Pratite nas

Sudbine

“Inženjer” za stare automobile: MUSTAFA ČOBO JEDINI U BiH SREĐUJE “FIĆU”, “STOJADINA, “TRISTAĆA”…

Published

on

Skupocjeni i brzi automobili oduvijek su predmet muške mašte i želja, još od najmlađeg doba. No, 23-godišnji Mustafa Čobo još kao dječak zavolio je automobile proizvedene u nekadašnjoj kragujevačkoj fabrici “Zastava“, koji se mogu pohvaliti kvalitetom, ali ipak ne spadaju u samu kremu ove industrije.

Modeli “zastava 750”, “zastava 1300”, “zastava 101” poznatiji kao “fićo”, “tristać” i “stojadin”, te “zastava jugo” danas su ljubimci ovog mladića iz Kaknja, koji je jedini restaurator ovih automobila u Bosni i Hercegovini.

“Ljubav prema “Zastavi” i njenim automobilima gajim od malih nogu. Uvijek sam volio da ih crtam, a kada sam bio četvrti razred osnovne škole, počeo sam da gledam presjeke motora i da učim sve o ovim četvorotočkašima. – kazao je za Faktor Mustafa Čobo kojem u posljednje vrijeme u opravkama pomaže 17-godišnji prijatelj Roko Šain.

Njegov servis nalazi se u Parmak mahali, a smješten je u maloj garaži njegovog komšije Harisa Čehajića. Osim restauracije, radi redovne servise i popravke, a samouki je majstor.

“Nije mi niko ništa pomagao niti davao instrukcije. U cijeloj BiH i na Balkanu znaju za mene. Dolazili su mi ponosni vlasnici i iz Njemačke, Engleske… O meni su pisali i mediji iz Kine.

U mojoj ulici su inženjeri, doktori mašinstva i direktori. Ja sam završio srednju školu za automehaničara i vozača motornih vozila. Kada sve sagledam, i ja sam inženjer, meni ne treba fakultet. Jedina želja mi je da imam svoju veliku garažu i da je lijepo opremim da to bude pravi servis.

Imam i zemlju na kojoj bih je napravio, ali sve je to skupo. Jedva sastavljam kraj sa krajem. Bilo bi lijepo kada bi mi pomogli i nadležni u Općini Kakanj. Možda me se sjeti i načelnik. Kada bi mi se ostvarili snovi, odmah bih zaposlio dvojicu radnika. Imao sam ponude da sve ostavim i nastavim sa poslom u Njemačkoj, ali ne želim da idem iz Bosne – kategoričan je Čobo.

Do sada je izvršio kompletnu restauraciju 20-ak automobila.

“Kada mušterija doveze automobil na restauraciju, organizujem cijeli posao. Popravak limarije – pjeskarenje, kitovanje, poliranje, farbanje, a tapaciranje unutrašnjosti rade majstori sa kojim sarađujem. Ja se bavim mehanikom, elektronikom i završnim detaljima. Svaki automobil na kraju krasi prepoznatljivi Zastavin znak. Nije to nimalo lagan posao, ali kada nešto voliš, ništa nije teško – kaže Kakanjac.

Iako ne vozi “bijesne” automobile, kako kaže, često je na meti djevojaka.

“Kada dođem sa crvenim “fićom”, niko nije ravnodušan. Djevojke vole moje automobile – dodaje Čobo.
Mustafa živi sa majkom Hanifom, a otac mu je preminuo 2011. godine.

“Svi se nekako snalazimo. Imam starijeg brata Adnana i sestre Selmu i Džanu. Smrt oca nas je sve pogodila, ali život mora ići dalje – kaže na kraju Čobo.

Sudbine

Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer

Published

on

Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.

Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.

Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:

„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.

Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.

„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.

Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.

“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.

Siniša Pazdrijan

Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.

„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.

Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.

„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.

Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:

„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.

U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.

„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.

Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.

Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.

E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.

I znate kako sam to proslavio?

Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.

Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.

„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending