Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Išijas: TRI PRIRODNA LIJEKA KOJA SMIRUJU UPALU

Published

on

Išijas, ili kako se stručno naziva išijalgija, predstavlja upalu najvećeg i najdužeg nerva u organizmu, koji se sastoji od pet manjih nerava i polazi iz karličnog dijela, te zajedno sa svojim granama prelazi preko zadnje strane butine i potkoljenice, sve do stopala i prstiju.

Uzrok išijasa je pomjeranje pršljenova kičme, usljed čega dolazi do pritiska na nerv, što izaziva bol koji se prostire čitavom dužinom živca. Osobe koje pate od išijasa mahom su prethodno bolovale od krstobolje ili su imale problema sa ukočenim leđima

Najčešći simptom išijasa jeste bol u lumbalnom dijelu leđa, koji se preko kuka i zadnjeg dijela butine spušta sve do lista i stopala (može biti lokalizovana samo u jednoj nozi), ali ponekad se premješta iz jedne u drugu ili zahvata obje noge), uz ukočenost, slabost u mišićima i osjećaj trnjenja noge i stopala, probadanje u prstima ili nozi. Može izazvati i mnogo ozbiljnije tegobe u vidu poteškoća pri hodanju, i gubitku kontrole nad mokrenjem.

Osim terapijom koju određuje ljekar i neizbježnim mirovanjem, neprijatan bol u leđima izazvan išijasom uspješno se otklanja i primjenom preparata od ljekovitog bilja – tinktura, masti i obloga, kao i čajeva, posebno od hajdučke trave, smilja, majčine dušice, kantariona te soka od crne repe. Ovo su tri narodna recepta:

Obloge od kupusa
Nekoliko listova svježeg kupusa oprati i sa njih ukloniti sve žile. Preko listova posuti po supenu kašiku sitno isjeckanog svježeg lista hrena i svježe ljute paprike. Oboljelo mjesto namazati uljem, pa onda staviti ovaj oblog. Oblog držati ujutro i uveče oko sat vremena, dok se ne osjeti peckanje kože. Oblog potom skinuti, obrisati mlakom vodom i bolna mjesta namazati maslinovim uljem.

Mješavina kantariona i ruzmarina
Napraviti mješavinu od po 5 supenih kašika sitno isjeckanog cvijeta i lista kantariona i lista ruzmarina. Sipati u litar komovice ili špiritusa. Držati zatvoreno 20 dana na toplom mjestu. S vremena na vrijeme promućkati flašu.

Nakon predviđenog vremena procijediti i masirati bolna mjesta ujutro, u podne i uveče, sve dok se koža ne natopi, oko desetak minuta. Nakon masaže, kožu obrisati mlakom vodom i namazati maslinovim uljem.

Izmiješati po supenu kašiku sitno zdrobljenog lista ruzmarina, lista i cvijeta kantariona, zrelih klekinja, lista breze, cvijeta zove i igličastih listića bora i sipati u 1,2 l ključale vode. Ostaviti da odstoji poklopljeno dva sata. Procijediti i piti zaslađeno medom, po 2 dl prije doručka, ručka i večere. Ovaj čaj se posebno preporučuje prilikom probadanja u kuku.

Obloge od hrena

Dobro oprati i osušiti lišće hrena. Preko njega posuti po supenu kašiku sitno isjeckanog bijelog luka, cvijeta ljutića, lista bijelog jasena i ljute paprike. Oboljelo mjesto namazati uljem, pa onda staviti ovaj oblog. Oblog držati ujutro i uveče, najviše dva sata, tačnije dok se ne osjeti jako peckanje kože. Nakon skidanja obloga, obrisati mlakom vodom i bolna mjesta namazati maslinovim uljem.

Zdravlje i ljepota

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Published

on

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Popularni gastro vodič Taste Atlas nedavno je objavio popis najbolje ocijenjenih suhih mjesta na svijetu.

Prva tri mjesta zauzele su različite varijante španske šunke Jamon Iberico ili Iberski pršut. Riječ je o sušenom svinjskom butu proizvedenom u Španjolskoj i Portugalu, na Iberijskom poluotoku.

Smatra se glavnim jelom i portugalske i španske kuhinje. Podvrste zavise od vrste svinje od koje se prave.
U top 10 su i italijanski Prosciutto di Parma i Prosciutto di San Daniele kao i portugalski Presunto do Alente.

U top deset se našlo i suho meso iz Bosne i Hercegovini, kao i pršut iz Crne Gore.

Za meso iz naše zemlje navodi se da je to specijalitet koji se pravi soljenjem, sušenjem i dimljenjem govedine na hrastovoj vatri. Meso ne bi trebalo da bude previše suho, a za pravilno pripremanje jela potrebna je posebna vještina i znanja

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending