Pratite nas

zdravlje

Sa trpeze objavite rat migreni, srčanim tegobama, umoru i bolestima mokraćnog mjehura: Hranom protiv bolesti

Published

on

Posljednja naučna istraživanja pokazuju da je ishrana direktno povezana sa zdravstvenim tegobama koje sve češće pogađaju čovjeka. To smo, manje-više, mogli zaključiti i bez tih istraživanja, ali pitanje je koliko zaista znamo o tome šta podstiče migrenu, šta štiti mokraćni mjehur ili pak koji je obrok idealan za otklanjanje umora

Stručnjaci su u novije vrijeme došli do saznanja da u biološki uzgojenoj hrani vlada određen red, koji ljudskom organizmu daje vitalnu energiju i jača njegovu prirodnu otpornost i imunitet. Tijelo osjeća kad jedemo pravu, zdravu hranu, a moguće bolesti se odbijaju o imunitetni štit. Istovremeno, pravilnom ishranom moguće je liječiti određena stanja u našem organizmu. Uostalom, evo do kakvih su otkrića došli naučnici…

MIGRENA

Čokolada, sir, agrumi, crno vino i kafa, vjerovali ili ne, podstiču migrenu. Njenom nastanku mogu pridonijeti i morski plodovi, naranče i mnogo toga drugog što se može naći na našem stolu. Smanjenje razine šećera u krvi može biti izazvano preskakanjem obroka, a to direktno povećava mogućnosti napada migrene. Konkretan savjet za borbu za sprječavanje migrene jeste: potrudite se jesti malo, a često! Preporučujemo masnu ribu koja, inače, djeluje protuupalno. Konzumiranje masne ribe može pomoći, iako djelovanje nije trenutno. Također, i đumbir može biti od velike pomoći. Naime, đumbir ublažava mučninu koja je skoro uvijek popratna pojava migrene.

Idealan obrok: sendvič od lososa i salate potočarke, čaša đumbirova soka i mineralna voda.

PMS (predmenstrualni sindrom)

PMS je, također, blisko povezan s prehranom. U sedmici prije mjesečnice potrebno je u ishranu dodati 500 kalorija da bi se PMS “ublažio”. Doručak je najvažniji obrok. Preporuka je da treba nešto pojesti tokom jutra i popodneva, svaki dan pojesti jednu salatu i tri obroka povrća. Odlična je cjelovita hrana, u maloj količini, s mnogo bjelančevina, vlakana iz voća i povrća, te nešto ugljikohidrata. Također, ne smijemo izostaviti i činjenicu da je PMS često izazvan niskim estrogenom u krvi, te nedostatkom magnezija i željeza. Stoga, orasi, suho voće i sjemenke, koji su bogati izvori tih hranjivih tvari, a orasi i sjemenke uz to sadrže i prirodne estrogene, preporuka su broj jedan.

Idealan obrok: obrok od žitarica (zob, riža i žitne pahuljice) s nasjeckanim bademima, lješnjacima, sjemenkama sezama i suncokreta – poslužite uz prirodni jogurt i nasjeckanu svježu breskvu!

MOKRAĆNI MJEHUR

Određena jela i pića mogu izazvati simptome slične onima cistitisa, s učestalim mokrenjem i osjećajem peckanja. U tu hranu se ubrajaju alkohol, čaj, kafa, narančin sok, te jako začinjena hrana. Stoga, preporučujemo da pijete velike količine vode da biste na taj način razrijedili mokraću i smanjili njenu kiselost. Tokom napada pijte najmanje dvije do tri litre destilirane vode dnevno. Općenito, dobra prehrana bogata cjelovitim namirnicama i povrćem kao što su šparoge, artičoka, peršun i celer, djeluje kao diuretik.

Idealan obrok: supa od ječma; pržene šparoge, celer, mrkva i grah s malo peršuna; čaša svježe iscijeđenog soka od jabuke i mrkve.

TEKUĆINE U ORGANIZMU

Teški, masni obroci mogu potaknuti zadržavanje tekućina u organizmu, jednako kao i slana ili marinirana hrana. Izbacite iz prehrane suho meso, salame i svu hranu s velikim sadržajem soli, odnosno natrija. U jelovnik uključite diuretično bilje: peršun, celer, kumin i maslačak. Kalij pomaže održati zdravu ravnotežu tekućina. Ima ga u voću, posebno bananama, i povrću kao što su šparoge i špinat.

Idealan obrok: rižoto od špinata s dosta peršina, miješana salata s listovima maslačka, celerom i krastavcem, banana.

UMOR

Prehrana bogata prerađenom hranom ili ona siromašna kalorijama ili mineralima, posebno željezom i cinkom, može izazvati umor. Alkohol je “otimač” energije, dok kafa, čaj i koka-kola mogu nakratko djelovati stimulativno. Medutim, bit ćete iscrpljeni ako popijete više od šest šolja dnevno. Najčešći razlog umora je anemija, izazvana pomanjkanjem željeza koje je potrebno za stvaranje hemoglobina koji, pak, prenosi kisik u krvi. Željeza ima u mesu, grahu, leći, tamnozelenom lisnatom povrću, orasima, sjemenkama, sušenom voću i marelicama. Za zdravu krv treba mnogo vitamina B12 kojeg ima u mesu, ribi, jajima i mliječnim proizvodima, te folne kiseline iz cjelovitih žitarica, oraha i tamnozelenom lisnatom povrću.

Druge hranjive tvari ključne za tjelesnu energiju su vitamini C i E, magnezij i kalij. Sirova hrana i proklijale sjemenke dobar su izvor tih tvari i manje opterećuju probavu.

Idealan obrok: pečeno pile s ruzmarinom, velika porcija salate od proklijalih sjemenki, kompot od marelica s jogurtom.

ZA ZDRAVO SRCE

Slijediti mediteransku prehranu s mnogo tjestenine, salata, voća i povrća, maslinovog ulja i bijelog luka, savjet je za zaštitu srca. Oni koji se drže takve prehrane smanjili su rizik od koronarne bolesti za 75 posto.

Tjestenina je gotovo bez masti, a maslinovo ulje sadrži jednostruko nezasićene masti koje snizuju holesterol u krvi i smanjuju rizik ateroskleroze. Ono je, također, bogato vitaminom E koji je antioksidant, pa djeluje protiv razvoja ateroskleroze krvnih žila. Masna plava riba, kao sto je sardina ili skuša, štite krvožilni sistem omega-3 masnim kiselinama. Voće i zeleno lisnato povrće daju antioksidacijske vitamine C, E i betakaroten koji djeluju protiv štetnog utjecaja slobodnih radikala.

ZA OŠTAR UM

Potaknite sposobnosti uma višestruko nezasićenim masnim kiselinama kao što su omega-3, kojih ima u masnoj, pogotovo plavoj ribi. Ta se riba smatra najboljom hranom za mozak. U jednom istraživanju, bebe koje su hranjene mlijekom obogaćenim omega-3 masnim kiselinama, sa 7 godina imale su veći koeficijent inteligencije od beba koje su dobivale neobogaćeno mlijeko.

Psihička budnost može se poboljšati i kalijem (sadrže ga agrumi, salata potočarka, sjemenke suncokreta, banane i krompir), cinkom (pšenične klice, sjemenke bundeve, janjetina, jaja…) i aminokiselinom (proizvodi od soje, kravlji sir i bademi). Pravilna kombinacija voća i povrća osigurava dobru opskrbljenost mozga kisikom, te štiti od arteroskleroznog sužavanja arterija. (Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending