Pratite nas

Zanimljivosti

Iznenadićete se: OD KOGA DJECA NASLIJEĐUJU INTELIGENCIJU – OD MAME ILI OCA?

Published

on

Priznajte da ste se i vi ikada zapitali od koga deca naslijeđuju inteligenciju. Kada dođe novi član, roditelji se pitaju koje će dijete više ličiti na njih. Iako je fizička sličnost često prva stvar koju treba primijetiti, mnogi roditelji se pitaju i o drugim nasljeđenim karakteristikama, posebno o inteligenciji.

Naučna istraživanja dovela su do zanimljivih saznanja o ovom pitanju, koja otvaraju vrata u svijet genetike i uticaja roditelja na kognitivni razvoj djeteta. Prema istraživanjima, čini se da geni majki igraju ključnu ulogu u oblikovanju inteligencije kod djece.

Geni odgovorni za razvoj kognitivnih sposobnosti nalaze se na hromozomu X. Pošto žene imaju dva hromozoma X, one imaju veće šanse da prenesu ove gene na svoje potomstvo u poređenju sa muškarcima koji imaju samo jedan. Dakle, može se zaključiti da je doprinos majke djetetovoj inteligenciji izraženiji u nasljeđivanju genetskih karakteristika.

Mnoga istraživanja pokazuju da djeca naslijeđuju inteligenciju od svojih majki
Za inteligenciju se kaže da je među uslovljenim genima koji moraju doći od majke. Studije koje su koristile genetski modifikovane miševe pokazale su da su oni sa dodatnom dozom majčinog gena razvili veće glave i mozak, ali su imali mala tijela.

Nasuprot tome, miševi sa dodatkom očevih gena imali su manji mozak, ali veća tijela. Ovo otvara vrata razumijevanju kako naslijeđena genetika utiče na razvoj mozga i, zauzvrat, na kognitivne funkcije.

Šta je od majke, a šta od oca?
Istraživači su identifikovali ćelije koje sadrže samo majčine ili samo očeve gene u šest različitih dijelova mozga miša koji kontrolišu različite kognitivne funkcije, od navika u ishrani do pamćenja.

Ćelije sa očevim genima koncentrisane su u dijelovima limbičkog sistema, koji je uključen u funkcije kao što su seks, hrana i agresija. Međutim, istraživači nisu pronašli ćelije oca u moždanoj kori, gdje se odvijaju najnaprednije kognitivne funkcije, kao što su rasuđivanje, misao, jezik i planiranje.

Istraživanja jasno pokazuju da genetika nije jedina odrednica inteligencije – procjenjuje se da je samo 40 do 60 odsto inteligencije naslijeđeno, ostalo je životna sredina, prenosi Citymagazine.si.

Time je naglašen značaj uticaja sredine, vaspitanja i iskustava koje dijete doživljava tokom odrastanja u oblikovanju svoje inteligencije. Dakle, geni su važna komponenta, ali su samo dio šireg spektra faktora koji oblikuju kognitivne sposobnosti. (Naj portal)

Zanimljivosti

VIDEO Snimak se širi internetom: Muškarac odmarao ispred kuće kada je u dvorište ušetao medvjed

Published

on

VIDEO Snimak se širi internetom: Muškarac odmarao ispred kuće kada je u dvorište ušetao medvjed

Stariji muškarac u Americi susreo se s medvjedom u vlastitom dvorištu, a njegova reakcija postala je hit na društvenim mrežama.

Oči u oči

Victoria Payne objavila snimku s nadzorne kamere postavljene na kući suprugovih roditelja.

Na snimku se jasno vidi kako stariji muškarac leži na stolici u dvorištu. U jednom trenutku na stepenicama se pojavio ogroman medvjed, koji je pogledao u čovjeka te nastavio svojim putem.

– Čovječe, došao je medvjed, oči u oči smo – viknuo je supruzi koja je u tom trenutku bila u kući.

Ona mu je uspaničeno rekla da se odmah skloni, no muškarac se se nije pomjerio već se počeo smijati.

Smirena reakcija muškarca koji se susreo s medvjedom oduševila je ljude na društvenima mrežama.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Victoria Layne (@vic_pooch)

“Reagirao je kao da mu je prišao pas”, “Ne mogu procijeniti je li ovaj muškarac nesposoban za preživljavanje ili potpuno suprotno”, “Medvjed zna ko je ovdje glavni”, neki su od komentara.

Bliski susret

Upravo ovako stručnjaci za divlje životinje savjetuju da se treba ponašati u slučaju bliskog susreta s medvjedom. The Washington Post pisao je kako se ni u kojem slučaju ne smije trčati ili raditi nagle pokrete. Jedan od razloga je taj što će medvjed onda čovjeka smatrati plijenom ili će misliti da je ugrožen pa će napasti.

Drugi razlog je taj što čovjek ne može dovoljno brzo pobjeći jer neke vrste medvjeda mogu trčati brzinom i do 50-ak kilometara na sat. Penjanje na drvo također neće biti od velike pomoći jer su medvjedi u tome izvrsni pa će se bez problema popeti za čovjekom.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending