Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Signali tijela: VRIJEME KOJE VAM JE POTREBNO DA UTONETE U SAN OTKRIVA VAŠE ZDRAVSTVENO STANJE

Published

on

San je neophodan ljudskom organizmu, a ljekari često ističu da je čovjeku dnevno potrebno oko osam sati sna. Međutim, ako vam treba dugo da zaspite, to može smanjiti vrijeme spavanja i uticati na vaše zdravlje.

Prema riječima ljekara intenzivne njege Breda Rapera, normalno je da vam treba neko vrijeme da zaspite noću, a to može da pruži i uvid u vaše zdravlje.

Takozvana latencija spavanja je vrijeme koje vam je potrebno da zaspite. Ovdje se mjeri period između trenutka kada osoba ode na spavanje i početka sna.

Pored toga što pruža uvid u vaš ukupni kvalitet sna, “kašnjenje” može uticati na to koliko spavate u cjelini. Vremenom, nedostatak sna može da poveća rizik od zdravstvenih problema kao što su gojaznost, visok krvni pritisak, dijabetes, bolesti srca i depresija.

Premor
Reper navodi da je obično potrebno između 10 i 20 minuta da zdrava odrasla osoba zaspi. Ako vam treba manje vremena da zaspite, to može biti znak da ste preumorni.
Najčešći uzrok je opšti nedostatak sna, ali može biti i znak nekih poremećaja kao što su narkolepsija ili poremećaj cirkadijalnog ritma.

Nesanica
S druge strane, ako vam je potrebno više od 20 minuta da zaspite, mogli biste da patite od nesanice, koja je najčešće uzrokovana stresom, anksioznošću ili depresijom, a u nekim slučajevima može biti i poremećaj spavanja poznat kao sindrom nemirnih nogu.

Važno je istaći da određeni lijekovi takođe mogu da produže latenciju sna, kao što su stimulansi i nesedativni antidepresivi. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending