Parapsihologija
Kako se na selima liječi sugreb: DIJETE MORA DA LAJE KAO PSETO, KREČI KAO ŽABA, MJAUČE KAO MAČKA!
Bartoneloza je poznatija kao bolest mačjeg ogreba, nimalo naivna infekcija koju neke životinje, posebno mačke, mogu da prenesu i na čovjeka. Simptomi kod čovjeka zavise od tipa Bartonelle i kako objašnjavaju doktori najčešće se manifestuju pojavom plikova (papula) ili gnojnih plikova (pastule) na mjestu ogrebotine ili ujeda, koji se javljaju pet do deset dana poslije ogrebotine ili ujeda mačke.
Drugi simptomi su otečeni limfni čvorovi (adenopatija) blizu mjesta gdje je koža bila inficirana najčešće na vratu, pazuhu i preponama i obično se pojavljuju u roku od jedne do tri nedjelje poslije kontakata sa mačkom, potom povišena temperatura, umor, opšta slabost, glavobolja, bolovi u zglobovima.
Medicina, nakon dugih pretraga, danas uspijeva riješiti ove problem, bar kada je dijagnoza u pitanju. Ljekari smatraju da bartoneloza prolazi bez ikakve terapije, ali ljekar na osnovu procjene uključuje i antibiotike. .
A nekada davno, prije preuzimanja monopola konvencionalne medicine, mačiji sugreb stari su liječili bajanjem i ritualima za ozdravljenje.
O tome je objavio studiju dr. sc. Adnan Tufekčić pod naziovom “Etnopedagoške odrednice očuvanja dječijeg zdravlja u tradicionalnoj kulturi”. Obradio je nekoliko naselja na planini Majevici u sjeveroistočnoj Bosni. Radi se o naseljima sa bošnjačkim stanovništvom (Zahirovići i Memići), hrvatskim stanovništvom (Straža) i srpskim stanovništvom (Jasenica). Kazivačice i kazivači u istraživanju u navedenim naseljima rođeni su do 1945. godine.
NARODNO LIJEČENJE SUGREBA
To je bila dječija bolest, ali često su od njega obolijevali i odrasli. Vjerovalo se da dijete može dobiti sugreb ukoliko je bilo napolju između akšama i jacije i nagazilo na mjesto “đi se pseto, ili neka druga životinja, pomokrilo ili izgrebala nogama.
“Sugreb se vidio tako što se nješta izaspe po tijelu k'o crveno, i svrbi te i sve bubuljice budu”.
Liječio se pomoću predmeta, najčešće vreća, koji su izrađivani (tkani) od kostrijeti tj. kozije dlake.
Liječenje se sastojalo od toga da dijete ode u klozet i namaže se ovom kostrijeti. Dok se maže vrećom od kostrijeti mora da laje ko pseto, da kreči ko žaba, da mjauče ko mačka.
Oponašanje glasanja mnogih životinja bilo je nužno jer se nije znalo na šta je dijete udarilo, zavisi koja je životinja to bila, sad da li je pseto, da li je mačka, da li je miš, i ti se maneš i tu ostaviš u klozetu, recimo, njeđi na gredu. Ovaj postupak bi se ponovio nekoliko puta i sugreba bi nestalo”
Parapsihologija
Predznak za današnje vrijeme: ŠTA NAS OČEKUJE NAKON PUCANJA “KAMENA SMRTI” U JAPANU?
Predznak za današnje vrijeme: ŠTA NAS OČEKUJE NAKON PUCANJA “KAMENA SMRTI” U JAPANU?
Sessho-seki, ili “kamen ubica”, pronađen je napuknut na pola u Nacionalnom parku Nikko, oko 160 kilometara sjeverno od Tokija. Niko ne zna šta je tačno uzrokovalo pucanje kamena. O tome je govorio Nick Kapur, profesor historije na Univerzitetu Rutgers u Camdenu, New Jersey, piše CNN.
Više verzija legende
Svake zime voda je mogla prodrijeti u pukotinu, smrznuti se, a zatim proširiti, rekao je., te dodao kako mnogi vjeruju u staru legendu, koja se vezuje za “Kamen smrti”
Postoji više verzija legende, ali se vjerovalo da je Tamamo-no-Mae, deveterorepa lisica, bila zarobljena u toj stijeni gotovo 900 godina. Sve se priče usredotočuju na cara Tobe, koji je vladao Japanom od 1107. do 1123. godine.
Tamamo-no-Mae je bila poznata po svojim sposobnostima mijenjanja oblika, pa se transformirala u prekrasnu ženu i zapela za oko cara, ispričao je Kapur.
Kako se ona približavala caru, on se teško razbolio, rekao je Kapur. Sudski astrolog koristio je proricanje kako bi utvrdio da je Tamamo-no-Mae krivac. Nakon što je njezin plan bio osujećen, pobjegla je u divljinu, mijenjajući oblike kako bi pokušala ostati skrivena, rekao je.
Međutim, samuraj koji je poslao za njom na kraju je uhvatio duh lisice. Kada ju je jedan od ratnika pogodio strijelom, njen fizički oblik je ubijen, pa se njen duh pretvorio u kamen, ispričao je.
Dodirnite kamen
Legenda kaže da ako dodirnete kamen, umirete, pa otuda i naziv “kamen koji ubija”, rekao je Kapur.
Naravno da nema dokaza o bilo kakvim nadnaravnim sposobnostima kamena, ali njegova jedinstvena lokacija možda je dala zalet glasinama, objasnila je Yoshiko Okuyama, profesorica japanskih studija na Univerzitetu Hawaiʻi u Hilu.
Kamen se nalazi u blizini više vulkana, tako da je povremeno ispuštanje plinova tokom godina moglo ubiti neke životinje ili ljude, rekla je. Bio je vrhunsko turističko mjesto koje je naglo poraslo u popularnosti.
Duh ove lisice se često pojavljivao u modernim japanskim medijima, najčešće kao negativac koja postaje heroj. U starijim japanskim mitovima, priče su bile usredotočene na zle ženske duhove koji žele potkopati moć muškaraca.
Loš znak
Nakon što je kamen napukao, ljudi su ubrzo počeli komentarisati pucanje “kamena smrti” o trenutku u kojem se to dogodilo.
Mnogi su taj događaj shvatili kao loš znak, s obzirom na pandemiju i rat između Ukrajine i Rusije, kazao je Kapur.
Drugi, pak, vjeruju da je to dobar znak, jer smatraju da je puštena kako bi zaustavila ruskog predsjednika Vladimira Putina i rat protiv Ukrajine, Kapurove su riječi. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti3 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON
-
Sudbine4 godine
Sve više Bišćanki se udaje za migrante: OD OSUDE DO ČESTITKI (POGLEDAJTE KOMENTARE)