Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Do koliko puta nije sramota: ZDRAVO JE PUSTITI 14 GOLUBOVA DNEVNO

Published

on

Dešava vam se da pustite goluba i po nekoliko puta u toku dana? Nemojte da vas je sramota, jer svako to radi. Muškarci i žene, stari i mladi.

Pitanje je samo koliko često ispuštate „goluba“? Ako on izleti do 14 puta na dan sa vašom probavom je sve u redu. Sve preko toga može da ukaže na neki zdravstveni problem.

Ljudsko tijelo, inače, u normalnom stanju, gasove otpušta do 14 puta dnevno. Učestalije nadimanje, podrigivanje ili “trrrrrrrrrrr” ukazuju, međutim, na poremećaje sistema za varenje – kaže Staniša Stojiljković, šef Katedre za ekološko inženjerstvo Tehnološkog fakulteta u Leskovcu i autor knjige „Gasovi i nadimanje – istine i zablude“.

On kaže da gas dolazi u digestivni trakt kada progutamo vazduh ili nastaje kao posljedica varenja.

“Najveći dio progutanog vazduha izađe iz stomaka preko usta, prilikom podrigivanja, a ostatak putuje tankim crijevima. Jedan dio se tu apsorbuje, a preostali dio se kreće prema debelom crijevu i izlazi putem zadnjeg crijeva u vidu puštanja vjetra, tihog ili jačeg – objašnjava profesor Stojiljković.

Prema njegovim riječima nadutost i gasove izaziva i pogrešna kombinacija hrane, a stepen tegoba zavisi od zdravstvenog statusa našeg organizma.

“Gazirana pića i slatkiši pogubni su za naš digestivni trakt i morali bismo da ih izbjegavamo. Probleme zna da napravi i lukovičasto povrće, poput crnog i bijelog luka, jer sadrži dosta sumpornih jedinjenja i prirodnih šećera. Pasulj, bob i grašak, imaju teško razgradivu celulozu, proteine i skrob i, uz luk, najčešći su krivci za nadimanje i gasove, kao i loše kombinovanje vegetarijanske ili makrobiotičke ishrane – upozorava prof. dr Stojiljković.

Dodaje da i kupusnjače znaju da naprave veliki problem u našim crijevima jer i one imaju dosta celuloze i sumpornih jedinjenja.

“Mliječni proizvodi zbog proteina i laktoze takođe mogu da izazovu haos u crijevima, pa je i njih bolje izbjegavati. Umjesto njih uzmite surutku prije jela. Izbjegavajte vještačke zaslađivače jer neke od njih naše tijelo jednostavno ne može da razgradi – savjetuje prof. dr Stojiljković i dodaje da sklonost ka stvaranju gasova pojačavaju žvakaće gume, cigarete i fizička neaktivnost. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

UKOČENI VRAT: Sa ovom vježbom stiže olakšanje za 90 sekundi (Video)

Published

on

Ukočeni vrat može nas mučiti kada spavamo u nepravilnom položaju, kada dugo sjedimo za računarom ili u automobilu, ali i kada smo dugo pod uticajem klima uređaja. Saznajte kako da sami u 90 sekundi opustite ukočeni vrat i osjetite olakšanje.

Neprirodan položaj

Bol koju osjećamo kada imamo ukočeni vrat zapravo je posljedica skraćivanja vratnog mišića do čega dolazi kada vrat držimo u neprirodnom položaju, bilo kada smo budni ili kada spavamo.

Tako, na primjer, bol u vratu možemo osjećati kada spavamo na jastuku koji je prenisko ili previsoko te kada spavamo na trbuhu s glavom okrenutom na stranu. U takvim situacijama mišić u vratu se skraćuje i osjećate bol kada okrenete vrat. Da biste opustili ukočeni vrat i potjerali bol pomoći vam mogu i jednostavni potezi uz koje ćete već nakon 90 sekundi osjetiti olakšanje. Tri rješenja za ukočeni vrat donosi američki kiropraktičar, dr. Alan Mandell. Možete isprobati samo jednu vježbu ili sve tri. Vježbe djeluju jer se njima produžava vratni mišić.

Vježba 1
1. Prstima suprotne ruke od strane vrata koja vas boli (desna ruka/lijeva strana vrata, lijeva ruka/desna strana vrata) pritisnite vrata i okrenite vrat u stranu dok ne osjetite bol.
2. Dok pritišćete prstima bolno mjesto, okrenite glavu što više možete u stranu.
3. Zatim prstima povucite mišić vrata prema unutarnjoj strani, odnosno prema ključnoj kosti. Povucite mišić sa što više tačke na vratu.

Vježba 2
1. Kao i u prvoj vježbi, rukom suprotnom od strane vrata koja vas primite se za vrh glave, okrenite glavu za 45 stepeni i povucite glavu prema dolje.
2. Zadržite 15 do 20 sekundi, opustite te opet povucite još više i zadržite 15 do 20 sekundi.

3. Vratite glavu ravno te je ponovno povucite prema dolje, zadržite 15 do 20 sekundi, opustite pa povucite još jače.

Glava na šaku

Vježba 3
1. U ovoj vježbi koristi se ista ruka kao i bolna strana vrata (desna ruka/desna strana vrata, lijeva ruka/lijeva strana vrata). Ruku stisnite u šaku, pritisnite je u vrat gdje vas boli te nagnite glavu na šaku.
2. Pustite da šaka prodre u vrat, a da radite dobro znat ćete kada osjetite bol. Zadržite u ovom položaju 15 do 20 sekundi.

(Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending