Pratite nas

zdravlje

Savjeti uz koje ćete smanjiti rizik: KAKO SPRIJEČITI RAK?

Published

on

Ljudi koju su pretrpjeli rak spremni su učiniti sve što mogu da spriječe povratak bolesti, i to je vjerojatno stav koji bi trebali svi usvojiti, bez obzira na to jesmo li imali rak ili ne.

Prošle je godine otkriveno oko 1.9 miliona novih smrtonosnih oblika raka u Americi. Iako je statistika porazna, rak ne mora biti smrtna presuda. Pravilna prehrana, preventivne mjere i redoviti pregledi kod liječnika mogu poslužiti kao jaka mjera prevencije. Stručnjaci donose popis navika koje morate usvojiti kako biste bili i ostali zdravi.

 1. Screening ili probir testovi za rak

“Smjernice za obavljanje ovih pregleda su formirane od strane stručnjaka i znanstvenih organizacija i bazirani su na statistici i naučnim dokazima. Fokus je na dojkama, maternici, crijevima i plućima“, pojašnjava dr. Steve Vasilev, ginekolog i onkolog s Instituta za tumore Santa Monica.

Zašto postoje ovi testovi za samo neke bolesti? Nažalost, testovi koji danas postoje nisu savršeni, a da imamo upravo takve sigurno bismo ih koristili. Na primjer; kod raka jajnika testovi ne daju tako tačne rezultate. Kada kombinujete ova ograničenja s rijetkim bolestima, poput raka gušterače, ustvari tražite iglu u plastu sijena s alatom koji nije primjeren“, dodaje liječnik.

 2. Prehrana koja prevenira rak

Dr. Vasilev pojašnjava: “Prema istraživanjima oko 1/3 smrti vezanih za karcinom se može povezati s prehranom i lošim životnim navikama, pa i manjkom tjelovježbe. Ako svemu dodamo i izlaganje toksinima, brojka raste i može narasti do 75 posto“.

Samo je oko 10 posto karcinoma nasljedno i nad njima nemamo veliku kontrolu. Ipak u velikom broju slučajeva sami smo odgovorni za svoje zdravlje.

Prehrana protiv raka ne mora biti komplicirana ili skupa. Važno je izbjegavati procesuirane namirnice i masti i velike količine šećera. Mediteranska prehrana daje najbolje naučne rezultate kod prevencije raka, a uključuje svježe namirnice, ribu, i što manje proteina životinjskog podrijetla.

 3. Jedite “superhranu”

Pod superhranom se podrazumijeva sva hrana bogata fitonutrijentima, biljna prehrana, određene vrste ribe i mliječni proizvodi. Antioksidanti i nutrijenti su važan sadržaj takvih namirnica. Stručnjaci se slažu da postoje puno začina koji mogu pomoći kod prevencije raka, poput kurkume. Paradajz, bijeli luk, zeleni čaj… lista je dugačka a vi se svakako informirajte i uključite takve namirnice u svoju prehranu.

 4. Nutrijente možete konzumirati kroz vitamine i suplemente

Dr. Vasilev ističe kako je važno unositi nutrijente iz prirodnih namirnica:

Uzimanje multivitamina može pomoći kod blagog nedostatka nutrijenta, ali uzimanje tableta umjesto zdrave prehrane nema puno smisla. Ako pijete neke lijekove, suplementi se mogu umiješati u njihovo djelovanje.

Naravno postoji izuzetak a jedan od njih je vitamin D, iznimno važan u prevenciji nastanka bolesti. Neophodan je u organizmu zbog regulacije apsorpcije kalcija i izgradnju zdravih kostiju, a ima i pozitivan utjecaj na imunološki sustav i druge stanične procese. Skoro pa možemo reći kako je s “trona” zbacio vitamin C kao vitamin nad vitaminima…

Naše tijelo može samo sintetizirati vitamin D, no za to mu je potrebna pomoć sunca. Ako želite povisiti svoju razinu sunčevog vitamina, liječnici preporučuju najviše 15 minuta izlaganja sunčevim zrakama bez nanošenja kreme sa zaštitnim faktorom. Na taj ćete način sintetizirati otprilike 90 posto dnevne potrebe organizma za ovim vitaminom, a ostatak možete dobiti iz dodataka prehrani ili hrane.

 5. Zdrav životni stil

Ono što svi možemo napraviti za naše zdravlje je ulagati u prevenciju od bolesti, a to uključuje svježe namirnice i tjelesnu aktivnost.

 6. Kontrolišite stres

Važno je poduzeti određene korake koji će vam pomoći da kontrolišete stres, a za to vam mogu poslužiti male stvari poput vožnje bicikla ili hodanja stepenicama. Iako je stres dio svakodnevnog života, može utjecati negativno na imunološki sistem otežati organizmu da se bori protiv bolesti.

Nemojte koristiti duhan

Korištenje bilo koje vrste duhana svrstava te u skupinu za obolijevanje od raka. Pušenje je povezano s različitim vrstama raka – uključujući rak pluća, usta, grla, grkljana, gušterače, mjehura, grlića maternice i bubrega. Duhan za žvakanje povezan je s rakom usne šupljine i gušterače.

Čak i ako ne koristite duhan, izlaganje dimu može povećati rizik od raka pluća. Izbjegavanje duhana ili odluka o prestanku pušenja važan je dio prevencije raka. Ako vam je potrebna pomoć pri odvikavanju od duhana, posavjetujte se s nekom od udruženja ili centara za odvikavanje od pušenje ili pitajte za savjet svog liječnika porodične medicine.

7. Genetsko testiranje

Dobro je znati i koliki rizik postoji kod vas od razvoja zloćudnih bolesti. Razgovarajte sa svojim liječnikom o istoriji bolesti u vašoj porodici, posebno ako se u njoj javio rak. (Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending