Zanimljivosti
Ključ je u ovome: JEDNAČINA KOJA POKAZUJE HOĆETE LI OSTATI U BRAKU
Činjenica je da se svi parovi svađaju, bilo da je to zbog toga da li je partner zaboravio da spusti dasku na WC šolji ili ste vi zaboravili da kupite nešto u prodavnici… Svađe su sastavni dio zajedničkog života, ali naučnik Džon Gotman i matematičar Džejms Marej na osnovu vaših svađa mogu da kažu da li ćete kao par opstati ili ne.
Gotman, koji se inače bavi istraživanjima iz oblasti psihologije i matematičar Marej su snimali parove koji su već dugo u vezi kako se svađaju. Ideja je bila da obrate pažnju na sve što se dešava tokom svađe, od pulsa, preko krvnog pritiska do facijalnih ekspresija.
U fokusu nije bio samo fizički aspekt svađe, već i to da li par koristi humor, koliko su otvoreni jedno prema drugom, da li su pretenciozni, agresivni u svađi…
Dekodirali su sve što se dešava tokom svađe, tako da na osnovu toga mogu da predvide da li će se par razvesti. Glavna stvar je u tome kako se svađate i šta govorite u svađi, a evo kako izgleda njihova jednačina.
Wt+1= w + RwWt+ IHM (Ht)
Djeluje zbunjujuće, ali zaista nije.
Wt+1 podrazumijeva pozitivnost ili negativnost slijedećeg komentara od strane partnerke u svađi. Malo w, odnosno w iza znaka jednakosti odražava uopšteno ženino raspoloženje, dok RwWt označava ženino raspoloženje u prisustvu muža.
Nakon toga, imamo IHM, što označava uticaj muža, dok (Ht) na kraju jednačine podrazumijeva posljednji mužev potez u svađi.
Nije lako prebaciti misli i osjećanja u brojeve, pa su zato ova dvojica naučnika osmislili sistem kodiranja za sve izrečeno tokom svađe. Na primjer, odbrambeni stav dobija negativnu oznaku, dok ljubaznost i humor imaju pozitivnu.
Svaka reakcija tokom svađe ima određeni broj poena, pa tako radost donosi plus četiri poena, humor plus četiri, zainteresovanost plus dva, prezir će vam odnijeti minus četiri poena, a gađenje minus tri.
Njihov sistem kodiranja i jednačina funkcionišu zajedno, a matematičarka Hani Fraj ističe da sve zavisi od posljednjeg dijela jednačine, tj. od muževog uticaja i reakcije.
Kada se pozitivne i negativne reakcije uočene u svađi uporede, prikažu se u grafikonu, a ukoliko dosegnu određen prag, to znači da bi braku mogao da dođe kraj.
Ono što je interesantno je da je grafikon pokazao da su parovi sa veoma niskim pragom negativnosti zapravo bili najmanje uspješni, što je još jedan dokaz da je povremena rasprava u stvari dobra za vezu.
Parovi koji su bili najuspješniji su oni koji su razgovarali odmah, čim bi uočili neki problem. (Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON