Pratite nas

zdravlje

Hiperuricemija, bolest koja to i nije: Povišena mokraćna kiselina – opasnost za zdravlje!

Published

on

Mokraćna kiselina je organski sastojak mokraće i konačan proizvod razgradnje purina – hemijskih spojeva koji su sastavni dio bjelančevina u jezgri ljudskih, životinjskih i biljnih ćelija, dvije trećine purina nastaje u tijelu, a jedna trećina dolazi iz hrane. Najveći dio mokraćne kiseline iz krvi se putem bubrega izlučuje u mokraću, a manji dio se izlučuje putem crijeva. Mokraćom se dnevno izlučuje oko 0,5 – 1 g mokraćne kiseline. Iako je ona otpadni produkt tijela, u krvi se normalno nalazi 3 – 4 mg mokraćne kiseline.

Ako dođe do poremećaja u razgradnji purina vlastitih ćelija ili onih hranom unesenih u organizam ili ako bubrezi ne izlučuju dovoljno mokraćne kiseline iz tijela, koncentracija mokraćne kiseline u krvi se povećava. To stanje se zove hiperuricemija.

Hiperuricemija nije bolest i može postojati godinama bez simptoma. U većini slučajeva uzrok hiperuricemije je genetski poremećaj u prerađivanju bjelančevina. Uzrok može biti i nemogućnost bubrega da uklanja mokraćnu kiselinu iz krvi u mokraću. To može biti posljedica bolesti bubrega, ali i nekih drugih bolesti kao i nekih lijekova koji onemogućavaju izlučivanje mokraćne kiseline. Povišen nivo mokraćne kiseline u krvi može se javiti i kao posljedica pretjerane konzumacije hrane bogate purinima, pretilosti i uzimanja alkohola, ali i zbog premalog uzimanja vode.

Kod hiperuricemije, bubrezi u početku pojačano izlućuju mokraćnu kiselinu. S obzirom da je ona u većoj koncentraciji od dozvoljene teško topiva, dolazi do njenog zadržavanja u krvi i taloženja njenih soli u obliku kristala. Ako se kristali mokraćne kiseline počnu taložiti u bubrezima, njihovo taloženje uzrokuje oštećenje bubrega. Oštećeni bubrezi više ne mogu izlučivati mokraćnu kiselinu u normalnoj količini, što pak uzrokuje daljnje taloženje kristala mokraćne kiseline i nastanak bubrežnog pijeska i kamenca.

Osim u bubrezima, kristali mokraćne kiseline talože se i na zglobovima na različitim mjestima u tijelu. S obzirom da se kristali mokraćne kiseline vrlo sporo talože na jednom mjestu, naslage polako rastu i često postaju vidljive i bolne tek nakon 10 i više godina. Samo kod jako povećane količine mokraćne kiseline u krvi, a koja je već uzrokovala i oštećenje bubrega, naslage kristala na zglobovima stvaraju se brže. Naslage kristala mokraćne kiseline uzrokuju deformaciju i upalu oboljelih zglobova ili urični artritis, poznat i pod nazivom ulozi ili giht.

Zglob na nožnom palcu najčešće je prvi koji zahvaća ta bolest. Kao posljedica hiperuricemije, giht se najčešće pojavljuje nakon četrdesete godine života. Češće se javlja kod muškaraca nego kod žena, što je u oko 30% slučajeva povezano s nasljednom sklonošću, iako često obolijevaju i žene nakon menopauze.

Simptomi gihta su iznenadna i oštra bol u oboljelom zglobu te crvenilo, toplina, natečenost i deformacija zahvaćenog zgloba. Međutim, često se pogrešno smatra da je giht samo bolest zglobova. Giht je bolest cijelog organizma pa osobe koje boluju od gihta često pate i od povišenog krvnog pritiska, šećera i holesterola, ateroskleroze te bolesti jetre i bubrega.

Količina mokraćne kiseline u krvi određuje se krvnom pretragom, pa se istovremeno može otkriti i hiperuricemija. Liječenje se provodi prije svega promjenom načina ishrane, a najčešće tzv. bezpurinskom dijetom čija je svrha da se maksimalno smanji unos purina hranom u organizam. Po potrebi se uzimaju lijekovi koji blokiraju proizvodnju mokraćne kiseline kao i lijekovi koji potiču izlučivanje mokraćne kiseline.

NARODNA APOTEKA

ČAJ OD LISTOVA MASLINE

POTREBNO JE: 1 kašika listova masline, 3 dl hladne vode.

Usitnjene suhe listove masline preliti hladnom vodom, zakipiti te lagano kuhati 2 – 3 minute. Nakon što pokriveno odstoji 15 – 20 minuta, čaj procijediti. Čaj uzimati 2 – 4 puta na dan, 1 – 2 sata poslije jela. Nakon 2 sedmice redovnog uzimanja, napraviti pauzu od sedam dana.

ČAJ OD VRBE

POTREBNO JE: 1 kašika kore vrbe, 2,5 dl hladne vode.

Usitnjenu suhu koru vrbe preliti hladnom vodom, polahko zakuhati i maknuti sa vatre. Pokriveno ostaviti da odstoji 5 – 10 minuta i procijediti. Čaj uzimati 2 puta na dan, poslije jela. Nakon 8 sedmica napraviti pauzu od 2 sedmice.

ČAJ OD SAPUNIKE

POTREBNO JE: 1 kašika listova ili korijena sapunike, 2,5 dl vode.

Usitnjene suhe listove sapunike preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 5 – 10 minuta i procijediti. Usitnjeni suhi korijen preliti hladnom vodom i pokriveno ostaviti da odstoji nekoliko sati ili preko noći. Potom zakuhati i odmah procijediti. Čaj od listova uzimati 2 – 3 puta na dan, poslije jela, a čaj od korijena 2 puta na dan, poslije doručka i večere.

ČAJ OD BREZE

POTREBNO JE: 2 kašičice listova breze, 2,5 dl kipuće vode.

Usitnjene suhe listove breze preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10 – 15 minuta i procijediti. Čaj uzimati 2 – 3 puta na dan, poslije jela. Nakon 8 sedmice napraviti pauzu od dvije sedmice.

ČAJ OD KOPRIVE

POTREBNO JE: 2 kašike listova i/ili sjemenki korpive, 2,5 dl kipuće vode.

Usitnjenu suhu koprivu preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10 – 15 minuta i procijediti. Čaj uzimati 3 – 4 puta na dan. Nakon 8 sedmica napraviti pauzu od 2 sedmice.

TINKTURA OD ARTIČOKE

POTREBNO JE: 50 g listova artičoke, 2 dl 70%-tnog alkohola.

Usitnjene svježe listove artičoke staviti u staklenku, preliti alkoholom i dobro zatvoriti. Nakon što odstoji 2 – 3 sedmice, uz povremeno protresanje, tekućinu procijediti. Uzimati 2 – 3 puta na dan, prije ili poslije jela, po 10 – 15 kapi tinkture s malo vode.

Hrana kao lijek i preventiva

Kako bi se spriječila, ali i smanjila povišen nivo mokraćne kiseline u krvi, važna je pravilna ishrana.

Izbjegavati treba ili barem smanjiti unos hrane bogate purinima koja stvara mokraćnu kiselinu. Purinima obiluju sve vrste mesa, iznutrice i suhomesnati proizvodi, morski plodovi, posebno školjke i rakovi, riba, posebno sardina, haringa, šaran i pastrva, kvasac, žitarice, posebno pšenica i raž, graharice, posebno grašak, suhi grah, soja i leća, šparoge, špinat, blitva, cvjetača i gljive.

Povećati unos svježeg voća i povrća, tj. lužnate hrane koja pomaže neutralizirati mokraćnu kiselinu. Namirnice koje stvaraju najveću lužnatost i smanjuju nivo mokraćne kiseline u krvi su: trešnja, smokva, jagoda, crni ribiz, mrkva, prasa i celer. Istraživanja su pokazala da, naprimjer, već 250 g trešanja ili jagoda na dan, svježih ili iz konzerve, smanjuje nivo mokraćne kiseline u krvi.

Smanjiti unos masne hrane jer masnoće mogu povisiti nivo mokraćne kiseline u krvi.

Pretile osobe trebaju smanjiti tjelesnu težinu. Međutim, dijetu mršavljenja treba provoditi polagano, jer pretjerano uzdržavanje od hrane može povisiti nivo mokraćne kiseline u krvi.

Piti 2 – 3 l vode, biljnih čajeva i voćnih sokova dnevno kako bi se što više mokraćne kiseline putem mokraće izbacilo iz tijela. Uz sok od narandže i ananasa, izvrsno sredstvo za izlučivanje mokraćne kiseline je i sok od krastavaca, krompira i cikle.

Smanjiti unos crne kahve i jakog čaja jer oni, iako u manjoj količini, ipak sadrže purine.

Ne uzimati alkohol, posebno bijelo vino i pivo, jer sprječava izlučivanje mokraćne kiseline. (Najportal)

Sudbine

Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!

Published

on

Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.

„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.

Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.

„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.

Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.

„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“

Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.

„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.

I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.

Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.

„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.

Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.

„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.

Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.

„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061  383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending