Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Kako da poslije obilne gozbe očistimo organizam i izbjegnemo štetne posljedice? KAD SE PREJEDEŠ UZMI VODU!

Published

on

Nema lijeka za prejedanje, ali postoje namirnice koje djeluju kao “protivotrovi” i pomažu tijelu da se što prije vrati u normalu – kažu nutricionisti.

Malo je onih koji mogu da odole slasnim sarmicama, pečenju, čokoladnim tortama, salatama sa majonezama, pitama….Iako ljekari stalno upozoravaju da je “prožderavanje” štetno po zdravlje, njihovih savjeta se sjetimo kada je već kasno. I šta onda? Kako da poslije obilne gozbe očistimo organizam i izbjegnemo štetne posledice?

 Gladovanje – ne

Nema lijeka za prejedanje, ali postoje namirnice koje djeluju kao “protivotrovi” i pomažu tijelu da se što prije vrati u normalu – kažu nutricionisti.

Prva pomisao poslije prejedanja “danas i sutra neću ništa da jedem” nije dobra ideja!

Na brz oporavak nakon pretjeranog unošenja hrane utiče i fizička aktivnost. Dehidrirano i umorno tijelo sklono je kardio-vaskularnim problemima, pa su šetnje na otvorenom veoma blagotvorne. One obezbjeđuju dodatni kiseonik koji pomaže organima za varenje i utiču na sveukupni oporavak. Osim šetnje, preporučuju se i pilates i yoga.

Naravno, treba paziti na izbor hrane i pića u vrijeme ovakvih tegoba. Kada je riječ o unošenju tečnosti, najbolji izbor su mlake, najbolje nezaslađene limunade (sa kojom bi trebalo da počnete dan), jogurt i ukusni voćni šejk. Imajte na umu da je sva hrana koju ste prethodni dan unijeli kisele reakcije i da vam će sutradan bazna hrana pomoći da organizam zadrži neutralnu pH vrijednost. Upravo limunada, jogurt i voćni napitci spadaju u potrebnu baznu hranu.

 Šta piti?

Evo prijedloga nutricionista šta da se jede kako bismo se brzo oporavili od masne i slatke hrane.

Voda

Voda bi inače trebalo da bude najzastupljenije piće, a poslije pretjeranog jela vodu bi trebalo piti više nego inače, dakle više od 2 litra dnevno. Ne čekajte da osjetite žeđ da biste popili vodu, već je pijte preventivno da biste spriječili dehidriranost (posljedicu pretjerivanja u jelu i piću).

Limunada

Ovaj napitak će vašem organizmu osigurati sjajnu detoksikaciju, jer vitamin C topi toksine i ubrzava njihovu eliminaciju. Nemojte da dodajete šećer u limunadu jer ćete tako umanjiti djelovanje vitamina C.

Biljni čajevi

Nezaslađeni biljni čajevi najbolji su za čišćenje, jer podstiču izbacivanje otrova iz organizma. Bitno je samo da ih pijete nezaslađene i svježe skuhane.

Zeleni čaj

Osim što će očistiti organizam od toksina, zeleni čaj će ubrzati i rad jetre, što dodatno doprinosi oporavku organizma, a

Kamilica

Djeluje antiseptično, sprječava upalne procese i odlična je za opuštanje glatkih mišića.

Šipak

Odličan antioksidans, osvježava i povoljno djeluje na disajne organe.

Hibiskus

Bogat flavonoidima, koji su bitni za obnavljanje ćelija. Ima intenzivnu aromu i podstiče budnost. Odličan je za opuštanje pošto ne sadrži kofein ili tein. Čaj od hibiskusa čisti organizam i osvježava dah.

Kopriva

Podstiče izbacivanje štetnih materija. Kombinacija kofeinskih kiselina, nezasićenih masnih kiselina, silikatne kiseline, kalijuma i kalcijuma ima protivupalno djejstvo i podstiče izbacivanje tečnosti i štetnih materija iz organizma.

Zabranjena pića i hrana

Poslije preobilnih obroka (koji su proširili želudac, pa ćete vjerovatno biti gladni), sutradan uzmite više manjih, laganih obroka. Izbjegavajte i slanu hranu, alkohol i kafu jer izazivaju dehidraciju.

Doručkujte, na primjer, ovsene pahuljice (musli sa jogurtom, i kockicama svježeg voća – banane, jabuke i obavezno dodajte cimet). Dalje tokom dana birajte hljeb od cijelog zrna žita, integralnu rižu ili integralnu tjesteninu jer pomažu u stabilizovanju nivoa šećera u krvi.

 Šta jesti?

Izbjegavanje hrane poslije prejedanja može nanijeti više štete nego koristi. Dan obavezno treba početi doručkom, ali laganim (parče hljeba sa puterom i šolja nezaslađenog čaja). Tokom dana takođe treba jesti nešto lagano – supe, povrće, salate.

Jogurt

Sadrži fermente koji pomažu varenju.

Kupus

Blagotvorno djeluje na enzime koji se nalaze u jetri, pojačava i ubrzava čišćenje organizma. Osim toga, kupus ima antikancerogena svojstva.

Lisnato povrće

Kelj, praziluk, zelena salata i blitva savršeni su za čišćenje organizma. Sadrže hlorofil, koji iz tijela uklanja toksine i na taj način rasterećuje jetru. Zeleno lisnato povrće najbolje je jesti svježe, jer je tada koristan učinak najveći, ali ako ne možete, onda ga skuhajte na pari. Tako ćete najbolje sačuvati hranjive sastojke.

Brokoli

Jača imunitet ima snažno antioksidativno djejstvo i sprječava nastanak kancerogenih ćelija. Klice brokolija imaju blagotvorna svojstva koja djeluju čak 50 puta jače od zrelog brokolija.

Bijeli luk

Malo koja namirnica može da ima više od 200 sastojaka koji imaju antibakterijsko i antivirusno djelovanje kao bijeli luk. Nazivaju ga čudom prirode koje savršeno čisti organizam od različitih vrsta toksina. Tajna je u njegovoj sposobnosti aktiviranja enzima koji pomažu radu jetre. Bijeli luk takođe obiluje vitaminima koji podstiču oporavak organizma.

Ovsene mekinje

Višestruko uvećavaju svoj obim kad se unesu u organizam (2040 puta), dajući tako osjećaj sitosti. Odlične su za one koji hoće da oslabe! Apsorbuju određeni procenat hranjivih materija i tako smanjuju kalorijsku vrijednost pojedenog obroka.

Dio “lošeg” holesterola lijepi se za nabubrelu masu i zajedno sa njima izbacuje je iz organizma. Smanjuju nivo holesterola ravno djelovanju nekih lijekova.”Lijepe” za sebe glukozu usporavajuci njenu resorpciju, čime usporavaju njene nagle skokove u krvi.

Djeluju protiv zatvora i hemoroida. Svojim mehanickim djejstvom podstiču kontrakcije i pražnjenje debelog crijeva. Pošto upijaju veliku količinu vode čine sadržaj debelog crijeva mekim, što olakšava eliminaciju. (Najportal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending