Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Jedete 6 puta na dan, a salo se topi kao od šale: FRAKCIONA DIJETA SVE ZALUDILA

Published

on

Frakciona dijeta je alternativa uobičajenoj ishrani sa tri glavna obroka. Ovaj režim pomaže da se otarasite loših navika u ishrani, poboljšate varenje, ubrzate metabolizam i generalno ne trpite stres zato što ste na dijeti.

Mnogi vjeruju da je neophodno da se gladuje kako bi se istopio višak kilograma. Frakciona ishrana pobija ovaj mit, jede se nekoliko puta dnevno, umjesto uobičajena tri ili četiri obroka i sve to u okviru dozvoljenog dnevnog unosa kalorija.

Jednostavnim riječima, frakciona dijeta dnevno ima pet do šest obroka, a svaki zapravo čini manja količine hrane. Uz takav jelovnik nema gladi, varenje se poboljšava, metabolizam ubrzava, a prema nekim stručnjacima konzumiranje malih porcija smanjuje zapreminu želuca. Zajedno, ovi faktori dovode do normalizacije rada digestivnog trakta i mršavljenja.

Osnovni principi
Frakciona dijeta će biti biti efikasna samo ako se poštuju slijedeća pravila:

1. Morate da jedete na svaka 3-3,5 sata

2. Dijeta treba da sadrži najmanje 5 obroka

3. Zapremina porcije – ne više od 200-350 g, odnosno jelo treba da stane u šaku ili preklopljene dlanove

4. Mora da se jede striktno u određeno vrijeme

5. Svaki obrok treba da bude izbalansiran i da sadrži proteine, masti i ugljene hidrate

6. Prelazak na frakcionu ishranu treba da bude postepen kako tijelo ne bi bilo pod stresom zbog nagle promjene, što može da izazove kontraefekat i povećanje tjelesne težine, kao i razvoj poremećaja u ishrani

7. Ograničite unos soli i začina. Važno je da naučite kako da uživate u “prirodnom” ukusu hrane. Takođe, prženje namirnica se nikako ne preporučuje, uvijek birajte kuhanje, pečenje, dinstanje, barenje…

8. Primjenjujte principe uravnotežene dijete, koji podrazumijevaju isključivanje ili ograničavanje dimljene, masne, slatke, slane hrane.

Prednosti
Frakciona dijeta pomaže da se održi normalan nivo šećera u krvi i spreči pojava gladi, što smanjuje rizik od prejedanja i preopterećenja gastrointestinalnog trakta. Evo koje su još prednosti ovog režima ishrane:

Promoviše zdrav način ishrane koji pogoduje celokupnom organizmu

Služi kao prevencija bolesti i poremećaja gastrointestinalnog trakta

Normalizuje proizvodnju insulina u telu i snižava nivo šećera u krvi

Poboljšava metaboličke procese u tijelu

Ubrzava metabolizam i smanjuje zapreminu želuca

Česti obroci u malim porcijama ne preopterećuju stomak, što pomaže da se poveća energija tokom dana

Podstiče mršavljenje i pomaže da se oslobodite loših navika u ishrani, uključujući prejedanje

Glavna prednost frakcione dijete jeste da ne postoji rizik od vraćanja izgubljenih kilograma. Ako se pridržavate pravila koja su navedena u ovom tekstu, koligrami se gube lako i trajno.

Primjer jelovnika za nedjelju dana
Ponedjeljak: mliječna ovsena kaša, tost od celog zrna i povrće, bilo koji potaž, voće, fermentisani mliječni proizvod, riba na pari

Utorak: kajgana, salata od povrća, pečeno meso sa kuhanom tjesteninom, nezaslađeni jogurt, svježe voće, plodovi mora

Srijeda: mliječne žitarice, sendvič sa sirom, pileći bujon, zelena salata, palačinke od tikvica, nemasni svježi sir

Četvrtak: kaša od heljde sa mlijekom, kuhano jaje i povrće, boršč sa niskim sadržajem masti, voćni smuti, pileći file i salata od povrća, čaša fermentisanog mliječnog napitka

Petak: kajgana i tost od cijelog zrna, pljeskavica na pari, riblja čorba, šaka suhog voća ili orašastih plodova, riža sa dinstanim povrćem i posnim mesom, svježi sir ili kefir

Subota: bilo koja mliječna kaša, tofu sa povrćem, supa od pečuraka, bareno meso ili riba sa povrćem, voćna salata začinjena nezaslađenim jogurtom, komad mladog sira

Nedjelja: jaja ili mliječna kaša, salata od povrća, rižoto i kotlet spremljen na pari, palačinke sa sosom od jagodičastog voća, čorba od pečuraka, nezaslađeni jogurt ili mladi sir. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending