Zanimljivosti
Da li je vi imate: OVA OSOBINA RAZLIKUJE USPJEŠNE LJUDE OD ONIH KOJI LAKO ODUSTAJU
Mišel Borba je obrazovni psiholog, stručnjak za roditeljsto i autor knjiga i priručnika u oblasti vaspitanja i odgoja djece, ističe da problematični događaji u savremenom svijetu poput pandemije ili nasilja koje je sve češće dio svakodnevice i te kako ostavljaju trag na našoj djeci.
“Djeca nemaju pravi sistem za rukovanje problemima, pa beznađe lako može da se “useli” u njih i ostavi ih bez dobrobiti. Nada je ono što djecu podstiče da ostanu mentalno jaki tokom teških vremena, bilo globalno ili privatno, i nada je ono što razlikuje mentalno jaku djecu od onih koja lako odustaju”, piše ovaj psiholog.
Istraživanja pokazuju da nada može drastično da smanji anksioznost i depresiju tokom djetinjstva. Djeca puna nade imaju izgrađen unutrašnji sistem kontrole; ona prikazuju izazove i prepreke kao privremene i sposobni su da ih prevaziđu.
Uprkos ogromnom potencijalu koji nada ima, roditelji je često isključuju kao alatku tokom vaspitanja. Ipak, nada može da se nauči, a jedan od najboljih načina da je unaprijedite u svom djetetu jeste da ga naučite vještinama koje će mu pomoći da se bavi neizbježnim životnim tegobama.
Ovo je 9 naučnih načina psihologa Mišel Borbe koji pomažu djeci da sačuvaju nadu u sebi, posebno tokom teških vremena.
1. Zaustavite negativnost prije nego što postane navika
Pesimizam bukvalno “jede” nadu i zato je važno pomoći djeci da izbjegavaju negativnost prije nego što ona postane navika. Možete smisliti pokret ili mimiku (primjera radi, povlačenje za uho) koja će djeci poslati signal da su dali negativan komentar, te da treba da prekinu sa negativnim mislima.
Drugi način da poradite sa njima na negativnosti jeste da njihovim negativnim, pesimističkim mislima i izjavama date nadimak (na primjer “gospodin negativni Mile”); na taj način djeca će moći bolje da ih “dožive” i samim tim kontrolišu.
2. Koristite pozitivne mantre
Riječi imaju veliku moć. Pomozite djeci da usvoji i nauče mantre koje su lake za ponavljanje, a koje će mu uliti nadu i pomoći da se osjeća bolje tokom teških trenutaka. To mogu da budu izjave poput “Imam ono što je potrebno”, “Sve će biti u redu”, “Mogu ja ovo”, “Uvijek postoji sutra”.
Takođe, možete postaviti pozitivnu mantru kao pozadinu telefona vašeg djeteta. Ponavljajte djeci pozitivne mantre dok ne postanu njihov unutrašnji glas.
3. Naučite djecu da svaki problem ima rješenje
Djeca koja imaju nadu u sebi ne izbjegavaju probleme. Oni se obračunavaju sa problemima, jer su naučili da isti mogu da se riješe. Podstičite ih na različite ideje, ne treba da strahuju da je bilo koja ideja loša. Naučite djecu slijedeću tehniku – kada naiđu na prepreku, neka primjene pet pravila:
Usporite tako da možete da razmislite.
Izložite svoj problem
Pitajte sebe: “Šta još mogu da uradim?”
Navedite sve što može da doprinese rješenju problema bez predrasuda
Odlučite šta je najbolje od navedenog i uradite to.
4. Dijelite lijepe vijesti sa djecom
Mediji danas mogu lako da stvore opasan pogled na svijet – onaj koji je prilično zastrašujući. Zato djecu “bombardujte” sa lijepim, imspirativnim vijestima i pričama.
5. Učite djecu da postavljaju “Šta ako” pitanja
Pesimistična djeca često razmišljaju o vjerovatnim teškoćama, što sasvim sigurno “ubija” nadu. Ali djeca sa nadom u sebi znaju da bi trebalo da realno procijene probleme. Djeca bi trebalo da sebi postavljaju “Šta ako” pitanja, kako bi mogli da na realan način sagledaju moguće ishode.
Pitanja kao što su “Šta je najgore što može da se desi”, “Koliko je vjerovatno da se to desi?”, “Koji je najvjerovatniji ishod” ili “Šta će se dogoditi ako pokušam” pomažu djeci da odmjere koliko je loš ishod vjerovatan.
6. Prepoznajte i pohvalite male dobitke
Ako se neuspjeh ponovi više puta to svakako polako gasi nadu, ali s druge strane prepoznavanje i priznavanje čak i malog uspjeha povećava je. Redifinišite uspjeh u dobitak – neka to bude svako malo poboljšanje nekih performansi, a u koje je uložen rad i trud. Zatim pomozite djetetu da identfikuje sve svoje lične dobitke. Na primjer: “Prošli put si imao devet tačnih odgovora danas imaš 10. To je dobitak!”.
7. Pojačajte asertivnost kod djece
Djeca koja nemaju nadu u sebi rijetko kada se zalažu za sebe. Učenje asertivnosti, koja je zapravo sudar pasivnosti i agresije, povećava nadu i angažovanje.
Asertivnost će pomoći vašoj djeci da se zauzmu za sebe. “Nije kul”, “To nije u redu”, “Ne želim to da radim”, samo se neke od asertivnih izjava koje su neophodne u određenim momentima odrastanja, recimo ako ga prijatelji nagovaraju na nešto što mu se ne dopada. Vježbajte ovu vještinu sa djetetom dok ne nauči da se odbrani u prijekopotrebnim situacijama.
8. Kreirajte ritual zahvalnost
Djeca puna nade su zahvalna. Jedna studija je utvrdila da ljudi koji pišu dnevnike zahvalnosti za samo 10 nedjelja postižu da se osjećaju bolje i optimističnije. Kreirajte rituale u kojima ćete kao porodica svakodnevno reći jednu stvar na kojoj ste tog dana zahvalni. Naučite djecu da zapišu ili izraze zahvalnost za one stvari koje im posebno prijaju i čine ih sretnim.
9. Naučite ih da pružaju usluge onima kojima to treba
Pokažite djeci da svojim postupcima mogu da nekom poboljšaju ili čak promijene život; to će ih nadahnuti, ispuniti nadom i pokazati im koliko efikasni mogu da budu.
Nuačite ih da daju onima koji nemaju ili da pokažu neku vještinu u kojoj su dobri drugarima kojima je ista teška. (Naj portal)
Zanimljivosti
Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu
Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.
Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.
Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….
– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.
Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.
– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.
Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.
Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON