Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Nervna napetost: PRIRODNI ČAJEVI ZA SMIRENJE ŽIVACA

Published

on

Osim lijekova za smirenje, možda biste mogli da pokušate sebi da pomognete na prirodan način, kada osjetite da Vas muči nervoza, nesanica, nervna napetost, anksioznost ili depresija. Čajevi za smirenje su preporučljiva alternativa lijekovima koji obično izazivaju zavisnost.

Najbolji izbor za smirenje živaca, opuštanje i bolje spavanje su lekovite biljke kao što su matičnjak, valerijana, lavanda, kantarion i majčina dušica. Ovo ljekovito bilje u vidu čajeva može pomoći i u otklanjanju nervoza i strahova, ublažavanju stresa, kod nepravilnog rad srca, glavobolje…

Čaj od matičnjaka

Matičnjak sadrži etarsko ulje poznato po dejstvu u smirivanju napetih nerava. Matičnjak se koristi u vidu čaja, sam ili u mješavinama sa drugim ljekovitim biljem.

Napravite čaj tako što ćete kašiku listova matičnjaka staviti u posudu sa dva dl ključale vode. Kada odstoji oko 20 minuta, procijedite i čaj zasladite po želji medom.

Pijte svakog dana, prije spavanja po jednu šolju. Matičnjak ima miris koji podsjeća na limun ali zna da uspava i omami.

MJEŠAVINA čaja za smirenje od matičnjaka, valerijane, kamilice i nane u jednakim količinama. Tri kašike ovog čaja prelijte sa 5 dl ključale vode i neka odstoji 2 sata. Nakon toga procedite, zasladite medom i pijte dva puta na dan.

Čaj od majčine dušice
Majčina dušica je u sastavu mnogih lijekova i preparata upravo zbog blagotvornog djejstva na nervni sistem. Ublažava napetost, i poboljšava kvalitet sna.

Čaj od majčine dušice pravi se uobičajeno – kašiku čaja stavite u dva dl. ključale vode i kada odstoji dvadesetak minuta procijedite i zasladite sa malo meda. Poželjno je da se uvijek pije svježe pripremljen čaj.

Majčina dušica dobra je i za opuštajuću kupku. U vrećicu koju ste napravili od gaze, stavite sušene cvjetove i listove majčine dušice. Pustite mlaz tople vode preko vrećice i tako napunite kadu. Legnite u kadu i opustite se u blagotvornoj kupki prije spavanja.

Čaj od lavande
Lavanda je dugo poznata po svom ljekovitom svojstvu jer ima jako umirujuće djejstvo. Čaj od lavande preporučljiv je pri liječenju oboljenja nervnog sistema.

Dvijh kašike suvih cvjetova lavande prelijte jednim litrom vrele vode i ostavite da odstoji svega tri minuta.

Ako Vam prija miris lavande, nabavite etarsko ulje lavande koje će isparavati u prostoriji gde boravite i tako delovati umirujuće.

Čaj od valerijane
Valerijana se stotinama godina koristi za smanjenje nervnih tegoba, a čaj se može praviti samo od valerijane ili u kombinaciji sa drugim ljekovitim biljem. Koriste se čaj i tinktura od valerijane.

Ako je potrebno da zadržite koncentraciju a da pritom smanjite nervozu, nemojte da preterate sa valerijanom i nije poželjno da preparate od ove biljke uzimate 2 sata prije vožnje ili prije upravljanja odredjenim mašinama.

Valerijana je takođe preporučljiv biljni lijek za bolne menstruacije i valunge kod žena u menopauzi. Valerijanu sadrže brojni lijekovi za smirenje u vidu tableta ili kapsula. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Published

on

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Popularni gastro vodič Taste Atlas nedavno je objavio popis najbolje ocijenjenih suhih mjesta na svijetu.

Prva tri mjesta zauzele su različite varijante španske šunke Jamon Iberico ili Iberski pršut. Riječ je o sušenom svinjskom butu proizvedenom u Španjolskoj i Portugalu, na Iberijskom poluotoku.

Smatra se glavnim jelom i portugalske i španske kuhinje. Podvrste zavise od vrste svinje od koje se prave.
U top 10 su i italijanski Prosciutto di Parma i Prosciutto di San Daniele kao i portugalski Presunto do Alente.

U top deset se našlo i suho meso iz Bosne i Hercegovini, kao i pršut iz Crne Gore.

Za meso iz naše zemlje navodi se da je to specijalitet koji se pravi soljenjem, sušenjem i dimljenjem govedine na hrastovoj vatri. Meso ne bi trebalo da bude previše suho, a za pravilno pripremanje jela potrebna je posebna vještina i znanja

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending