Pratite nas

zdravlje

Rogač – hrana, lijek i mjera za zlato: KAKO PRIPREMITI I KORISTITI ČAJ PROTIV GIHTA? (Recept)

Published

on

Pomaže u jačanju imuniteta i sprečavanju alergija, te u prevenciji dječje paralize. Zbog visokog udjela fosfora i kalcija, rogač podupire zdravlje zubiju i kostiju te smanjuje rizik od osteoporoze.

Rogač je zimzeleno mediteransko stablo latinskog imena Ceratonia siliqua, koje obilato rađa smeđim jestivim mahunama. Mahune u sebi sadrže sjemenke koje, bez obzira na veličinu i uslove čuvanja, uvijek imaju jednaku masu – točno 0,18 grama.

U antičko doba sjemenke rogača služile su za vaganje zlata, a taj naziv za jedinicu zlata od 0,18 grama ostao je uvriježen i danas – karat.

Omiljena namirnica naših baka i prabaka u upotrebi je punih 4.000 godina.

Egipćani su ga koristili kao lijek, Grci i Rimljani kao prirodni desert.

U njemačkom jeziku naziv mu je Johannisbrot, što u prijevodu znači Ivanov kruh, prema legendi da se rogačem hranio čak i Ivan Krstitelj.

 Sadrži mnoštvo vitamina i minerala

Rogač se lako uzgaja jer ne traži previše pažnje, a poznat je jer ima puno plodova koji se mogu koristiti za liječenje brojnih bolesti. Sadrži važne minerale poput kalija, kalcija, magnezija, vitamine A, B, E i D te antioksidanse.

Obiluje bakrom, selenom, fosforom te željezom. Sadrži i galnu kiselinu koja djeluje antivirusno, analgetski, antioksidativno, antibakterijski i antiseptički.

Plod sadrži 13 procenata jednostavnih šećera, a pulpa ima visok postotak fenolnih spojeva od kojih su najvažniji tanini. Važni su za zdravlje čovjeka budući da djeluju antioksidativno, što znači da sprečavaju oksidacijske reakcije pomoću inhibicije slobodnih radikala.

Sastav rogača

Iako rogač u ekonomskom smislu danas nije zlata vrijedan, on bi vam, zbog svojih ljekovitih svojstava mogao biti – neprocjenjiv.

Rogač obiluje kalcijem, kalijem i bakrom te riboflavinom.

Pomaže u jačanju imuniteta i sprečavanju alergija, te u prevenciji dječje paralize. Zbog visokog udjela fosfora i kalcija, rogač podupire zdravlje zubiju i kostiju te smanjuje rizik od osteoporoze.

U studijama se pokazalo da sprječava rak maternice, a preporučuje se i za prevenciju raka pluća.

 Ljekovita svojstva rogača:

sprječava probavne tegobe

smanjuje loš holesterol i šećer u krvi

potiče iskašljavanje i pomaže kod astme

osnažuje imunitet

djeluje protiv alergija

štiti zdravlje srca i krvnih žila

jača kosti

 Rogač – prijatelj djece

Rogač obiluje taninima koji inhibiraju rast bakterija i štite od određenih toksina i slobodnih radikala.

Popularan je u pedijatrijskoj njezi od 1941. godine. Tada je španjolski liječnik Ramos zapazio da su djeca u Španjolskoj, koja su konzumirala rogač, rjeđe obolijevala od probavnih tegoba u odnosu na ostalu djecu.

To je potvrđeno i studijom u kojoj je dojenčad oboljela od proljeva bila liječena ili rogačem ili konvencionalnim lijekovima.

Skupina dojenčadi koja je liječena rogačem počela se oporavljati za 2 dana, dok je kod skupine na konvencionalnim lijekovima oporavak trajao dvostruko dulje.

Prvoj skupini također se brže normalizirala i tjelesna temperatura i težina.

Siguran lijek protiv proljeva za dojenče možete napraviti tako da 15 grama mljevenog rogača pomiješate s pireom od batata.

Ovaj lijek pomaže i kod enteritisa i dispepsije – drugih problema s probavom koji se javljaju kod beba i male djece.

Zbog svog vrijednog sastava i ljekovitog djelovanja rogač je namirnica pogodna za dojenčad već od 6 mjeseci nadalje. Sušeni rogač je i zdrava slatka alternativa bebama za žvakanje kada im rastu zubići.

Ž6= Ljekoviti pripravci od rogača

 Čaj protiv gihta

Sastojci:

2 rogača

3 dl vode

Priprema:

Razlomite rogače na manje komade i prokuhajte ih u 3 dl vode. Čaj bi bilo najbolje skuhati navečer i ostaviti da odstoji do jutra. Procijedite ga i popijte natašte. Ponavljajte postupak 20 – 25 dana. Dokazano smanjuje urate u krvi, za više od 100 jedinica.

 Čaj protiv proljeva i za jačanje probavnog sustava

Sastojci:

5 g rogača

1 dl vode

Priprema:

Na laganoj vatri prokuhajte 5 grama rogača i pustite da odstoji jedan sat. Ne cijedite čaj, neka u njemu ostanu komadići rogača, kako bi i dalje ispuštali ljekovite sastojke.

Pijte prije jela, 2 – 3 puta na dan, po 1 dl. (Najportal)

 

Sudbine

Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!

Published

on

Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.

„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.

Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.

„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.

Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.

„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“

Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.

„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.

I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.

Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.

„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.

Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.

„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.

Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.

„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061  383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending