Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Jedete 6 puta na dan, a salo se topi kao od šale: FRAKCIONA DIJETA SVE ZALUDILA

Published

on

Frakciona dijeta je alternativa uobičajenoj ishrani sa tri glavna obroka. Ovaj režim pomaže da se otarasite loših navika u ishrani, poboljšate varenje, ubrzate metabolizam i generalno ne trpite stres zato što ste na dijeti.

Mnogi vjeruju da je neophodno da se gladuje kako bi se istopio višak kilograma. Frakciona ishrana pobija ovaj mit, jede se nekoliko puta dnevno, umjesto uobičajena tri ili četiri obroka i sve to u okviru dozvoljenog dnevnog unosa kalorija.

Jednostavnim riječima, frakciona dijeta dnevno ima pet do šest obroka, a svaki zapravo čini manja količine hrane. Uz takav jelovnik nema gladi, varenje se poboljšava, metabolizam ubrzava, a prema nekim stručnjacima konzumiranje malih porcija smanjuje zapreminu želuca. Zajedno, ovi faktori dovode do normalizacije rada digestivnog trakta i mršavljenja.

Osnovni principi
Frakciona dijeta će biti biti efikasna samo ako se poštuju slijedeća pravila:

1. Morate da jedete na svaka 3-3,5 sata

2. Dijeta treba da sadrži najmanje 5 obroka

3. Zapremina porcije – ne više od 200-350 g, odnosno jelo treba da stane u šaku ili preklopljene dlanove

4. Mora da se jede striktno u određeno vrijeme

5. Svaki obrok treba da bude izbalansiran i da sadrži proteine, masti i ugljene hidrate

6. Prelazak na frakcionu ishranu treba da bude postepen kako tijelo ne bi bilo pod stresom zbog nagle promjene, što može da izazove kontraefekat i povećanje tjelesne težine, kao i razvoj poremećaja u ishrani

7. Ograničite unos soli i začina. Važno je da naučite kako da uživate u “prirodnom” ukusu hrane. Takođe, prženje namirnica se nikako ne preporučuje, uvijek birajte kuhanje, pečenje, dinstanje, barenje…

8. Primjenjujte principe uravnotežene dijete, koji podrazumijevaju isključivanje ili ograničavanje dimljene, masne, slatke, slane hrane.

Prednosti
Frakciona dijeta pomaže da se održi normalan nivo šećera u krvi i spreči pojava gladi, što smanjuje rizik od prejedanja i preopterećenja gastrointestinalnog trakta. Evo koje su još prednosti ovog režima ishrane:

Promoviše zdrav način ishrane koji pogoduje celokupnom organizmu

Služi kao prevencija bolesti i poremećaja gastrointestinalnog trakta

Normalizuje proizvodnju insulina u telu i snižava nivo šećera u krvi

Poboljšava metaboličke procese u tijelu

Ubrzava metabolizam i smanjuje zapreminu želuca

Česti obroci u malim porcijama ne preopterećuju stomak, što pomaže da se poveća energija tokom dana

Podstiče mršavljenje i pomaže da se oslobodite loših navika u ishrani, uključujući prejedanje

Glavna prednost frakcione dijete jeste da ne postoji rizik od vraćanja izgubljenih kilograma. Ako se pridržavate pravila koja su navedena u ovom tekstu, koligrami se gube lako i trajno.

Primjer jelovnika za nedjelju dana
Ponedjeljak: mliječna ovsena kaša, tost od celog zrna i povrće, bilo koji potaž, voće, fermentisani mliječni proizvod, riba na pari

Utorak: kajgana, salata od povrća, pečeno meso sa kuhanom tjesteninom, nezaslađeni jogurt, svježe voće, plodovi mora

Srijeda: mliječne žitarice, sendvič sa sirom, pileći bujon, zelena salata, palačinke od tikvica, nemasni svježi sir

Četvrtak: kaša od heljde sa mlijekom, kuhano jaje i povrće, boršč sa niskim sadržajem masti, voćni smuti, pileći file i salata od povrća, čaša fermentisanog mliječnog napitka

Petak: kajgana i tost od cijelog zrna, pljeskavica na pari, riblja čorba, šaka suhog voća ili orašastih plodova, riža sa dinstanim povrćem i posnim mesom, svježi sir ili kefir

Subota: bilo koja mliječna kaša, tofu sa povrćem, supa od pečuraka, bareno meso ili riba sa povrćem, voćna salata začinjena nezaslađenim jogurtom, komad mladog sira

Nedjelja: jaja ili mliječna kaša, salata od povrća, rižoto i kotlet spremljen na pari, palačinke sa sosom od jagodičastog voća, čorba od pečuraka, nezaslađeni jogurt ili mladi sir. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending