Pratite nas

Razglednice

LEGENDE O STEĆCIMA MACULJE: Tamo gdje je majka proklela kćerku i njene svatove

Published

on

Na području Rostova, dvadesetak kilometara od Novog Travnika, na putu prema Gornjem Vakufu / Uskoplju, nalazi se nekropola stećaka Maculje u narodu poznata kao Kameni svatovi. Nekropola ima 101 stećak i 16 krstača. Stećci su uglavnom sanduci, ploče i sljemenici, dok se preostalih šest ne mogu definisati.

Historijsko područje, na kome se nalaze ovi nadgrobni spomenici iz 15.i 16.stoljeća, proglašeno je nacionalnim spomenikom, a nekropola Maculje, na nadmorskoj visini od 998 metara, uvrštena je na Listu svjetske kulturne baštine UNESCO-a. Stećci, izrađeni od krečnjaka, poredani su u redove. Zanimljivo je da su okrenuti u pravcu istok-zapad i sjever-jug, a mali dio odstupa od ovih pravaca.

Prema pisanju Mustage Smajlovića, za ovu nekropolu stećaka vezuje se više narodnih predaja, a u narodu najčešće se pominju dvije. Po jednoj kazuje se da su se svatovi, zbog hladnoće koja ih je zatekla na putu pomrzli i okamenili. Drugu legendu bilježimo po priči supružnika Rusmire i Muhameda Brljaka, koji žive u blizini:–

U narodu se prepričavalo kako se dvoje mladih voljelo, a roditelji im nisu dali da se uzmu. Sa svatovima su se našli na pola puta te je mladina majka proklela svoju kćerku i njene svatove, koji su se nakon toga pretvorili u kamen!

Ukrasi i somboli
Na ovim srednjovjekovnim nadgrobnim spomenicima, od ukrasa i simbola zastupljene su rozete, jabuke, krstovi, ljudski lik sa raširenim rukama, sunce, polumjesec. Nekropola nema stećke sa natpisima. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending