Zanimljivosti
Dileme oko zaručničkog prstena: ŽENAMA PRSTEN NIJE BITAN
Jedan mladoženja iz Hrvatske se našao u dilemi oko kupovine zaručničkog prstena jer mu djevojka ništa ne želi pa je potražio savjete na društvenim mrežama
On je odlučio zaprositi svoju djevojku, ali s obzirom na to da ona ne želi nikakve dijamante, niti bilo šta preskupo, nije siguran šta da izaberei.
Kako bi mu bila lakša odluka, odlučio je pitati korisnike Reddita:
“Pozdrav ekipa, planiram uskoro zaprositi curu i sad sam u dilemi oko zaručničkog prstena. Ona kaže da ne želi nikakve dijamante, ništa preskupo. Imate li iskustva kakvih vrijednih za podijeliti? Koja je bila cijena vašeg zaručničkog prstena? Gdje ste kupili? Hvala Vam puno unaprijed! Živjeli!”
Javili su mu se i neki štedljivi muškarci:
“100 kn, neka zlatarna u Petrinjskoj. Nije mi bilo bitno kakav je, samo da je. Na sreću, nije niti njoj bilo bitno, a nakon 10 godina nikada nije niti spomenula kakav je i koliko košta. Nosi ga svaki dan.”
“Cura i ja smo pričali kao koji joj se sviđaju, itd. i njoj je bio fora neki od 300/400 kn u tipa silver for you i tako te fore. Prvo sam mislio kao što, tako malo, mislio sam da to mora biti skuplje, ali smo pričali da je bolje da ode manje para na prsten pa nam ostane više da odemo negdje”, rekao mu je drugi svoje iskustvo.
Nekima prsteni nisu bitni:
“Čisto je svejedno, jedna frendica se zaručila s prstenom od 150 kn, druga ima prsten od 4000 $, a treća s prstenom s eBaya. Sve ti ovisi štA cura hoće i voli”, a s time se složila još jedna žena:
“Upravo to, stvar je simbolike. Meni je čak jako slatko bilo s mojim frendom, on se ženio prije 10 godina, još na faksu i nije imao love za dijamantni prsten, iako ga je cura htjela, ali su oboje bili okej i imali su deal da će kupiti prsten s cirkonom za nekih 1500-2000 kn, a za 10. godišnjicu će ga promijeniti u dijamant ako će toliko više zarađivati i jesu.”
Jedan muškarac nije imao sreće:
“Prvi zaručnički prsten sam platio 3500 kn, a drugi oko 2400 kn. Velika je to škola, a nakon prekida nijedna ne vraća prsten. Srećom ova treća zaručnica je dosta skromnija, uzela je srebreni od 250 kn pa ako i s njom prekinem bar neće biti veliki trošak.”
Javile su mu se i neke žene sa savjetima:
“Ja isto nisam htjela dijamant i ništa preskupo. Moj ima ugraviranu posvetu s unutarnje strane i bilo mi je jako drago kad sam vidjela da je zaručnik to odabrao. Mislim da se na tu posvetu isplati doplatiti još malo novca bolje nego za skuplji kamen itd. Sretno”, poručila mu je druga.
A jedna je zaključila raspravu:
“Iskreno, po meni sve to ‘zaprositi curu’ u današnje vrijeme više nema smisla, ne ženimo se više s 18 nego 30+ i znamo što želimo i sposobni smo pričati o tome. Ako baš želiš pitati kao u filmovima, možda najbolje da to napraviš bez prstena pa ju onda odvedeš da sama izabere, tako barem nećeš promašiti ni izgled, a ni veličinu. Ovo sve je ako ti je cura neka normalna i niste balavci. Ako ste još klinci, iskreno, čekaj i nemoj praviti skupe greške. Ako je ona materijalist, takvu sigurno ne želiš u životu.” (Naj portal)
Zanimljivosti
VIDEO Slučajni susret otkrio zanimljive detalje: Koji Sarajlija je najmlađi taksista u Evropi
Mjesec je novembar, a u Sarajevu pao prvi snijeg. I, kako obično biva sa vremenskim nepogodama veći dio građana koristi usluge taksista grada Sarajeva. A takom mog kratkog boravka u Sarajevu bio sam i ja njihov potrošač.
Osmijeh od uha do uha
Iskreno, obično se ne vozim Sarajevo taxijem iz nekih mojih prijašnjih loših iskustava sa tom firmom. Ali, ovaj put mi se mnogo žurilo i nisam birao, a prvi taksi koji sam zaustavio bio je upravo Sarajevo taxi. I, tako sjedam u auto, a odmah po ulasku dočeka me osmijeh vozača, kako se kaže u narodu, od uha do uha. Dečko jako mlad, veseo, komunikativan.
Pruža ruku da se upoznamo i reče da se zove Edin Čaušević. Vidio sam da je po godinama veoma, veoma mlad, pa moja novinarska znatiželja nije mi dala mira, pa ga upitah za godine. I, tako započe naša veoma zanimljiva komunikacija.
– Ja sam najmlađi taksista u Sarajevu, ako ne i u BiH ili bolje rečeno u Evropi. Imam samo 19 godina i naslijedio sam zanimanje moga oca, koji je bio dugogodišnji taksista u Sarajevu. Ustvari ovo je porodišni posao i naša porodična tradicija. Ima još mladih taksista, ali ja sam opet najmlađi od njih, jer ta neka starija generacija i generacija mog oca polagano odlaze u penziju, pa mi djeca preuzimamo. Nastavljamo zanimanje i posao kojim su se oni bavili. Moram da kažem da se mi mladi taksisti svi držimo zajedno, pazimo jedni na druge – rekao nam mladi Edin.
Njihovo dijete
Kako su te prihvatili stariji taksisti?
– Veoma, veoma lijepo. Mog tatu su svi poznavali i poštovali, ustvari prihvatili su me kao da sam njihovo dijete, što realno i jesam. Veoma često me kontaktiraju, nude pomoć pitaju me da li znam sve ulice, kako se općenito snalazim u poslu. Ali, mi ove mlađe generacije više sa tim nemamo problema, svi imamo ove pametne telefone, aplikacije. Jednostavno posao taksiste je veoma, veoma zanimljiv.
Po ulasku odmah sam primijetio da si veoma komunikativan, nasmijan.
– Iskreno taksisti su ogledalo svakog grada, ambasadori svakog grada. Jer svaki stranac koji dođe u grad većinom sjedne u taksi i, prvi njihov susret sa nekim recimo iz Sarajeva je upravo vozač taksija. Jednostavno taksista stvara prvi utisak o jednom gradu. Ja govorim više stranih jezika tako da mi je to jedna olakšavajuća okolnost po pitanju ovog posla i komunikacije sa ljudima.
Edin Čaušević osim što vozi taksi, uporedo sa poslom je i student.
– Da, tako je. Studiram informatiku, softverski inžinjering je bio moj izbor. To je ono što ima smisla uz ovaj posao koji radim. Jer u ovom poslu sam slobodan, nemam ograničeno vrijeme, tako da mogu da studiram.
Student Informatike
Kada završiš studij da li ćeš se nastaviti baviti taksijem?
– Jedno sigurno znam, da porodični posao neću ostaviti, ali vidjet ću šta će mi još život donijeti i gdje će da me odvede. Sa informatikom se može raditi iz svakog dijela našeg lijepog Sarajeva, tako da nismo ograničeni sa mjestom gdje se u tom trenutku nalazimo. A, meni je to veoma bitno da imam tu neku slobodu, koja meni mnogo znači.
Na pitanje da li je teško biti taksista u Sarajevu, Edin je odgovorio:
– Za mene zaista nije, jer mi svi mladi, pa tako i ja puni smo energije, elana. Meni se lično sviđa što upoznajem nove ljude, jedino je saobraćaj u Sarajevu malo specifičan. Ali, za mene je Sarajevo super u poređenju sa drugim gradovima u Evropi i regionu.
Da li se plašiš noćne vožnje, da li je bilo neprijatnih situacija?
– Da budem iskren, kako ja tako i moje kolege, mislim na ovu mlađu generaciju, mi baš biramo. Izbjegavam ili izbjegavamo da vozimo ljude koji su pijani ili pod dejstvom nekih od zabranjenih supstanci. Za sada zaista nisam imao nikakvih neugodnih situacija. Nekad ljudi to pogrešno shvate, ali zbog moje ili naše sigurnosti mi zaista biramo u trenutku koga ćemo da primimio u auto.
Siguran sam da je mnoge od vas koji ste ovo čitali, dirnula ova iskrena priča veselog i mladog sarajevskog taksiste Edina Čauševiča, čiji broj vozila je je 309 Sarajevo taksi.
Svaki nepoznati putnik, stranac koji uđe u njegov automobil shvatit će odmah koliko je Sarajevo, koliko je Bosna i Hercegovina gostoljubljiva zemlja i zemlja sa dosta mladih i veoma pametnih i talentiranih ljudi.
Bato Šišić (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON