Pratite nas

Zanimljivosti

Atlas “najobdarenijih” zemalja: GDJE ŽIVE “MAŠALA” MUŠKARCI, A GDJE “PIKAVCI” (MAPE)

Published

on

Muška opsesija veličinom penisa vjerovatno nikada neće nestati, pa zato i ne čudi što je veliko interesovanje izazvala karta svijeta koja pokazuje u kojim zemljama žive muškarci sa najvećom alatkom, ali i kako se kotira ostatak svijeta.

Iako baš nije najjasniji princip kojim su sakupljani ovi podaci, mapa će sigurno predstavljati dobru vikend zabavu. Naravno, treba napomenuti i da mnoge zemlje nisu ovdje uračunate, uključujući na primjer cijeli Balkan ili Kanadu.
Pa da krenemo redom – prvo statistika, istraživanja pokazuju da je prosječna dužina penisa u punoj erekciji 13,1 centimetara.

A šta mapa pokazuje?

Crvenom bojom su označene zemlje sa najobdarenijim muškarcima, a one su u zapadnoj Africi – Gana, Gabon i Kongo, a njihova prosječna dužina premašuje 16 centimetara.

Narandžasta boja označava kategoriju od 14,7 do 16,1 centimetara i tu se nalaze Australija, Kenija, Južna Afrika, Norveška, Švedska, Meksiko i Italija.

Žutom su obilježene zemlje sa dužinom od 12,9 do 14,7 centimetara – Velika Britanija, SAD, Francuska, Njemačka…

Žuto – zelena boja – od 10,5 do 12,9 centimetara: Japan, Indonezija, Brazil, Rusija, Grčka…

A ako je vjerovati ovim podacima, najmanji prosječan penis, u kategoriji od 9,3 do 10,5, imaju stanovnici Indije, Malezije, Šri Lanke, Južne Koreje… Ove zemlje su obilježene jarko zelenom bojom. (Naj portal/Foto: Targetmap.com)

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending