Sitno se odbrojava do kalendarskog početka najhladnijeg godišnjeg doba, pa nema ni potrebe reći koliko je važno toplo se obući kad krenete napolje.
Kapa, šal, rukavice i duge čarape neizostavan su aksesoar tokom hladnih mjeseci, međutim jedan odavno zaboravljen odjevni predmet za muškarce jeste – nakurnjak, kojeg sun a Bjelašnici ili Vlašiću plele žene za muški rod, kako bi zaštititli „muškost“ od hladnoće
Nekada su ga u selima nosili skoro svi muškarci kako bi od oštre zime sačuvali svoju muškost. Djevojke su plele po jedan, obavezno od čiste runske vune i nosile u miraz sa ostalom opremom – košuljama, rukavicama, čarapama. Šare su izvodile kao ćilim vijugama od raznobojnog vunenog pletiva na pet igala.
Neke su plele uzduž, neke poprijeko, plele a nisu znale koliki treba. Danas se to rijetko koristi, a Jelena iz Beograda jedna je od rijetkih koja se bavi njihovom izradom.
“Ideja o pletenju nakurnjaka potekla je kao šala koju je pokrenuo moj muž i evo već osam godina ih pravim. Sama sam osmislila šemu za heklanje i za mene nije zahtjevno da ih napravim, jer imam iskustva u heklanju raznih stvari kao što su kape, bluze, igračke – kaže za RINU Jelena.
Kada je pletenje usavršila, ponudila ih je na prodaju i na opšte iznenađenje svih potražnja je bila izuzetno velika. Najviše posla, kako kaže Jelena, ima tokom novogodišnjih praznika kada nakurnjaci idu kao halva.
“Baš mi je drago da su i moji kupci sve shvatili kao šalu, pa ih najčešće i kupuju kao šaljivi poklon za razne prilike kao što su punoljetstvo, odlazak u penziju, novogodišnji poklon ili kao poklon za godišnjicu braka. Veličina je univerzalna, jedino se razlikuju u tome od kog je materijala jer oni koji su pravljeni od čupave vunice, vizuelno djeluju veći – priča Jelena.
Ona dodaje da njenih ruku djelo, ispleten dio muške garderobe koji čuva od hladnoće, češće naručuju muškarci, mada ima i žena koje bi da obraduju svoje muževe.
“Postoje razni modeli: Deda Mraz, Rudolf, crna i bijela ovca, slonče, smoking i Pera detlić. Mada, imala sam i zahtjeve kao što su recimo da nakurnjaci budu u bojama zastave neke zemlje ili određenog fudbalskog tima – istakla je.
Za jedan nakurnjak koristi se čista vuna, koja ne bocka, a u zavisnosti koji model pravi Jeleni je potrebno oko par sati, jer negdje ima više detalja koje je potrebno uraditi.
Koliko je ovaj odjevni predmet nekada bio važan i upotrebljiv u praksi, najbolje svjeodoči i izreka ko zna kad i gdje zapisana – čizma glavu čuva, al nakurnjak čitavu familiju. (Naj portal)