Zanimljivosti
Kako smo nekada dočekivali pomračenje Sunca: KAČILA SU SE ĆEBADI NA PROZORE, AVIONI NISU LETJELI, A ULICE SU BILE PRAZNE
Djelimičnom pomračenju Sunca, danas su mogli svjedočiti ljuidi širom Balkana. Oni koju su imali odgovarajuće naočale i dobar fotoaparat ili kameru na telefonu, svakako su mogli da prate ovaj nesvakidašnji prizor na nebu.
‘Pomračenja Sunca se nikada ne smiju posmatrati direktno, bilo golim okom, dvogledom ili teleskopom. Jedini sigurni metodi su projekcija na bijeli ekran iza teleskopa ili dvogleda ili korištenje provjerene astronomski certificirane aluminizirane folije kakve se izrađuju za ovakve svrhe, saopćili su ranije iz astronomskog društva Orion.
A evo kako je to bilo nekada. U avgustu 1999. godine, sve je bilo mnogo drugačije. Tada su izdavana saopćenja slijedeće sadržine:
je izdato slijedeće saopštenje:
“Preporučuje se građanima da spuste roletne na prozorima i da se udalje od prozora, kako ne bi pogled nesvjesno, a bez zaštitnih naočara uputili prema Suncu. Ko ne mora, posebno djeca i stariji, ne treba da izlaze iz kuće za vrijeme pomračenja niti da posmatraju pojavu”.
I danas se iz BiH i većeg dijela Evrope moglo da posmatra djelimično pomračenje Sunca. Na sredini pomračenja pokriveno je nešto manje od polovine Sunčevog prečnika. Pomračenje će trajati najduže u Rusiji, u Zapadnom Sibiru, gdje će biti pokriveno oko 82 odsto prečnika Sunca. ,
Te 1999. godine, građani su se, zastrašeni savjetima tadašnjih zvaničnih institucija, zabarikadirali po kućama, a samo “najhrabriji” su se osmjelili da izađu na ulice. One su širom Balkana bile zastrašujuće puste, kao pred “sudnji dan”, zbog čega sa ove distance čitav događaj prije može da se opiše kao “pomračenje uma”, a ne Sunca.
Najbizarnije od svega, svakako je bilo uputstvo navedenih institucija kako se treba ponašati dok traje pomračenje, kao i eventulanih posljedica: ubrzan rad srca, grčenje u želucu, pojačan svrab kože, nagli skok krvnog pritiska, povećanje nivoa šećera u krvi, učestalo mokranje. Naravno, čitavo upustvo čitalo se i u udarnim dnevnicima pojedinih TV kuća.
Građani su ozbiljno shvatili ova uputstva, te je atmosfera na ulicama bila jednaka apokaliptičkoj. Narod vje prekrivao svoje trakom izlijepljene prozore ćebadima i skrivao se u svojim mračnim domovima.
I nije to bilo samo u regiji. Naprimjer, tada su grčke vlasti upozorile sve građane da u periodu tok traje pomračenje Sunca, ne izlaze napolje.
U martu 2015. godine takođe se dogodilo djelimično pomračenje Sunca, ali su ga građani tada dočekali bez panike. Shvativši da jedno pomračenje ne može da izazove onoliko strašne posljedice, već da čitav fenomen mogu bezbjedno da pratite ako dobro zaštite oči, građani su na trgovima, ulicama i u astronomskim opservatorijama okupili u velikom broj kako bi bili svjedoci onoga što su prestrašeni propustili avgusta 1999. godine. Kroz teleskope, zaštitne naočare, rendgenske snimke i maske za varenje, posmatrali su ovu rijetku prirodnu pojavu. (Naj portal)
Zanimljivosti
VIDEO Slučajni susret otkrio zanimljive detalje: Koji Sarajlija je najmlađi taksista u Evropi
Mjesec je novembar, a u Sarajevu pao prvi snijeg. I, kako obično biva sa vremenskim nepogodama veći dio građana koristi usluge taksista grada Sarajeva. A takom mog kratkog boravka u Sarajevu bio sam i ja njihov potrošač.
Osmijeh od uha do uha
Iskreno, obično se ne vozim Sarajevo taxijem iz nekih mojih prijašnjih loših iskustava sa tom firmom. Ali, ovaj put mi se mnogo žurilo i nisam birao, a prvi taksi koji sam zaustavio bio je upravo Sarajevo taxi. I, tako sjedam u auto, a odmah po ulasku dočeka me osmijeh vozača, kako se kaže u narodu, od uha do uha. Dečko jako mlad, veseo, komunikativan.
Pruža ruku da se upoznamo i reče da se zove Edin Čaušević. Vidio sam da je po godinama veoma, veoma mlad, pa moja novinarska znatiželja nije mi dala mira, pa ga upitah za godine. I, tako započe naša veoma zanimljiva komunikacija.
– Ja sam najmlađi taksista u Sarajevu, ako ne i u BiH ili bolje rečeno u Evropi. Imam samo 19 godina i naslijedio sam zanimanje moga oca, koji je bio dugogodišnji taksista u Sarajevu. Ustvari ovo je porodišni posao i naša porodična tradicija. Ima još mladih taksista, ali ja sam opet najmlađi od njih, jer ta neka starija generacija i generacija mog oca polagano odlaze u penziju, pa mi djeca preuzimamo. Nastavljamo zanimanje i posao kojim su se oni bavili. Moram da kažem da se mi mladi taksisti svi držimo zajedno, pazimo jedni na druge – rekao nam mladi Edin.
Njihovo dijete
Kako su te prihvatili stariji taksisti?
– Veoma, veoma lijepo. Mog tatu su svi poznavali i poštovali, ustvari prihvatili su me kao da sam njihovo dijete, što realno i jesam. Veoma često me kontaktiraju, nude pomoć pitaju me da li znam sve ulice, kako se općenito snalazim u poslu. Ali, mi ove mlađe generacije više sa tim nemamo problema, svi imamo ove pametne telefone, aplikacije. Jednostavno posao taksiste je veoma, veoma zanimljiv.
Po ulasku odmah sam primijetio da si veoma komunikativan, nasmijan.
– Iskreno taksisti su ogledalo svakog grada, ambasadori svakog grada. Jer svaki stranac koji dođe u grad većinom sjedne u taksi i, prvi njihov susret sa nekim recimo iz Sarajeva je upravo vozač taksija. Jednostavno taksista stvara prvi utisak o jednom gradu. Ja govorim više stranih jezika tako da mi je to jedna olakšavajuća okolnost po pitanju ovog posla i komunikacije sa ljudima.
Edin Čaušević osim što vozi taksi, uporedo sa poslom je i student.
– Da, tako je. Studiram informatiku, softverski inžinjering je bio moj izbor. To je ono što ima smisla uz ovaj posao koji radim. Jer u ovom poslu sam slobodan, nemam ograničeno vrijeme, tako da mogu da studiram.
Student Informatike
Kada završiš studij da li ćeš se nastaviti baviti taksijem?
– Jedno sigurno znam, da porodični posao neću ostaviti, ali vidjet ću šta će mi još život donijeti i gdje će da me odvede. Sa informatikom se može raditi iz svakog dijela našeg lijepog Sarajeva, tako da nismo ograničeni sa mjestom gdje se u tom trenutku nalazimo. A, meni je to veoma bitno da imam tu neku slobodu, koja meni mnogo znači.
Na pitanje da li je teško biti taksista u Sarajevu, Edin je odgovorio:
– Za mene zaista nije, jer mi svi mladi, pa tako i ja puni smo energije, elana. Meni se lično sviđa što upoznajem nove ljude, jedino je saobraćaj u Sarajevu malo specifičan. Ali, za mene je Sarajevo super u poređenju sa drugim gradovima u Evropi i regionu.
Da li se plašiš noćne vožnje, da li je bilo neprijatnih situacija?
– Da budem iskren, kako ja tako i moje kolege, mislim na ovu mlađu generaciju, mi baš biramo. Izbjegavam ili izbjegavamo da vozimo ljude koji su pijani ili pod dejstvom nekih od zabranjenih supstanci. Za sada zaista nisam imao nikakvih neugodnih situacija. Nekad ljudi to pogrešno shvate, ali zbog moje ili naše sigurnosti mi zaista biramo u trenutku koga ćemo da primimio u auto.
Siguran sam da je mnoge od vas koji ste ovo čitali, dirnula ova iskrena priča veselog i mladog sarajevskog taksiste Edina Čauševiča, čiji broj vozila je je 309 Sarajevo taksi.
Svaki nepoznati putnik, stranac koji uđe u njegov automobil shvatit će odmah koliko je Sarajevo, koliko je Bosna i Hercegovina gostoljubljiva zemlja i zemlja sa dosta mladih i veoma pametnih i talentiranih ljudi.
Bato Šišić (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON