Zanimljivosti
Mercedes vrijedniji od kuće: OD CIJENE OVOG “MERDŽE” IZ KISELJAKA SE ZAVRTI U GLAVI, ALI IMA MUŠTERIJA
Za sve ljubitelje automobila, posebno oldtajmera, na OLX. stranici u ponudi se našao i Mercedes-Benz SL 230 Pagoda.
Automobil je 1967. godište, a kako je navedeno restauriran je u cijelosti te posjeduje slike od samoga početka restauracije sa svakim detaljem. Cijena ovog Mercedesa je 430.000 KM. I već ima zainteresovanih kupaca.
Inače, pored ovoga “merdže”, u Bosni je poznat i Rajko Erceg iz Gradiške, koji je vlasnik oldtajmera – Mercedesa 250 SL Pagoda. Naime, ovakvi automobili proizvodili su se samo šest mjeseci 1967. godine, a Erceg je svog “ljubimca” kupio 1970. godine.
“U staroj Jugoslaviji i ja sam ga kupio na licitaciji”, ispričao je Rajko Erceg.
Auto je bio u vlasništvu talijanskog prvaka u tenisu, ali pošto je otkriveno da je u njemu “vozio neke nedozvoljene stvari”, jugoslovenska carina mu je zaplijenila automobil. Dvije godine trajao je sudski postupak, a Erceg je strpljivo čekao licitaciju, na koju je išao pet puta. Priča da je za kupovinu ovog automobila vladalo izuzetno interesovanje, željele su ga mnoge juslovenske poznate ličnosti, naročito iz svijeta fudbala, ali koliko god da su nudili, Rajko je nudio više.
Kaže da se ne sjeća koliko ondašnjih dinara ga je platio, ali se sjeća da je bilo mnogo novca u pitanju. Pokazujući na kuću, objasnio je da je gradio baš u to vrijeme, te da iako je površine 11 puta 10 metara, više novca je dao za auto nego za kuću. Na pitanje da li se pokajao, kaže da nije nikada.
“I sada vrijedi više od kuće”, kaže Erceg, koji je inače muzičar i dodaje da je i kuću i auto zaradio zahvaljujući svojoj drugoj ljubavi – harmonici.
U proteklim godinama imao je mnogo ponuda da ga proda. Pojedini potencijalni kupci vraćaju se iz godine u godinu i podižu visinu ponuda, ali prema riječima Ercega, najzanimljivije je da je negov auto htio da kupi i poznati holivudski glumac John Travolta.
“Nisam htio da ga prodam, to je moja ljubav, za njega me ne interesuju ni pare ni ništa”, kaže Erceg i dodaje da bi sve prodao prije nego automobil. (Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON