Pratite nas

Zdravlje i ljepota

BOLOVI U VRATU, LEĐIMA, RAMENIMA, GLAVOBOLJE: Kako napraviti “Tigrovu mast” (Recept)

Published

on

Tigrova mast je nastala 1870. godine i napravio je travar Av Ču Kin, a koristila se za bolove u vratu, leđima i ramenima. Pošto je izuzetno dobro uklanja glavobolju vrlo brzo je postala popularna. Odlična je cirkulaciju. U vrijeme SSSR-a tigrova mast je liječila praktično sve, a do danas je ostao naziv “zvjezdočka”, jer je na crvenoj kutijici bila žuta zvjezdica.

Nanosi se u tankom sloju na mjesto koje boli i nježno se utrljava. U slučaju glavobolje mažu se sljepoočnice srednjim prstima kružnim pokretima. U prvom trenutku namazano mjesto peče, a vremenom počinje da hladi i uklanja bol. Tigrova mast sadrži kajaput ulje, koje je prirodni antiseptik, pa pomaže kod povreda i rana. Sadrži i ulje klinčića koje se koristi za dezinfekciju, pa je djelotvorno kod smanjenja otoka na koži.

Mast se u Rusiji prodaje u bijeloj i crvenoj boji. Crvena kutijica sadrži mast žućkaste boje jer ima više mentola i kamfora, pa je djelotvornija za jače bolove. Odlična je za uganuća, iščašenja i naročito oštećenja živaca.

Bijela tigrova mast se koristi za blaže bolove, a odlična je za masažu, poboljšanje cirkulacije i opuštanje. Koristi se za glavobolje, bolove u vratu, začepljenje nosa, upale mišića i slično. Tigrova mast je jeftina i mala kutijica dugo traje, ali može da se napravi u domaćoj radinosti.

Recept za tigrovu mast

POTREBNI SASTOJCI: 5 kapi ulja karanfilića, 10 kapi ulja kamfora, 10 kapi ulja eukaliptusa, 15 grama pčelinjeg voska, 60 ml djevičanskog maslinovog ulja

Prvo se pomiješaju maslinovo ulje i vosak, pa ugriju na pari uz neprestano miješanje metalnom kašikicom (drvena upija ulje) dok se sve ne sjedini. Dodaju se eterična ulja i miješa oko pet minuta. Gotova mast se sipa u sterilisane teglice i sačeka da se dobro ohladi, pa tek onda zatvori. Čuva se na tamnom mjestu, a maže se u tankom sloju na oboljelo mjesto. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending