Zanimljivosti
Opojni miris ljepotana: SVE O UZGOJU ZUMBULA
Vjeruje se da zumbul vodi porijeklo sa Balkanskog poluostrva i Male Azije. Naziv je dobio prema lijepom mladiću iz grčke mitologije Hyakinnthosu.
Ova lukovica cvjeta u aprilu i maju, a njen cvijet ima intenzivan opojan miris. Možemo ih čuvati u bašti, a i u saksijama na terasi. Stabljike mogu da dostignu visinu i do 30 centimetara.
Zumbul karakteriše lijep, prepoznatljiv miris i paleta nijansi, od crvene, žute, narandžaste, ljubičaste do bijele i plave.
Ako ste sačuvali zumbul od prošlog proljeća sada možete da očekujete njegoovo ponovno cvjetanje. Stavite saksiju na sunčanom mjestu nastavite sa uobičajenim zalivanjem i čekajte da se pojave cvjetovi.
Zumbul pripada najpopularnijim biljkama cvjetnicama. Razlog je taj što zumbul cvjeta u jako rano proljeće, kad ostale cvjetnice još uvijek nisu krenule.
Postoje podaci da su Holanđani prvi počeli da se bave proizvodnjom 1700. godine i krenuli sa razvijanjem novih sorta biljke.
Lukovica zumbula je višegodišnja i može da živi i do 20 godina. Lukovici treba oko 10 nedjelja da procvjeta. Nakon cvjetanja dalja njega sastoji se u urednom zalivanju sve do maja kada nastupa postepeni prestanak vegetacije. (Naj portal/ Foto: Deposit)
Zanimljivosti
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.
Guslarska poezija
Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).
– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.
Kulturno nasljeđe
Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.
– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.
– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.
Dodatna težina
– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON