Pratite nas

Naj recepti

Tradicionalno italijansko jelo: Bruskete, hrskavi ukusni zalogaji (Recept)

Published

on

Na prvi pogled obični prepečeni hljeb sa bijelim lukom i maslinovim uljem, bruskete imaju tako bogat ukus da im nisu odoljeli ni najpoznatiji kuhari, a postoje brojne varijacija sa različitim dodacima kao što su sir, paradajz, povrće, meso…

Nekada su bruskete bile isključivo predjelo, a danas je ovaj lagani obrok savršen za doručak ili laganu večeru.

Istorija

Bruskete se prvi put pominju u centralnoj Italiji u 16. vijeku. Međutim, pojedini istoričari ih vezuju za starije doba. Prema jednima za njihov razvoj zaslužni su proizvođači maslina u drevnom Rimu. Naime, da bi probali maslinovo ulje, oni su ga stavljali na parče hljeba.

Drugi naučnici nastanak brusketa povezuju sa Etrurcima koji su imali tradiciju da komade podgrijanog hljeba obogaćuju različitim sastojcima. Hljeb su stavljali da odstoji jedan dan, a zatim bi ga pekli i premazivali bijelim lukom i mladim, djevičanskim maslinovim uljem – odatle i naziv od riječi bruscare koja označava nešto što bi trebalo ispeći. Po pravilu, slasne zalogaje zalivali su vinom. Kao što govori i poslovica: “Dan star hljeb, mjesec dana staro ulje i godinu dana staro vino.” Iz regija Lacija, Abruca i Toskane bruskete su se proširile na sve dijelove Italije.

Bez obzira na to kako su bruskete nastale, jedno je sigurno – vijekovima su hranile radnike i farmere, a zbog svoje plemenite istorije, opravdano nose epitet nacionalnog jela u Italiji.

Ljepota u jednostavnosti

Bruskete se spremaju od nekoliko pažljivo odabranih namirnica. Upravo se njihova ljepota i ogleda u jednostavnosti sastojaka, koji moraju biti kvalitetni i svježi. Zahvaljujući tome, donose savršen balans ukusa u samo jednom zalogaju.

Čuveni kuvari naglašavaju da je maslinovo ulje ključno za pripremu dobrih brusketa. Pri tome se ne koristi bilo koje, već ekstra djevičansko kao preliv. Pored ulja i paradajz utiče na ukus. Mora biti isjeckan na male komade i posoljen.

Recept

Sastojci:

francuski hljeb (baget)

maslinovo ulje

paradajz

svježi bosiljak

bijeli luk

so i biber

 

Priprema:

Francuski hljeb izrežite na kriške debljine do jednog centimetra, te poredajte na pleh obložen papirom za pečenje i pecite oko 10 minuta u rerni zagrijanoj na 180 stepeni. Prepečen hljeb natrljajte bijelim lukom – luk se ne sjecka, već se čitav češanj luka koristi da bi se premazala površina hljeba. Zatim na hljeb stavite sitno sjeckan paradajz, posolite i pobiberite, te ga pospite sitno sjeckanim bosiljkom i maslinovim uljem. (Najportal)

Naj recepti

Jednostavno odličan ručak: POHOVANI KARFIOL (Recept)

Published

on

Ovaj recept je idealan za jesenji ručak i sezonu karfiola. Pohovani karfiol možete da pripremite i kao glavno jelo, koje možete da poslužite uz salatu, ili kao prilog uz meso. Olično ide uz piletinu.

POTREBNI SASTOJCI: 750 g svježeg karfiola, 3 jaja, 100 ml mlijeka, 1 kašika suhog biljnog začina, po potrebi brašno, po potrebi ulje, po ukusu biber

Priprema:
Napunite šerpu vodom i sačekaje da proključa.

U međuvremenu operite karfiol i razdvojite ga na krupne cvjetove.

U kipuću vodu ubacite karfiol, potom smanjite temperaturu ringle i ostavite da se povrće kuha, ne duže od pet minuta. Cilj je da karfiol ostane čvrst i da samo malo omekša, ne i da se skuha. Kada se dovoljno kuhao, ocijedite ga.

U posebnoj posudi razmutte jaja i dodajte biljni začin i mlijeko, i dobro umutite.

U dubljoj tavi zagrijte ulje na srednjoj vatri, da ne bude previše vrelo.

Karfiol prvo uvaljajte u brasno, potom umočite u smjesu sa jajima, i ponovo uvaljajte u brašno. A zatim, jedan po jedan komad, prebacite u tavu da se prži.

Okrećite karfiol s vremena na vrijeme tako da se sa svake strane ispeče do zlatno-braon boje.

Kada je gotov, izvadite ga i ocijedite od ulja na papirnom ubrusu, a potom (prema ukusu) možete da ga pospete sa svježe mljevenim biberom. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending