite noge, nožni prsti teže ka licu i sve “izbočine” (tj. potiljak, ramena, zdjelicu, listove, pete) treba ugibati ka podu. U tom položaju otpočeti s brzim mrdanjem (vibriranjem) tijela s desna u lijevo, kao riba koja brzo pliva.

Pritom, kičma treba biti nepomična, a pokreću se s desna u lijevo samo tabani koji su pod pravim kutom u odnosu na tijelo, i kreće se potiljak. Zamislite da ste ribica i počnite vibrirati repićem, cijelo vaše tijelo počet će vibrirati.

Ovu vježbu treba raditi 1-2 minuta (ili brojati do 120 ili 240).

Kada ležimo s ispravljenom kičmom na ravnom i tvrdom ležaju ili na podu, istežući maksimalno vrhove prstiju na nogama, i vibrirajući cijelim tijelom čas u jednu, čas u drugu stranu u dužini od 1 do 2 minute (ili od 120 do 240 puta), pumpanje krvi u vene se pojačava jer se naprežu mišići u svim dijelovima tijela, naročito u venama donjih udova što tjera krv natrag, k srcu. Pritom se krvotok ubrzava.

Ispočetka će biti malo neobično, ali brzo ćete se naviknuti i zavoljeti ovu vježbu. Već poslije kratkog vremena osjetit ćete sve njene blagodati (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Published

on

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Popularni gastro vodič Taste Atlas nedavno je objavio popis najbolje ocijenjenih suhih mjesta na svijetu.

Prva tri mjesta zauzele su različite varijante španske šunke Jamon Iberico ili Iberski pršut. Riječ je o sušenom svinjskom butu proizvedenom u Španjolskoj i Portugalu, na Iberijskom poluotoku.

Smatra se glavnim jelom i portugalske i španske kuhinje. Podvrste zavise od vrste svinje od koje se prave.
U top 10 su i italijanski Prosciutto di Parma i Prosciutto di San Daniele kao i portugalski Presunto do Alente.

U top deset se našlo i suho meso iz Bosne i Hercegovini, kao i pršut iz Crne Gore.

Za meso iz naše zemlje navodi se da je to specijalitet koji se pravi soljenjem, sušenjem i dimljenjem govedine na hrastovoj vatri. Meso ne bi trebalo da bude previše suho, a za pravilno pripremanje jela potrebna je posebna vještina i znanja

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending