Zanimljivosti
Otkud dva Božića na Balkanu: NEKADA SU I SRBI I HRVATI SLAVILI 25. DECEMBRA, A ONDA SE SVE PROMIJENILO!
Božić je za vjernike uvek bio centralni događaj kod svih kršćana. Zanimljivo je da se nekada, prema zvaničnom kalendaru države, I u Srbiji proslavljao 25. decembra!
Prije Drugog svjetskog rata Srbi nisu mnogo marili za Novu godinu. Istina, ona je bila poznata, ponegdje se i obilježavala, ali je bila u sjenci mnogo važnijeg, centralnog događaja sezone – Božića.
O ovome najbolje svjedoče novine od prije jednog vijeka koje 1. januara činjenicu da je upravo nastupila “Nova godina” pominju stidljivo, nikada na naslovnoj već tek na četvrtoj ili petoj strani.
Postojala je još jedna razlika u odnosu na današnje vrijeme. Prije Prvog svjetskog rata, u Srbiji su država i crkva vrijeme računale po istom, julijanskom kalendaru, pa je Božić proslavljan isključivo 25. decembra.
Za ovaj praznik štampani su specijalni brojevi novina za naredna dva, tri dana, prepuni čestitki, prazničnih oglasa i reklama za moguće poklone, a štampa obično nije izlazila 25. i 26. decembra. U ovim prazničnim brojevima, Božić su narodu čestitali kralj i patrijarh.
Uvođenje novog, gregorijanskog kalendara dogodilo se odmah poslije Prvog svjetskog rata, 1919. godine. Kako Srpska pravoslavna crkva nikada nije priznala ovaj kalendar ona je nastavila da obilježava praznike na dotadašnji način, pa je ova godina postala prva kada se dogodilo da se Nova godina u Srbiji slavila prije Božića. Ovo se zadržalo sve do današnjih dana.
Novojulijanski kalendar usvojen na svepravosplavnom kongresu 1923. godine u Carigradu, a potom su kalendar primijenile samo grčka, rumunska, carigradska i aleksandrijska crkva. Milanković je zabilježio da je Arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve septembra 1923. u Sremskim Karlovcima u principu usvojio novi kalendar, ali je sprovođenje odloženo za vrijeme “kada reformisani kalendar prihvate i primjene i sve ostale pravoslavne crkve”.
Da razjasnimo, Božić prije 1919. jeste bio 13 dana poslije gregorijanske proslave (kao i danas), ali je “crkveni” i “državni” kalendar Srbije bio jedinstven pa je datum bio isključivo 25. decembar (danas se proslavlja 25. decembra po julijanskom kalendaru koji koristi SPC i 7. januara po gregorijanskom kalendaru koji koristi država Srbija).
Sudeći po novinskim naslovima i oglasima iz onog doba, ovo je izazvalo priličnu zabunu. Negdje u to doba i proslave Novih godina postaju sve češće, dok se Božić i dalje pominje, ali stidljivije.
Međutim, 13 dana razlike nastale zamjenom kalendara ostale su “problem” sve do današnjih dana. Iako su od tada praznična izdanja štampana isključivo za 6. 7. i 8. januar, među oglasima je moguće pronaći reklame za doček “nove” godine, “srpske” nove godine, kao i za oba Božića.
Vremenom se proslava Božića potpuno pomjerila na 7. januar dok je doček Nove godine do današnjih dana ostao “dupli”. (Naj portal)
Zanimljivosti
Kako danas izgleda djevojčica sa Plazme: Još me zovu Bambika
Kako danas izgleda djevojčica sa Plazme: Još me zovu Bambika
Plazma keks je mnogim u djetinjstvu bio omiljena poslastica, a svi se sjećaju djevojčice koja se nalazila na omotu slatkiša.
Ona se zove Aleksandra Nedošan iz Kikinde, a prije mnogo godina je u konkurenciji 2.000 vršnjakinja pobijedila na izboru održanom 1999. godine u “Muzičkom toboganu” i postala zaštitno lice Plazma keksa.
Aleksandra Nedošan iz Kikinde tada je imala četiri i po godine. Kako je kasnije otkrila, bila je previše mala da bi shvatila šta se događa.
– To je za mene i za druge djevojčice bilo lijepo druženje i igra. Kasnije, kada sam snimala reklame i kada su me fotografisali za kalendare, postala sam svjesna uspjeha – izjavila je svojevremeno za Telegraf.
Iz kompanije su joj za rođendan i praznike redovno slali pakete slatkiša, koje je nesebično dijelila drugoj djeci. A ona je Bambi dijete bila sve do 2006.
Kako je rekla, iz novina je saznala da više nije zaštitno lice čuvenog brenda i bila je veoma tužna zbog toga.
Aleksandra je i posljednja djevojčica koja nam se smiješila sa kutije najpoznatijeg keksa na ovim prostorima.
Ona je, inače, veoma talentovana i svestrana mlada dama. Iz intervjua objavljenog prije nekoliko godina saznajemo da se bavila folklorom, da je bila članica pjevačke grupe i da se pojavljivala u nekim muzičkim spotovima. Studirala je smjer za babicu na Visokoj zdravstvenoj školi.
Ali, i dalje je mnogi zovu Bambika, po fabrici Bambi koja proizvodi slavnu poslaticu.
Taj nadimak stoji i pored njenog imena na Fejsbuku, a primijetili smo da umjesto prezimena Nedošan piše – Majstorović.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON