Remdesivir, primarno kreiran za liječenje ebole, do sada je jedna od terapija koja je odobrena za COVID-19 u svijetu. Lijek, prema dosadašnjim saznanjima, skraćuje vrijeme liječenja težih slučajeva odboljelih od COVID-19 i smanjuju smrtnost.
No, nakon poteza Administracije američkog predsjednika Dolada Trumpa, koji je obznanjen početkom prošlog mjeseca, da će kupiti sve dostupne zalihe Remdesivira, u svijetu je evidentna utrka za nabavkom ovog lijeka.
U BiH su, prea informacijama Ministarstva civilnih poslova ostvareni su kontakti sa entitetskim ministarstvima kako bi se pristupilo nabavci lijeka Veklury (Remdesivir), te dobila slika o potrebama. Ažurirane potrebe moraju biti predstavljene zajedničkom timu Evropske Komisije do 19. augusta 2020. godine.
Infektolog, prim. dr. Ednan Drljević kaže da je Remdesivir, uz Tocilizumab, odobren za liječenje oboljelih od COVID-19.On kaže:
– Prema informacija kojima raspolažem, Remdesivir smanjuje smrtnost za otprilike 30 posto i simptome od covid infekcije. Odobrile su ga Američka agencija za hranu i lijekova (FDA) i Evropska agencija za lijekove (EMA). Amerikanci u svim američkim bolnicama u Evropi, uključujući i Tursku, oboljelima od koronavirusa daju Tocilizumab. To je lijek koji se koristi u terapiji reumatoidnog artritisa i koji je jako skup, ali se u tim američkim bolnicama pokazao kao izvanredan. Daje se samo onima kojima uslijedi pogoršanje bolesti osmog ili devetog dana i kod kojih se počne razvijati tzv. “citokinska oluja”. Informacije kojima raspolažem govore da Tocilizumab sprečava naglo pogoršanje bolesti – kazao je dr. Drljević.
Oboljelima od COVID-19 u našoj zemlji na početku pandemije uključivan je Hydroxychloroquine (lijek za malariju), koji je, dodaje Drljević, imao dobre rezultate.
– Lijek je potom Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) problematizirala i povukla kao tepariju u liječenju COVID-19 – naglasio je Drljević. (Naj portal)