Pratite nas

Zanimljivosti

Rusija priznala zvaničan vid terapije: UBODI PČELA LIJEČE ARTRITIS, LUMBAGO, REUMU, TROMBOZU, ŽIVCE

Published

on

U Rusiji postoji desetine klinika koje se bave liječenjem pčelinjim ubodom. Rusko Ministarstvo zdravlja zvanično priznalo ovaj vid terapije kao granu medicine još 1959. godine. Već tada su na fakultetima počeli da se pripremaju za rad prvi profesionalni apiterapeuti.

Dokazano je da je kontrolisani ubod pčela jedno od najmoćnijih oružja za borbu protiv artritisa, lumbaga, reumatizma, bronhijalne astme, migrene, varikoznih proširenih vena, tromboze, psorijaze, ekcema, steriliteta, bolesti prostate, multiple skleroze i kardioloških

Pčelinji otrov je, zapravo, biološki koktel koji sadrži više od 240 supstanci. On je snažan katalizator za skoro sve fiziološke procese organizma, koji uništava sam izvor bolesti. On aktivira centralni i periferni nervni sistem, stimuliše rad srčanog mišića, umanjuje nivo holesterola u krvi i snižava krvni pritisak. Povećava protok krvi u organizmu, širi krvne sudove u mozgu, razrjeđuje krv i jača krvne sudove.

Preporučljivo je da se ovaj vid terapije sprovodi u specijalizovanim klinikama, prije svega zato što su moguće alergijske reakcije, i tada je potrebna brza ljekarska intervencija.

Posle uboda doktor uklanja pčelu, a žaoku zadržava u koži desetak sekundi, a efekat pčelinjeg otrova vidljiv je već poslije šest do osam sati. Koliko će ljekar staviti pčela istovremeno, i koliko će trajati terapija, ne može se precizno reći. Tretman liječenja podrazumijeva ubode i od 56 pčela, a maksimalni do 200 uboda u ljetnom periodu. A zimi i do 250, zato što su pčele ljeti aktivnije.
Efekat od lIJečenja pčelama se akumulira. Traje šest mJeseci. Preporučena učestalost sprovođenja lIJečenja za održavanje postignutog efekta je dva puta godišnje.

VAŽAN SAVJET
U periodu liječenja ubodima pčela zabranjeno je piti alkohol, jake čajeve i kafe. Ne preporučuju se ni proizvodi i namirnice koje često izazivaju alergijske reakcije (jagode, čokolada, citrusi). Ne smiju se posjećivati saune, i trebalo bi se odreći težih fizičkih aktivnosti.

Ovim tretmanima ne bi smJele da se podvrgavaju ni trudnice, dojilje, dJeca mlađa od 14 godina, teški psihički bolesnici, obolJeli od onkoloških bolesti, tuberkuloze, dijabetesa tipa 1, kao i oni koji boluju od bolesti bubrega i jetre. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Pčelari u panici: PČELE NESTAJU, NAUKA BEZ ODGOVORA, SUMNJA SE NA BOLESTI

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending