Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Spas za kičmu: JAPANSKA VJEŽBA “ZLATNA RIBICA”

Published

on

Poznati japanski iscjelitelj Katsuzo Nishi je uvijek svima preporučivao svakodnevno prakticiranje vježbe “Zlatna ribica”. Ova vježba jača kičmu (kralježnicu) i ima pozitivan utjecaj na opće stanje.

Vježba “Zlatna ribica” dovodi u red živce koji izlaze iz kičme i oslobađa ih pritiska. Ona omogućuje, ne samo ispravljanje kičme već i regulirsnje fizioloških funkcija svih sistema i organa, koordinira se rad vanjskog i unutarnjeg nervnog sistema, poboljšava se snabdijevanje krvlju svake ćelije u organizmu, ispravlja se držanje, pojačava se cirkulacija krvi. Osim toga, poboljšava se funkcija crijeva, jetre, bubrega, kože, srca, mozga.

Za postizanje maksimalnog učinka, vježba se izvodi ujutro i navečer, počinjući s 1 minutom, postepeno dovodeći vrijeme do 3 minute. Rezultat će biti uočen već poslije nekoliko dana i vaše tijelo će vam biti zahvalno.

Uputstva ua “Zlatnu ribicu”

Početni položaj: – lezite na leđa, na ravan krevet ili pod, licem prema gore; ruke istegnite što više možete i stavite ih iza glave; noge su potpuno ispravljene, a stopala su pod pravim uglom u odnosu na trup; nožnim prstima svo vrijeme težite ka licu. Pete i bedra su oslonjeni na pod (naročito potkoljeni dio).

Prije početka vježbe istegnite se nekoliko puta zaredom dok brojite do “7” i to oprezno, istežući kralježnicu na razne strane: petu desne noge vucite po podu naprijed, a objema ispruženim rukama istovremeno se istegnite u suprotnu stranu; zatim, isto to učiniti, ali na lijevu stranu (lijeva peta se kreće po podu unaprijed, a obje ruke istovremeno rastežu kralježnicu u suprotnu stranu na “7”).

Ponovite to 5-7 puta, sa svakom petom i objema rukama.

Stavite dlanove ispod vratnih kralježaka: savijte laktove, cijelim tijelom težite ka podu, skupite noge, nožni prsti teže ka licu i sve “izbočine” (tj. potiljak, ramena, zdjelicu, listove, pete) treba ugibati ka podu. U tom položaju otpočeti s brzim mrdanjem (vibriranjem) tijela s desna u lijevo, kao riba koja brzo pliva.

Pritom, kičma treba biti nepomična, a pokreću se s desna u lijevo samo tabani koji su pod pravim kutom u odnosu na tijelo, i kreće se potiljak. Zamislite da ste ribica i počnite vibrirati repićem, cijelo vaše tijelo počet će vibrirati.

Ovu vježbu treba raditi 1-2 minuta (ili brojati do 120 ili 240).

Kada ležimo s ispravljenom kičmom na ravnom i tvrdom ležaju ili na podu, istežući maksimalno vrhove prstiju na nogama, i vibrirajući cijelim tijelom čas u jednu, čas u drugu stranu u dužini od 1 do 2 minute (ili od 120 do 240 puta), pumpanje krvi u vene se pojačava jer se naprežu mišići u svim dijelovima tijela, naročito u venama donjih udova što tjera krv natrag, k srcu. Pritom se krvotok ubrzava.

Ispočetka će biti malo neobično, ali brzo ćete se naviknuti i zavoljeti ovu vježbu. Već poslije kratkog vremena osjetit ćete sve njene blagodati (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending