Pratite nas

Zanimljivosti

Biser iz cvjetnog lončića: IMATE LI “PAPUČICU” NA SVOME BALKONU?

Published

on

Papučice, kao samonikle biljke, nalazimo u umjerenim i tropskim predjelima Meksika, Centralne i Južne Amerike. Neke papučice možete naći i na Falklandskim otocima. Kažemo “neke”, jer postoji oko 300 vrsta jednogodišnjih i dvogodišnjih biljaka, trajnica i grmova.

Ime “papučica”, ova biljka je dobila po neobičnom izgledu cvjetova, a koji podsjećaju upravo na papučice. Ti cvjetovi se javljaju ili pojedinačno, ili u bogatim cvatovima. Najčešće su žute ili purpurne boje i istačkani u jednoj ili više kontrasnih boja.

Iako papučice “zvuče” tropski, ipak ih je moguće uzgajati i u krajevima sa hladnijom klimom. Jednogodišnje, dvogodišnje i grmaste vrste mogu uspijevati u grijanim staklenicima. Otpornije i idealne za hladne staklenike i kamenjare, su niske trajnice, odnosno alpske vrste.

U našim krajevima, moguće je uglavnom uzgajati hibridnu vrstu papučice, lat. Calceolaria hybrida. Ona se uzgaja iz sjemena kao jednogodišnja biljka, te se nakon cvatnje ne može dalje uzgajati, već je treba baciti.

Kod nas se papučica najčešće uzgaja kao jednogodišnja sobna biljka. Postoje i trajnice koje se mogu uzgajati i vani, no to je na našim prostorima, istina, rijetko praksa. Papučica se obično kupuje “gotova” – u cvjetnim lončićima.

Cvjeta u periodu od marta do maja. Njeni izuzetno lijepi “tigrasti” cvjetovi su, vrlo je važno znati, izuzetno osjetljivi. Naime, biljka ne podnosi suh zrak, pa ukoliko imate centralno grijanje ili klima uređaje, to i nije baš sigurno okruženje za “podizanje” vaše biljke papučice.

Znajte i to da papučica ne podnosi visoku temperaturu, a istovremeno i traži dosta svjetlosti. Stoga, najbolje mjesto za njen uzgoj je neko “sjeverno”. Papučica traži i umjereno zalijevanje, kao i tretman umjetnim gnojivom svakih 15 dana.

Preporučuje se da se uzgaja kao sobna biljka, dakle na sobnoj temperaturi, no ukoliko živite u toplijim, tj. južnijim krajevima gdje nema opasnosti od mrazeva, i imate hrabrosti, moguće ju je tokom aprila iznijeti napolje, u cvjetnim lončićima ili sandučićima. I tako je izvrstan dekor. (Naj portal)

Oporavlja i uvelo cvijeće: OVO JE SUPER PRIRODNO ĐUBRIVO ZA BILJKE

Zanimljivosti

Kako danas izgleda djevojčica sa Plazme: Još me zovu Bambika

Published

on

Kako danas izgleda djevojčica sa Plazme: Još me zovu Bambika

Plazma keks je mnogim u djetinjstvu bio omiljena poslastica, a svi se sjećaju djevojčice koja se nalazila na omotu slatkiša.

Ona se zove Aleksandra Nedošan iz Kikinde, a prije mnogo godina je u konkurenciji 2.000 vršnjakinja pobijedila na izboru održanom 1999. godine u “Muzičkom toboganu” i postala zaštitno lice Plazma keksa.

Aleksandra Nedošan iz Kikinde tada je imala četiri i po godine. Kako je kasnije otkrila, bila je previše mala da bi shvatila šta se događa.

– To je za mene i za druge djevojčice bilo lijepo druženje i igra. Kasnije, kada sam snimala reklame i kada su me fotografisali za kalendare, postala sam svjesna uspjeha – izjavila je svojevremeno za Telegraf.

Iz kompanije su joj za rođendan i praznike redovno slali pakete slatkiša, koje je nesebično dijelila drugoj djeci. A ona je Bambi dijete bila sve do 2006.

Kako je rekla, iz novina je saznala da više nije zaštitno lice čuvenog brenda i bila je veoma tužna zbog toga.

Aleksandra je i posljednja djevojčica koja nam se smiješila sa kutije najpoznatijeg keksa na ovim prostorima.
Ona je, inače, veoma talentovana i svestrana mlada dama. Iz intervjua objavljenog prije nekoliko godina saznajemo da se bavila folklorom, da je bila članica pjevačke grupe i da se pojavljivala u nekim muzičkim spotovima. Studirala je smjer za babicu na Visokoj zdravstvenoj školi.

Ali, i dalje je mnogi zovu Bambika, po fabrici Bambi koja proizvodi slavnu poslaticu.

Taj nadimak stoji i pored njenog imena na Fejsbuku, a primijetili smo da umjesto prezimena Nedošan piše – Majstorović.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending