Evo šta ste time poželjeli i sebi i drugoj osobi!
Nazdravljanje je izazov sam po sebi: ako ste vi ta osoba koja će ustati da izgovori par riječi i započne veče uz jedno ‘Živjeli’, pobrinite se da ste spremni i da znate pravila nazdravljanja . Najvažnije je da imate nešto u čaši prije nego što je podignete i, što je još važnije, uvjerite se da čaša nije napunjena vodom.
U stvari, prema sujeverju, bilo bi bolje da nazdravite praznom čašom nego vodom. Nazdravljanje čašom vode, prema sujeverju, gostu i sebi želite lošu sreću.
Uvjerenje da nikada ne treba nazdravljati sa vodom u čaši datira još iz doba starih Grka: Ovo sujeverje sa učvrsto i provlači se kroz istoriju. Prema grčkoj mitologiji, mrtvi bi uvijek pili iz rijeke Lete u dubinama Podzemlja, kako bi zaboravili svoj prošli tjelesni život. Kao rezultat ove priče, Grci bi uvijek nazdravljali mrtvima čašama napunjenim vodom da simbolizuju njihovo putovanje, preko rijeke, u Podzemni svijet.
Kao posljedica ove morbidne priče smatra se da je predlaganje zdravice nekome s vodom slično kao da ste mu poželi lošu sreću, a možda i smrti. Mnogi ljudi takođe vjeruju da nazdravljajući vodom želite i sebi smrt, jer ova tečnost odražava vaš budući vodeni grob.
Osim što ćete poželjeti smrt dragom gostu i sebi, nazdravljanjem vodom izazvaćete bijes bogova. Nazdravljanje se uvijek smatralo željom koju ste uputili bogovima, nudeći im svoje piće dok dižete čašu. Proslava uz čašu napunjenu vodom, dosadno i neutralno piće, nije bilo cijenjeno kod bogova, i svako ko bi se usudio da nazdravi ovim pićem, dožioeo bi tragičnu sudbinu. (Naj portal/ Foto: Shutterstock)
PROČITAJTE I OVO:
https://najportal.ba/odijevanje-i-sujevjerje-obuci-gacice-naizvrat-sluti-na-radost/