Pratite nas

zdravlje

Hiperuricemija, bolest koja to i nije: Povišena mokraćna kiselina – opasnost za zdravlje!

Published

on

Mokraćna kiselina je organski sastojak mokraće i konačan proizvod razgradnje purina – hemijskih spojeva koji su sastavni dio bjelančevina u jezgri ljudskih, životinjskih i biljnih ćelija, dvije trećine purina nastaje u tijelu, a jedna trećina dolazi iz hrane. Najveći dio mokraćne kiseline iz krvi se putem bubrega izlučuje u mokraću, a manji dio se izlučuje putem crijeva. Mokraćom se dnevno izlučuje oko 0,5 – 1 g mokraćne kiseline. Iako je ona otpadni produkt tijela, u krvi se normalno nalazi 3 – 4 mg mokraćne kiseline.

Ako dođe do poremećaja u razgradnji purina vlastitih ćelija ili onih hranom unesenih u organizam ili ako bubrezi ne izlučuju dovoljno mokraćne kiseline iz tijela, koncentracija mokraćne kiseline u krvi se povećava. To stanje se zove hiperuricemija.

Hiperuricemija nije bolest i može postojati godinama bez simptoma. U većini slučajeva uzrok hiperuricemije je genetski poremećaj u prerađivanju bjelančevina. Uzrok može biti i nemogućnost bubrega da uklanja mokraćnu kiselinu iz krvi u mokraću. To može biti posljedica bolesti bubrega, ali i nekih drugih bolesti kao i nekih lijekova koji onemogućavaju izlučivanje mokraćne kiseline. Povišen nivo mokraćne kiseline u krvi može se javiti i kao posljedica pretjerane konzumacije hrane bogate purinima, pretilosti i uzimanja alkohola, ali i zbog premalog uzimanja vode.

Kod hiperuricemije, bubrezi u početku pojačano izlućuju mokraćnu kiselinu. S obzirom da je ona u većoj koncentraciji od dozvoljene teško topiva, dolazi do njenog zadržavanja u krvi i taloženja njenih soli u obliku kristala. Ako se kristali mokraćne kiseline počnu taložiti u bubrezima, njihovo taloženje uzrokuje oštećenje bubrega. Oštećeni bubrezi više ne mogu izlučivati mokraćnu kiselinu u normalnoj količini, što pak uzrokuje daljnje taloženje kristala mokraćne kiseline i nastanak bubrežnog pijeska i kamenca.

Osim u bubrezima, kristali mokraćne kiseline talože se i na zglobovima na različitim mjestima u tijelu. S obzirom da se kristali mokraćne kiseline vrlo sporo talože na jednom mjestu, naslage polako rastu i često postaju vidljive i bolne tek nakon 10 i više godina. Samo kod jako povećane količine mokraćne kiseline u krvi, a koja je već uzrokovala i oštećenje bubrega, naslage kristala na zglobovima stvaraju se brže. Naslage kristala mokraćne kiseline uzrokuju deformaciju i upalu oboljelih zglobova ili urični artritis, poznat i pod nazivom ulozi ili giht.

Zglob na nožnom palcu najčešće je prvi koji zahvaća ta bolest. Kao posljedica hiperuricemije, giht se najčešće pojavljuje nakon četrdesete godine života. Češće se javlja kod muškaraca nego kod žena, što je u oko 30% slučajeva povezano s nasljednom sklonošću, iako često obolijevaju i žene nakon menopauze.

Simptomi gihta su iznenadna i oštra bol u oboljelom zglobu te crvenilo, toplina, natečenost i deformacija zahvaćenog zgloba. Međutim, često se pogrešno smatra da je giht samo bolest zglobova. Giht je bolest cijelog organizma pa osobe koje boluju od gihta često pate i od povišenog krvnog pritiska, šećera i holesterola, ateroskleroze te bolesti jetre i bubrega.

Količina mokraćne kiseline u krvi određuje se krvnom pretragom, pa se istovremeno može otkriti i hiperuricemija. Liječenje se provodi prije svega promjenom načina ishrane, a najčešće tzv. bezpurinskom dijetom čija je svrha da se maksimalno smanji unos purina hranom u organizam. Po potrebi se uzimaju lijekovi koji blokiraju proizvodnju mokraćne kiseline kao i lijekovi koji potiču izlučivanje mokraćne kiseline.

NARODNA APOTEKA

ČAJ OD LISTOVA MASLINE

POTREBNO JE: 1 kašika listova masline, 3 dl hladne vode.

Usitnjene suhe listove masline preliti hladnom vodom, zakipiti te lagano kuhati 2 – 3 minute. Nakon što pokriveno odstoji 15 – 20 minuta, čaj procijediti. Čaj uzimati 2 – 4 puta na dan, 1 – 2 sata poslije jela. Nakon 2 sedmice redovnog uzimanja, napraviti pauzu od sedam dana.

ČAJ OD VRBE

POTREBNO JE: 1 kašika kore vrbe, 2,5 dl hladne vode.

Usitnjenu suhu koru vrbe preliti hladnom vodom, polahko zakuhati i maknuti sa vatre. Pokriveno ostaviti da odstoji 5 – 10 minuta i procijediti. Čaj uzimati 2 puta na dan, poslije jela. Nakon 8 sedmica napraviti pauzu od 2 sedmice.

ČAJ OD SAPUNIKE

POTREBNO JE: 1 kašika listova ili korijena sapunike, 2,5 dl vode.

Usitnjene suhe listove sapunike preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 5 – 10 minuta i procijediti. Usitnjeni suhi korijen preliti hladnom vodom i pokriveno ostaviti da odstoji nekoliko sati ili preko noći. Potom zakuhati i odmah procijediti. Čaj od listova uzimati 2 – 3 puta na dan, poslije jela, a čaj od korijena 2 puta na dan, poslije doručka i večere.

ČAJ OD BREZE

POTREBNO JE: 2 kašičice listova breze, 2,5 dl kipuće vode.

Usitnjene suhe listove breze preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10 – 15 minuta i procijediti. Čaj uzimati 2 – 3 puta na dan, poslije jela. Nakon 8 sedmice napraviti pauzu od dvije sedmice.

ČAJ OD KOPRIVE

POTREBNO JE: 2 kašike listova i/ili sjemenki korpive, 2,5 dl kipuće vode.

Usitnjenu suhu koprivu preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10 – 15 minuta i procijediti. Čaj uzimati 3 – 4 puta na dan. Nakon 8 sedmica napraviti pauzu od 2 sedmice.

TINKTURA OD ARTIČOKE

POTREBNO JE: 50 g listova artičoke, 2 dl 70%-tnog alkohola.

Usitnjene svježe listove artičoke staviti u staklenku, preliti alkoholom i dobro zatvoriti. Nakon što odstoji 2 – 3 sedmice, uz povremeno protresanje, tekućinu procijediti. Uzimati 2 – 3 puta na dan, prije ili poslije jela, po 10 – 15 kapi tinkture s malo vode.

Hrana kao lijek i preventiva

Kako bi se spriječila, ali i smanjila povišen nivo mokraćne kiseline u krvi, važna je pravilna ishrana.

Izbjegavati treba ili barem smanjiti unos hrane bogate purinima koja stvara mokraćnu kiselinu. Purinima obiluju sve vrste mesa, iznutrice i suhomesnati proizvodi, morski plodovi, posebno školjke i rakovi, riba, posebno sardina, haringa, šaran i pastrva, kvasac, žitarice, posebno pšenica i raž, graharice, posebno grašak, suhi grah, soja i leća, šparoge, špinat, blitva, cvjetača i gljive.

Povećati unos svježeg voća i povrća, tj. lužnate hrane koja pomaže neutralizirati mokraćnu kiselinu. Namirnice koje stvaraju najveću lužnatost i smanjuju nivo mokraćne kiseline u krvi su: trešnja, smokva, jagoda, crni ribiz, mrkva, prasa i celer. Istraživanja su pokazala da, naprimjer, već 250 g trešanja ili jagoda na dan, svježih ili iz konzerve, smanjuje nivo mokraćne kiseline u krvi.

Smanjiti unos masne hrane jer masnoće mogu povisiti nivo mokraćne kiseline u krvi.

Pretile osobe trebaju smanjiti tjelesnu težinu. Međutim, dijetu mršavljenja treba provoditi polagano, jer pretjerano uzdržavanje od hrane može povisiti nivo mokraćne kiseline u krvi.

Piti 2 – 3 l vode, biljnih čajeva i voćnih sokova dnevno kako bi se što više mokraćne kiseline putem mokraće izbacilo iz tijela. Uz sok od narandže i ananasa, izvrsno sredstvo za izlučivanje mokraćne kiseline je i sok od krastavaca, krompira i cikle.

Smanjiti unos crne kahve i jakog čaja jer oni, iako u manjoj količini, ipak sadrže purine.

Ne uzimati alkohol, posebno bijelo vino i pivo, jer sprječava izlučivanje mokraćne kiseline. (Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending