Pratite nas

zdravlje

DIJETA DOBROG RASPOLOŽENJA: Za sedam dana pobijedite depresiju i suvišne kilograme

Published

on

Uspjeh ove dijete je u kombiniranju namirnica. U tri glavna obroka su namirnice koje pozitivno utječu na raspoloženje, a uz njih su i manji obroci koji će vam ukloniti osjećaj gladi. Nakon samo jednog dana osjećat ćete se bolje, a u narednih pet izgubiti čak do četiri kilograma

Dijetu, izvorno zvanu ˝The good mood diet˝, osmislila je nutricionistica dr. Susan Kleiner, a rezultat je 25-godišnjeg rada i istraživanja na području nutricionizma, fitnesa i zdravlja. Njome hranite mozak i tijelo, usvajate nov stav prema životu i prehrani, dobivate više mentalne i fizičke energije, poboljšavaju vam se raspoloženje i umne sposobnosti. Uz sve to ćete i mršaviti pa ćete je preporučivati svima oko sebe.

Uspjeh ove dijete je u kombiniranju namirnica. U tri glavna obroka su namirnice koje pozitivno utječu na raspoloženje, a uz njih su i manji obroci koji će vam osigurati stalnu razinu šećera u krvi te vam ukloniti osjećaj gladi. Slijedeći dijetu “dobrog raspoloženja” nakon samo jednog dana osjećat ćete se bolje, nakon sedam dana pobijedit ćete depresiju, a nakon mjesec dana riješit ćete se kilograma.

U ovoj dijeti jedino nema zabrana. Dakle, smije se konzumirati sva hrana, ali se ne smije prijeći limit od 1250 kalorija i 55 g masnoća dnevno.

Tako možete već nakon pet dana izgubiti do četiri kilograma. Možete sami sastaviti dnevni plan prehrane, a ručak i večeru smijete zamjeniti, jer bi vas jednolična prehrana mogla navesti na odustajanje.

JELOVNIK za 2 dana

  1. DAN

Doručak

Slatki cornflakes

50 g kupina

150 g manga (iz konzerve)

1 čajna kašičica meda

45 g cornflakesa

2,5 kašičice mlijeka ili jogurta

Na laganoj vatri zagrijte kupine, mango i med. Stavite u tanjur i dodajte cornflakese. Sve prelijte mlijekom.

Međuobrok

1 mini salama (130 kcal)

5 keksa petit (107 kcal)

Ručak

75 g tjestenine

1-2 čehne bijelog luka

1 kašičica koncentrata od paradajza

1 kašičica ulja

1 paradajz narezan na kocke

125 g umaka za pizzu

3 kašičice vrhnja

Kuhajte tjesteninu prema uputi. Popržite kratko na kašičici ulja bijeli luk i kašičicu koncentrata. Dodajte paradajz, umak od paradajza i vrhnje te kuhajte još pet minuta. Začinite i poslužite s tjesteninom. Možete ukrasiti bosiljkom.

Večera

Ciabatta s piletinom

1 ciabbata

malo zelene salate

¼ paprike

2 masline

30 g pilećih prsa

Prerežite ciabbatu na pola i premažite tankim slojem maslaca. Narežite papriku i masline na tanke komade, te zajedno sa zelenom salatom i piletinom stavite u ciabbatu.

  1. DAN

Doručak

Sendvič s jabukom

¼ jabuke

1 čajna kašičica hrena (iz staklenke)

3 kašike namaza sa začinima

1 deblja šnita integralnog hljeba

Namažite namaz na hljeb. Naribajte jabuku i stavite na hljeb s hrenom.

Međuobrok

50 g krekera

Ručak

Kotlet sa keljem

250 g kelja

1 čajna kašičica luka narezanog na kockice

1 čajna kašica ulja

60 ml vrhnja za kuhanje

1 kotlet (150 g)

200 g kuhanog krompira

Narežite kelj na trake i prokuhajte u slanoj vodi 2-3 minute, zatim ocijedite. Popržite luk na ulju i dodajte kelj i vrhnje. Začinite i kuhajte 20 minuta. Kotlet začinite i pecite 3-4 minute sa svake strane. Poslužite sa keljem i kuhanim krompirom.

Večera

Supa od parajaza

250 ml vode

½ vrećice instant juhe od rajčice

25 g jabuke (1 šnita)

1 čajna kašičica sjeckanih badema

60 g svježeg sira

Kuhajte instant supu prema uputama iz vrećice. Usitnite jabuku i pomiješajte s bademima i sirom. Poslužite uz supu.

Savjet plus

Obavezno pijte dvije litre vode ili nezaslađenog čaja dnevno. Počnite s mliječnim proizvodima u tri obroka dnevno, a šakom orašastih plodova držat ćete razinu serotonina, hormona dobrog raspoloženja, vrlo visoko. Podnevni pad energije izbjegnite uz šumsko voće i povrće bogato vlaknima. (Najportal)

Sudbine

Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!

Published

on

Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.

„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.

Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.

„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.

Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.

„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“

Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.

„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.

I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.

Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.

„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.

Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.

„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.

Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.

„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061  383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending