Pratite nas

zdravlje

Moćan antioksidans: KVERCETIN ZDRAVLJE ČUVA

Published

on

 Kvercetin je moćan antioksidans koji pripada skupini flavonoida, biljnih tvari topivih u vodi.

Upravo je ovaj biljni pigment zaslužan za zagasitu, tamnoplavu i tamnocrvenu boju voća i povrća, koja nas asocira na zdravlje. Svi znamo da su kupine, borovnice, crno grožđe i crno vino izvrsni saveznici zdravlja, a tajna se jednim dijelom krije upravo u – kvercetinu.

Najbogatiji biljni izvor kvercetina je svježi crveni luk – 1 kilogram crvenog luka može sadržavati čak do 300 mg kvercetina.

Kvercetinom obiluju i svježi sok od nara, crvene organske jabuke i brokula.

Ljekovita svojstva kvercetina

Kvercetin, kao i drugi flavonoidi, ima antivirusna, antimikrobna i antialergijska svojstva.

Ovaj flavonoid pridonosi dugovječnosti i izdržljivosti te jača srce i imunitet.

Istraživanja su pokazala da ima i snažna antikancerogena svojstva.

Zahvaljujući protuupalnim svojstvima, kvercetin pomaže kod raznih upalnih stanja poput reumatoidnog artritisa i drugih autoimunih oboljenja.

A to su samo neke od njegovih brojnih dobrobiti.

Ublažava alergije i astmu

Zahvaljujući antihistaminskom djelovanju, kvercetin uvelike pomaže kod sezonskih alergija, kao i kod intolerancije na određenu hranu.

Smanjuje neugodne simptome alergije poput curenja nosa, šmrcanja, kihanja, natečenosti lica…

Vaše tijelo prirodno proizvodi histamine, tvari koje pokreću alergijsku reakciju – kvercetin se bori protiv njih te doslovce iscjeljuje tijelo izmučeno alergijom.

Kvercetin pomaže i kod astme. Istraživanja su pokazala i da olakšava tegobe kod osoba koje pate od upala gornjeg disajnog trakta.

Štiti zdravlje srca i krvnih žila

Konzumirate li često namirnice bogate kvercetinom, vaše su krvne žile zdravije i „protočnije“ te imate bolju cirkulaciju.

To automatski znači i zdravije i snažnije srce te puno manji rizik od začepljenja ili ateroskleroze.

Kvercetin se osobito preporučuje starijim osobama kako bi se smanjio rizik od kardiovaskularnih oboljenja, koja danas uzimaju sve veći broj života.

Sprječava razvoj karcinoma

Kvercetin smanjuje oštećenja u organizmu koja nastaju djelovanjem slobodnih radikala, kao i faktore tumorske nekroze.

Stoga nimalo ne čudi što osobe koje jedu više voća i povrća rjeđe obolijevaju od raka.

Više je studija pokazalo da ovaj flavonoid kontrolira rast i širenje karcinoma, zbog čega je izvrsna dopuna prirodnim metodama liječenja raka.

Osim toga, neke su studije pokazale da kvercetin ublažava štetne posljedice hemoterapije, poput oštećenja nervnog sistema, glavobolje i hroničnih bolova.

Kvercetin, osobito u sinergijskom djelovanju s flavonoidom rutinom, štiti neurone u dijelu leđne moždine zaduženom za osjet bolova.

Pomaže kod sindroma propusnih crijeva

Hronični stres, pokazale su studije, dovodi do nestabilnosti mastocita (stanica imuniteta) u crijevima.

To može rezultirati propusnošću stijenke samih crijeva.

Upravo kvercetin pomaže stabilizaciji mastocita te na taj način sprječava ili ublažava već postojeći problem sindroma propusnih crijeva.

Također, učvršćuje veze među stanicama, čime onemogućuje malim česticama hrane da dospiju u krvotok.

Pridonosi zdravlju i mladolikom izgledu kože

Želite li se bolje osjećati u svojoj koži te sačuvati mladolik izgled, što češće posegnite za hranom bogatom kvercetinom, poput zelenog lisnatog povrća.

Zahvaljujući svojim protuupalnim svojstvima, kvercetin pomaže kod dermatitisa i fotoosjetljivosti kože.

Osim što sprječava oštećenja u stanicama, kvercetin ujedno i hrani kožu te sprječava njeno preuranjeno starenje.

Smanjuje upale i bolove

Kvercetin smanjuje aktivnost upalnih citokina u organizmu što rezultira smanjenjem bolova uzrokovanih upalom.

Također, inhibira stvaranje prostaglandina, čime također smanjuje bolove i upale.

Uzimanje kvercetina, bilo putem hrane ili dodataka prehrani pomaže kod artritisa, oboljenja prostate i bolesti dišnih organa.

Kod osoba koje su patile od reumatoidnog artritisa stanje se popravilo nakon što su prešle s uobičajene zapadnjačke „brze“ hrane na onu bogatu flavonoidima poput kvercetina.

 Štiti od dijabetesa

Kvercetin djeluje tako da snižava razine glukoze u krvi.

Ovaj biljni pigment također pomaže gušterači da lakše luči inzulin te sprečava pojavu inzulinske rezistencije, koja je tipična za dijabetes tipa 2.

Smanjuje i štetne posljedice dijabetesa kao što su neuropatija, retinopatija i katarakta.

 Hrana bogata kvercetinom

crveni luk (najbogatiji izvor)

bobičasto voće

jabuke

crno grožđe

citrusno voće

kupušnjače (kelj, kupus, brokula, prokulice…)

paradajz

nar

šparoge

grah

kapari

peršun

kadulja

maslinovo ulje

kakao

zeleni čaj

domaće crno vino (Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending