Dan 4. maj 1980. godine jedan je od najtužniji za sve one koji su zapamtili kako je to bilo živjeti u bivšoj Jugoslaviji. Brojni su oni koji se i četiri decenije nakon njegove smrti sa sjetom i tugom u očima sjećaju prošlih vremena.
Širom bivše Jugoslavije i ovog 4. maja se odaje počast voljenom predsjedniku; u Beogradu, Sarajevu, Jablanici, Splitu… Na ovaj dan je posebno zanimljiv detalj iz Čačka. Ovdje je Rato Smiljanić u svojoj kući napravio i jedinstveni muzej koji sjeća na neka davna “Titova vremena”, a jedan rekvizit ima posebnu simboliku.
“Sat koji je okačen na ulasku u muzej stao je tačno na tri sata i pet minuta, kada je otac svih jugoslovnskih naroda i narodnosti drug Tito preminuo. To je bilo u vrijeme u kom se zaista živjelo, sve poslije Tita je životarenje. Želio sam da sačuvam to sjećanje na bratstvo i jedinstvo, jer to je ono što je najbolje oslikavalo to doba.
Posebno mjesto zauzima i crveni pasoš, koji je u to vrijeme bio najtraženiji u čitavoj Evropi. Za njega nisu postojale granice, svako je želio da ga ukrade i prisvoji. Sačuvao sam i svoj izvještaj na kom se vidi da je moja plata tada bila 140.000 dinara, a karta za bioskop je koštala dinar ipo. Jasno vam je koliko je računica danas drugačija “, priča Rato za RINU.
Dan kad je drug Tito umro, prije 42 godine sa sjetom i tugom pamte i penzioneri iz Gornjeg Milanovca. Tada je, kako kažu, u čitavoj Jugoslovaji sve stalo – i staro i mlado.
Titova slika u domu Dragana Кamaljevića zauzima posebno mjesto i svjedoči o bratstvu i jedinstvu svih naroda i narodnosti, a umjesto krsne slave ovaj domaćin slavi 29. novembar, nekadašnji Dan republike SFRJ.
„Titovdan slavim u znak sjkećanja na vrijeme mira i zajedništva koje su srušili oni koji su prije svih nas shvatili da smo bili mnogo jaki i da nas moraju srušiti“, zaključuje Кamaljević. (Naj portal)