Zanimljivosti
Istorija pamti i teže od 2020 godine: 1816. JE BILA JOŠ TEŽA I BEZ SUNCA!
Nazvana još i “godinom bez ljeta”, 1816. je zaista bila najstrašnija godina otkako postoji meteorološka dokumentacija. U SAD-u poznata i pod nazivom “Eighteen hundred and froze to death”, ovo je godina koja će u istoriji ostati zapamćena kao ona u kojoj je svih dvanaest mjeseci bila zima!
Sve je počelo u martu… Januar i februar bili su prosječni, ali je tada temperatura počela opasno da pada. U aprilu i maju kiša nije prestajala. U junu i julu, umjesto sunca pao je snijeg, a mraz je bio svakodnevan. Planeta je čekala ljeto, ali ono jednostavno nije došlo već je nakon zime došla jesen, pa opet zima!
Ovakvo vrijeme pratile su i ogromne poplave, naročito u Evropi. Šta se zapravo dogodilo?
Nije bilo objašnjenja za ovu pojavu! Tek 1920. američki naučnik Vilijem Hampfris je postavio hipotezu koju i danas prihvata najveći broj klimatologa.
Naime, u aprilu 1815. proradio je vulkan Tamboru na ostrvu Sumbava u Holandskoj Istočnoj Indiji (današnja Indonezija ) i u atmosferu poslao ogromne količine vulkanskog pepela. Za ovo se znalo jer je veliki dio sjeverne hemisfere bio prekriven oblacima prašine i prljavštine, ali je tek u junu 1816. postalo jasno da se na tome neće završiti.
Drugi vulkani koji su bili aktivni u tom periodu su Sufrijer na Sent Vinsentu u Karibima i Majon na Filipinima. Uobičajeno je da nakon masivne vulkanske erupcije padne globalna temparatura, jer se manje sunčanog zračenja probije kroz atmosferu do zemlje. 1816. to se nije dogodilo!
Posljedice “godine bez ljeta”
Poljoprivreda je bila na kolenima, a cijena hrane se udesetostručila. Mraz je uništio sve usjeve, a glad koja je uslijedila pokrenula je čitavu seriju zločina, društvenih nereda i pobuna širom svijeta.
Ljeto kad je “rođen” Frankenštajn
Upravo 1816. godine Meri Šeli, Džon Vilijam Polidori i njihovi prijatelji bili su tokom ljeta gosti lorda Bajrona na Ženevskom jezeru. Meri se sjećala da je to bilo “vlažno, nimalo blago ljeto i neprestana kiše nas je često danima zatvarala u kućama”. U takvoj atmosferi jedne večeri su se kladili u to ko može da napiše strašniju bajku.
Meri Šeli je napisala osnove priče koje ća kasnije ugraditi u svoj roman “Frankenštajn”.
Procenjuje se da je glad dovela do smrti 200.000 ljudi samo u Evropi. Irska je bila među najteže pogođeim državama, a Kinezi su bili prisiljeni da prekinu sadnju riže i počnu da uzgajaju, u tom momentu, profitabilniji mak, šireći ono što će kasnije biti poznato kao opijumsko tržište.
U Velikoj Britaniji i Francuskoj su izbile pobune, a skladišta hrane su opljačkana. Nasilje je bilo najjače u Švajcarskoj koja je imala malo obradive zemlje, a vlast u toj državi je proglasila vanredno stanje zbog opšte gladi.
U Mađarskoj je padao smeđi snijeg, a u Italiji crveni. Snijeg je zabilježen i na Tajvanu koji inače ima tropsku klimu.
U Americi mnogi istoričari “Godinu bez ljeta” smatraju glavnim uzročnikom pokreta američkih kolonista prema zapadu. Stanovništvo je krenulo da traži bogatiju zemlju i bolje uslove za usjeve.
Osim gladi, širila se i bolest. Dok je hladnoća paralizovala sjevernu hemisferu, monsuni su opustošili južnu, pa je jedna od najsmrtonosnijih epidemija tifusa u istoriji uslijedila ubrzo nakon. Umrli su se brojali u desetinama hiljada. (Naj portal)
Zanimljivosti
Kako danas izgleda djevojčica sa Plazme: Još me zovu Bambika
Kako danas izgleda djevojčica sa Plazme: Još me zovu Bambika
Plazma keks je mnogim u djetinjstvu bio omiljena poslastica, a svi se sjećaju djevojčice koja se nalazila na omotu slatkiša.
Ona se zove Aleksandra Nedošan iz Kikinde, a prije mnogo godina je u konkurenciji 2.000 vršnjakinja pobijedila na izboru održanom 1999. godine u “Muzičkom toboganu” i postala zaštitno lice Plazma keksa.
Aleksandra Nedošan iz Kikinde tada je imala četiri i po godine. Kako je kasnije otkrila, bila je previše mala da bi shvatila šta se događa.
– To je za mene i za druge djevojčice bilo lijepo druženje i igra. Kasnije, kada sam snimala reklame i kada su me fotografisali za kalendare, postala sam svjesna uspjeha – izjavila je svojevremeno za Telegraf.
Iz kompanije su joj za rođendan i praznike redovno slali pakete slatkiša, koje je nesebično dijelila drugoj djeci. A ona je Bambi dijete bila sve do 2006.
Kako je rekla, iz novina je saznala da više nije zaštitno lice čuvenog brenda i bila je veoma tužna zbog toga.
Aleksandra je i posljednja djevojčica koja nam se smiješila sa kutije najpoznatijeg keksa na ovim prostorima.
Ona je, inače, veoma talentovana i svestrana mlada dama. Iz intervjua objavljenog prije nekoliko godina saznajemo da se bavila folklorom, da je bila članica pjevačke grupe i da se pojavljivala u nekim muzičkim spotovima. Studirala je smjer za babicu na Visokoj zdravstvenoj školi.
Ali, i dalje je mnogi zovu Bambika, po fabrici Bambi koja proizvodi slavnu poslaticu.
Taj nadimak stoji i pored njenog imena na Fejsbuku, a primijetili smo da umjesto prezimena Nedošan piše – Majstorović.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON