Pratite nas

Zdravlje i ljepota

ARTRITIS I BOL U KOSTIMA: Gavez ublažava tegobe

Published

on

Supstance koje čine gavez tako ljekovitim su tanin, etarska ulja, holin, sluz i sastojci koji se rijetko nalaze u drugim biljakama – alantoin i auksin. Alantoin i auksin se nalaze i u korijenu i u listu gaveza. Alantoin ima sposobnost da regeneriše i pravi nove ćelije što se posebno značajno u slučaju različitih rana (povrede sa posjekotinama), ispucale kože ili drugih povreda. Auksin pojačava djejstvo alantoina, i zato je njihova kombinacija dobitna.

Kada se koristi svježa biljka, kada tinktura, a kada mast gaveza
Najbolje bi bilo da se o pojedinostima raspitate kod nekog ko se bavi ljekovitim biljem. Ako ne možete da pronađete svjež gavez, koritite tinkturu, ali ne više od nekoliko kapi. Gavez ima sposobnost da djeluje direktno i snažno na nervni sistem, pa ga zbog toga treba koristiti u kontrolisanim i malim dozama.

Tinktura gaveza ublažava bolove čiji su uzrok neuralgije, posebno u dijelu glave. Za upotrebu kod gihta i kostobolje, na primjer, treba uzeti svježe nastrugani korijen gaveza i staviti na mjesta koja bole. Od lišća i korijena gaveza pravi se esktrakt koji se poslije pravilnog doziranja dodaje kremama, melemima ili masti.
Bol u zglobovima, otok, paraliza, astma

Gavez se pokazao efikasnim u ublažavanju simptoma osteoartritisa, ali i povreda, kao što su uganuća, i bolova koji ih prate. Masti i gelovi od korijena gaveza ublažiće bolove u gornjem i donjem dijelu leđa. Iskustva kažu da je u slučajevima paralize dobro priviti lišće svježeg gaveza na noge ili ruke. Takođe, lišće se koristi i kao dodatak mastima i kupkama za reumatske bolove, bol u kostima, diskopatiju i poboljšanje cirkulacije. Djelotvoran je i poslije ujeda insekata, umiruje kožu.

Nemojte ga stavljati na otvorene rane
Studije su pokazale da sastojci gaveza mogu da pomognu kod zarastanja rana. Međutim, nikako ga nemojte stavljati direktno na veće otvorene rane, djeluje na površinske, kao što su ogrebotine ili oderotine. Takođe, ne treba ga koristiti kod rana koje su inficirane i kod kojih se razvija neki proces, prisustvo bakterija, i slično.

Tinktura gaveza se preporučuje kod upale vena. Još je djelotvornija ako se napravi kombinacija sa kantarionovim uljem ili tinkturom kantariona, ili gospinom travom. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending