Pratite nas

Zdravlje i ljepota

FRANCUSKA DIJETA – Zašto Francuskinje uživaju u hrani bez brige da će se udebljati-Sporo jedu male porcije kvalitetne hrane

Published

on

Dijetom koja slijedi vaša težina se za sedam dana može redukovati za tri do četiri kilograma. Meni je raznovrstan, a osjećaj gladi i nervoze koja je prati smanjuje se manjim obrocima – užinama. Francuskinje uživaju u raznolikim pecivima, zgražavaju se od pomisli na vježbanje u teretani i misle da je hrana jedan od najvećih užitaka u životu – i ne debljaju se!

Francusku dijetu možemo sažeti u jednu rečenicu: jedite male porcije visokokvalitetne hrane češće. Veličina porcije je bitna za mršavljenje. Kod njih je daleko važniji kvalitet, od kvaniteta na trpezi.

Francuzi svakodnevno opušteno jedu svoja tri obroka. Čak i “brzu hranu” jedu sporije. Prema istraživanju časopisa “Psychological Science” Parižani su u McDonaldsu u prosjeku proveli 22 minute, dok su Amerikanci u Philadelphiji tamo proveli samo 14 minuta. Kao što žurimo u većini stvari i prehrana nam se značajno ubrzala.  Problem je u tome što brže konzumiranje hrane vodi povećanom unosu hrane. Potrebno je otprilike 15 minuta da mozak dobije informaciju od želuca da je sit, što znači da ćete uz sporije konzumiranje prije prestati jesti kad ste siti, a ne kad ste se prejeli.

– Francuzi obožavaju hranu, ali na drugačiji način – dok mi uživanje miješamo sa povećanim unosom hrane, oni uživaju u njoj u pravom smislu riječi: jedu polako, uzimajući dovoljno vremena za uživanje u svakom zalogaju – kaže dr. Will Clower autor knjige ”10 jednostavnih koraka do vitkosti”.
Francuska dijeta promovira sirovu hranu. Doručak je mali obrok: kruh, žitarice ili voćni jogurt i kahva. Ručak i večera su također mali obroci od mesa, povrća i nekog oblika škroba, uz malo punomasnog sira i kafe za kraj. Glavne prehrambene namirnice u francuskoj dijeti su punomasni sir i jogurt, maslac, svježe voće i povrće (često prženo ili pirjano), i  male porcije mesa (češće piletine i ribe nego crvenog mesa).

Jelovnik francuske dijete

Ponedjeljak

Doručak: tvrdo kuhano jaje, voćni jogurt, čaj bez šečera

Ručak: salata od povrća sa limunim sokom, dinstana cvekla, jabukov sok

Večera: bareno kokošije meso (100 g), komadić sira i čaša nemasnog kefira

Utorak

Doručak: jedna narandža, 2 komadića hljeba i čaj bez šećera

Ručak: salata od povrća sa malo ulja, barena teletina od 100 grama i nemasni jogurt

Večera: kuhani karfiol, krompir, komadić hljeba i čaj bez šećera

Srijeda

Doručak: komadić piletine, komadić nemasnog svježeg sira, čaj ili kafa bez šećera

Ručak: salata od pečenih šampinjona sa maslinovim uljem, 1 baren krompir i 2 kivija

Večera: dinstana riba od 100 grama i nemasni jogurt ili kefir

Četvrtak

Doručak: 25 grama mulija sa sokom od paradajza, banana i kafa ili čaj bez šećera

Ručak: tvrdo kuhano jaje, riblji file sa lukom na žaru (100 g)

Večera: salata od svježeg povrća prelivena uljem, dinstani pasulj sa peršunom, bareni krompir i komadić hljeba

Petak

Doručak: poširano jaje i čaj

Ručak: barena cvekla od 100 grama, kuhani pirinač od 100 grama i paradajz sok

Večera: nemasni sir od 100 grama, jogurt i šolja toplog mlijeka

Subota

Doručak: 25 grama kukuruznih pauljica, jogurt i kafa bez šećra

Ručak: tvrdo kuhano jaje i dinstana goveđa džigerica od 100 grama

Večera: salata od crvenog kupusa sa maslinovim uljem, komadić hljeba i 2 kivija

Nedjelja

Doručak: tvrdo kuhano jaje, komadić sira i čaj

Ručak: salata od svježeg kupusa i šargarepe, šampnjoni sa roštilja, sok o pomorandže

Večera: pljeskavice od krabe (100g), disntana goveđa džigerica i šolja toplog mlijeka

Savjet plus

Kad god osjetite da „krizirate“ popijte po čašu nekog soka, toplog biljnog čaja ili uzmite komadić ribe

 

(Najportal)

 

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending