Pratite nas

Zdravlje i ljepota

BOLOVI U VRATU, LEĐIMA, RAMENIMA, GLAVOBOLJE: Kako napraviti “Tigrovu mast” (Recept)

Published

on

Tigrova mast je nastala 1870. godine i napravio je travar Av Ču Kin, a koristila se za bolove u vratu, leđima i ramenima. Pošto je izuzetno dobro uklanja glavobolju vrlo brzo je postala popularna. Odlična je cirkulaciju. U vrijeme SSSR-a tigrova mast je liječila praktično sve, a do danas je ostao naziv “zvjezdočka”, jer je na crvenoj kutijici bila žuta zvjezdica.

Nanosi se u tankom sloju na mjesto koje boli i nježno se utrljava. U slučaju glavobolje mažu se sljepoočnice srednjim prstima kružnim pokretima. U prvom trenutku namazano mjesto peče, a vremenom počinje da hladi i uklanja bol. Tigrova mast sadrži kajaput ulje, koje je prirodni antiseptik, pa pomaže kod povreda i rana. Sadrži i ulje klinčića koje se koristi za dezinfekciju, pa je djelotvorno kod smanjenja otoka na koži.

Mast se u Rusiji prodaje u bijeloj i crvenoj boji. Crvena kutijica sadrži mast žućkaste boje jer ima više mentola i kamfora, pa je djelotvornija za jače bolove. Odlična je za uganuća, iščašenja i naročito oštećenja živaca.

Bijela tigrova mast se koristi za blaže bolove, a odlična je za masažu, poboljšanje cirkulacije i opuštanje. Koristi se za glavobolje, bolove u vratu, začepljenje nosa, upale mišića i slično. Tigrova mast je jeftina i mala kutijica dugo traje, ali može da se napravi u domaćoj radinosti.

Recept za tigrovu mast

POTREBNI SASTOJCI: 5 kapi ulja karanfilića, 10 kapi ulja kamfora, 10 kapi ulja eukaliptusa, 15 grama pčelinjeg voska, 60 ml djevičanskog maslinovog ulja

Prvo se pomiješaju maslinovo ulje i vosak, pa ugriju na pari uz neprestano miješanje metalnom kašikicom (drvena upija ulje) dok se sve ne sjedini. Dodaju se eterična ulja i miješa oko pet minuta. Gotova mast se sipa u sterilisane teglice i sačeka da se dobro ohladi, pa tek onda zatvori. Čuva se na tamnom mjestu, a maže se u tankom sloju na oboljelo mjesto. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending