Pratite nas

Zanimljivosti

Ako uživate u rijaliti dramama: MOGUĆE JE DA VAS MUČI VELIKA STREPNJA

Published

on

Nakon što je drama “Luna-Sloba-Kija” izašla na nos i onima koji inače ne konzumiraju rijaliti sadržaje, proteklih dana zabavne rubrike domaćih portala preplavio je novi ljubavni trougao u rijalitiju “Zadruga”.

Zašto je prevario ženu? Da li je to još voli? Šta ona ima da kaže o svemu? Hoće li se bračni par pomiriti? Hoće li ljubavnica pobijediti? Ko je kome šta rekao, ko je koga kako pogledao i ko je plakao u kupatilu?

Ljubavni trouglovi nisu fascinantni samo u rijalitijima – to nam je odavno poznato. Oni su i provjeren način scenarista da zainteresuju publiku za film ili seriju, od latinoameričkih serija preko savremenih trilera pa sve do “Sretnih ljudi”, nagledali smo se scena u kojima neko saznaje da je prevaren, odbija da digne ruke od braka i slijedi borba prepuna strasti, nepovjerenja i sujete.

Pa čak i dalje – još uvijek se prepričavaju čuveni ljubavni trouglovi iz istorije, među kojima je najintrigantniji onaj čija je “zvijezda” bio kralj Henri VIII.

Zašto su priče o ljubavnim trojkama toliko intrigantne? Zašto ljude toliko privlači posmatranje ovakvih situacija?

Kako je za Vogue prije izvjesnog vremena objasnila klinička psihološkinja dr Kler Barli, naše uzbuđenje tada pokreće nešto iskonsko u ljudskoj prirodi – potreba da budemo voljeni.

“Jedan od najvećih strahova koji ljudi imaju jeste da neće biti voljeni – kaže ona. – Zato što smo tada u opasnosti da budemo odbačeni i napušteni, da izgubimo zaštitu i sigurnost naše društvene grupe.

Kako ona ističe, biti voljen i pronaći ljubav jedno je od najvećih životnih zadovoljstava, a osvajanje nečije naklonosti nad rivalom hrani onaj dio nas koji želi da se osjeća posebnim u odnosu na druge.

“Dakle, kada gledamo ljubavne trouglove na ekranu, obuzima nas napetost i neizvjesnost ko će “osvojiti” zadovoljstvo u ljubavi, a ko će “izgubiti” i suočiti se s realnošću svog najvećeg straha – odbacivanjem – kaže dr Barli.

Ona ističe da se zato s dobrim razlogom ljubavni trougao koristi kao centralna linija radnje već vijekovima u umjetničkim djelima.

“Ljubavni trouglovi mogu ponekad izgledati kao moderan koncept, posebno s bezbrojnim primjerima na ekranima, ali oni datiraju stotinama godina unazad, ispričani su i u dnevnim bajkama – podsjeća ona.

Kako ističe dr Barli, kada gledamo ove ljubavne drame i kako se one odvijaju, pažljivo pratimo tragove u kom će pravcu dalje ići radnja, što može da se preslika i na naš lični i stvarni život.

“Ovo može da dovede do hiperbudnosti u odnosima u stvarnosti, gdje pokušavamo da utvrdimo nivo nečije naklonosti prema nama – ističe ona. (Naj portal)

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending